שתף קטע נבחר

אישום: תומכי דאעש מאזור ירושלים תכננו לבצע פיגועים

שישה תושבי שועאפט וענאתא החדשה מואשמים כי תכננו לבצע פיגועים בקריית הממשלה בירושלים ובתל אביב. חלקם אף ניסו לסייע לארגון בלחימה בסוריה

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (יום א') כתבי אישום לבית המשפט המחוזי והשלום בעיר נגד שישה תושבי שועאפט וענאתא החדשה, בגין עבירות ביטחון חמורות. מכתב האישום עולה כי במהלך שנת 2015 ועד לחודש אוגוסט 2016 פעלו הנאשמים ביחד ולחוד להזדהות, לתמוך ולהצטרף לארגון דאעש, וחלקם גם תכננו לבצע פיגועים בירושלים ובתל אביב.

 

בכתב האישום נטען עוד כי הנאשמים הקימו קבוצת לימוד ("חָלָקָה"), אשר נפגשה מספר פעמים כל שבוע, ולימוד האידיאולוגיה של ארגון הטרור. חלק מחברי קבוצת הלימוד אף ניסו להצטרף ללחימת דעאש בסוריה, וכן תכננו לבצע פיגועים שונים בירושלים ובתל אביב.

 

במפגשים של קבוצת הלימוד צפו המשתתפים בסרטונים של דעאש, בהם נראו, בין היתר, נאומים של מנהיגים מהארגון, תיאורי קרבות, מעשי רצח וכן דיווחים על השתלטות הארגון על אזורים שונים. אחמד שוויקי, אחד מהנאשמים, היה מטיף למשתתפים כי יש להילחם בכופרים, היהודים, הצלבנים וכן בערבים שאינם הולכים בדרך המדינה האיסלאמית ויש להשמידם. הוא הנחה את חברי הקבוצה להסתפר ולגדל זקן כמנהג אנשי המדינה האיסלאמית וכן לקפל את שולי מכנסיהם כמנהג אנשי דאעש.

הזדהות מוחלטת עם לוחמי דאעש (צילום: AP) (צילום: AP)
הזדהות מוחלטת עם לוחמי דאעש(צילום: AP)

קריית הממשלה בתל אביב, אחד מהיעדים המתוכננים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קריית הממשלה בתל אביב, אחד מהיעדים המתוכננים(צילום: ירון ברנר)
 

לפי כתב האישום, שניים מהנאשמים, עמאר אלבייאע ומוחמד חמיד משועפט, נפגשו לאחר שנכשלו ביציאתם לסוריה להצטרפות לדעאש. אלבייאע אמר בפגישה זו כי הוא מתכוון לבצע פיגוע נגד יהודים בישראל, וחמיד נענה להצעתו להצטרף אליו בכך.

 

לאחר שהבינו כי לא יצליחו לרכוש רובה קלצ'ניקוב, אמר אלבייאע לחמיד כי הוא יכול לקנות מכולה כדי שהם יכינו בה חומרי נפץ שישמשו אותם לביצוע פיגועי תופת באזור קריית הממשלה בירושלים ובאזור קריית הממשלה בתל אביב. חמיד אף הציע כי הם יבצעו פיגוע תופת סמוך לאצטדיון טדי בירושלים, אולם אלבייאע אמר כי עדיף לבצע את הפיגועים בקריית הממשלה.

 

עד למעצרו חמיד הספיק לחסוך אלף שקלים לצורך רכישת נשק. בליל מעצרו, כשהגיעו כוחות המשטרה לעוצרו, הוא שהה בביתו וכששמע את כוחות המשטרה מתקרבים לביתו, לקח את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו ומחק את כל תוכנו מחשש כי המשטרה תאתר את סרטוני ותמונות דאעש שהיו מצויים במכשירו.

 

כמו כן, הנאשם סעד ערמין, בן 24, ניסה לגייס את יוסף א-שייח עמר, בן 29, לפעילות טרור. עלמין עבד באתר בנעיה בראשון לציון ומצא במקום קופסה ובה מדים צבאיים משומשים. השניים סיכמו כי המדים הצבאיים ישמשו אותם לצורך אימונים, פיגועי ירי ופיגוע חטיפה אשר השניים רצו להוציא לפועל בשם דאעש.

 

מהמשטרה נמסר כי "שיתוף הפעולה בין המשטרה לשירות הבטחון הכללי הוביל לחשיפת תא דאעש וסיכול פיגועים שיכלו להוביל לפגיעה בחפים מפשע. הודות לחקירה המורכבת ומעצר החשודים נגדע ניסיון קיצונים לבסס תשתית אידאולוגית של תא דאעש ודרכה לממש פיגועים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים