שתף קטע נבחר

שוטרים בעקבות החסידים: כוח מיוחד פעל באומן

ברקע הפרסומים המביכים על התפרעות בטיסה ובשדה התעופה, כוח של 15 שוטרים פעל באומן, כמו בכל שנה, כדי לסייע למשטרה המקומית. השוטרים לא נותרו חסרי תעסוקה והתערבו בעשרות מקרים שבהם היו מעורבים חסידי ברסלב שטסו להתפלל על קברו של רבי נחמן

 

הכוח שפעל באומן. בשיתוף פעולה מלא עם המקומיים ()
הכוח שפעל באומן. בשיתוף פעולה מלא עם המקומיים
 

כמדי שנה, 15 שוטרים מישראל פעלו בשבוע האחרון באומן שבאוקראינה כדי לסייע לשמור על הסדר הציבורי ולאכוף עבירות פליליות בזמן שהותם של עשרות אלפי ישראלים במקום. בין היתר, הם התערבו בקטטות שפרצו בין המבקרים הישראלים לאחרים, הצילו חיים של צעיר שאיבד הכרה אחרי שתייה מופרזת וגם איתרו כמה נעדרים שהקשר איתם נותק למשך שעות. היום בצהריים (ה') הם נחתו בישראל.

 

מדובר בכוח משימה מבצעי לכל דבר בפיקוד אגף המבצעים של המשטרה המורכב משוטרי יס"מ, חובש קרבי וחבלן, שמנה בסך הכל 15 שוטרים. הם חברו לכוחות מקומיים ופעלו בשיתוף פעולה מלא במהלך עשרות אירועים שכללו שימוש בסמים, אלימות, ואפילו התחזות לשוטר ישראלי. השוטרים הישראלים טיפלו גם באירועים שבהם תושבים מקומיים גנבו רכוש מהמבקרים, והחזירו אותו לבעליו.

 

 

 

הבקשה לשליחת שוטרים ישראלים הגיעה דווקא מהמשטרה האוקראינית, כדי לסייע באכיפה בהיבטים שונים מול עשרות אלפי הישראלים הפוקדים את אומן בימים אלו - ולעתים כדי לגשר בין השוטרים הישראלים למקומיים. במשטרה אומרים כי לנוכחות שוטרים עם מדים ישראלים הייתה חשיבות רבה. לדבריהם, אמנם היה שיתוף פעולה עם האוקראינים אולם היו מקרים שבהם דווקא השוטרים הישראלים נתנו מענה לפני המקומיים.  

התקהלויות במהלך ביקור ברסלב באומן ()
התקהלויות במהלך ביקור ברסלב באומן

רכוש גנוב שהוחזר לבעליו ()
רכוש גנוב שהוחזר לבעליו
 

נסיעת חסידי ברסלב לאומן לצורך השתטחות על קברו של רבי נחמן, גורמת לכאב ראש לא קטן בכל שנה. חלקם תועדו משתלטים על מערכת הכריזה בטרמינל של שדה התעופה בקייב, שמיועדת להודעות ביטחון ומודיעין, ומשתמשים בה לתפילות ושירים. בתיעוד שצולם אתמול נשמע צלם הסרטון אומר "איזה סטלות". ישראל שנכח בטרמינל סיפר לאחר מכן: "לאומן עולים מכל הסוגים ומכל המינים. המיעוט הזה, חלקו מגיע שיכור ומסומם, גורם בושה לכולם. המשטרה המקומית לא מתערבת כי הגעת המאמינים מכניסה להם הרבה מאוד כסף, אבל השם של מדינת ישראל נפגע מאוד", אמר נוסע ששהה בטרמינל.

 

בלילה שבין שבת לראשון תועדו חסידים מתפרעים במהלך טיסת ישראייר לקייב. הם רקדו, צעקו, חלקם עישנו בשירותים ולטענת גורמים במטוס אף היה בו ריח של גראס. הטייס איים בשלב מסוים להנחית את המטוס באנקרה אם ההתפרעות תימשך. "אני קובע חד משמעית שאם תופעות אלו ימשיכו החברה תאבד מטוס עקב התנהגות שלוחת רסן זו של חבורת עבריינים, אשר אני מאמין כי היא אינה הרוב בקרב נוסעים אלה. איני מתכוון להוציא טיסה כזו לפחות עד שאדע כיצד אל-על מתכוונת לתת מענה לתופעה", כתב הקברניט למעסיקיו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים