שתף קטע נבחר

הרב רמי ברכיהו מונה לרב הראשי של המשטרה

השר לביטחון פנים קיבל את המלצת המפכ"ל ומינה את רב היישוב טלמון לתפקיד. בעבר הביע ברכיהו תמיכה ברב שהכריז כי "הומואים הם סוטים" וקבע כי אין לקבל זוגות חד-מיניים ליישוב שבו הוא מתגורר. המשטרה: "הוא יהווה גשר לכלל הקהלים". ברכיהו: "מבין את כובד האחריות"

רב היישוב טלמון, רמי ברכיהו, מונה היום (ב') לרב הראשי של המשטרה. כך החליט השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, לאחר שקיבל את המלצתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "אני מקבל עליי את התפקיד בחיל וברעדה, תוך הבנת כובד האחריות המוטלת עליי", אמר ברכיהו, שיקודם לדרגת ניצב-משנה. 

 

הבחירה בברכיהו נעשתה על-ידי ועדת איתור שהוקמה בחודש מאי ואיתרה מועמדים מתאימים על פי קריטריונים כמו: אישיות חינוכית, יכולת פסיקה הלכתית מוכחת, הכרות המועמד עם עולם המשטרה ויכולת אישית להתחבר למגוון השוטרים המשרתים במשטרת ישראל. 

הרב ברכיהו ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ()
הרב ברכיהו ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך

הרב ברכיהו נבחר מבין המועמדים, כנהוג בבכירים בדרגתו, על ידי סגל הפיקוד הבכיר במשטרת ישראל ועבר מבדק תעסוקתי ומבדקים ביטחוניים כנדרש. "אנו בטוחים כי הרב רמי ברכיהו אשר נבחר לתפקיד הרב הראשי, יהווה גשר לכלל הקהלים בארגון ומחוצה לו ויהיה דמות רוחנית ומצפן מוסרי לכל שוטר באשר הוא", נמסר מהמשטרה.

 

בתגובה למינוי אמר ברכיהו: "אני מבקש להודות לשר, למפכ"ל ולכל צוות המשטרה על הבחירה. ערב יום הכיפורים אני מקבל עליי את התפקיד בחיל וברעדה, תוך הבנת כובד האחריות המוטלת עליי לשרת במשטרת ישראל ולסייע לגיבוש משנה הלכתית סדורה שתאפשר לכל שוטר שומר מצוות לשרת במשטרה תוך הקפדה על אורח חיים דתי. כולי תפילה שאדע לעשות עבודתי בתבונה וברגישות, תוך חיבור וגישור כלל חלקי החברה הישראלית יחדיו".

 

ברכיהו הוא חבר מועצת רבני צהר ורב תוכנית "מאמינים במשטרה", שבמסגרתה התגייסו לראשונה צעירים דתיים לארגון בקבוצות מאורגנות. במסגרת תפקידו הוא היה כתובת לפניות שוטרים שנתקלו בדילמות הלכתיות בעת שירותם - תחום פסיקה שלא היה מפותח עד אז. 

"מקבל את התפקיד בחיל וברעדה". הרב ברכיהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מקבל את התפקיד בחיל וברעדה". הרב ברכיהו(צילום: מוטי קמחי)

בין היתר קבע הרב ברכיהו כי לשוטר מותר לחלל שבת במסגרת תפקידו, גם כאשר אין מדובר במצב של "פיקוח נפש" מיידי – למשל לשם אבטחת אירועים המוניים הנערכים במוצאי השבת. כשנשאל על סירוב פקודה בעת פינוי יישובים יהודים ביהודה ושומרון, השיב כי יש לעשות מאמץ להתחמק או להיפטר ממשימה זו בהידברות עם המפקדים - לא כסרבנות ומבלי להפגין זאת. כמו כן, הוא נחשב מקל בכל הנוגע לאיסור "שירת נשים".

  

על אף האופי הממלכתי של פסיקותיו, ברכיהו היה מהחותמים על המסמך שנחשף ב-ynet שבו הצהירו מאות רבנים על תמיכתם בראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, יגאל לוינשטיין, על רקע "נאום הסוטים", ובזכותו של כל אדם להביע את דעת התורה כפי שהוא מפרש אותה. כמה ימים לאחר מכן נחשפה ב-ynet הוראתו לתושבי טלמון שלא לאפשר קבלת זוגות חד-מיניים ליישוב. ברכיהו גם נמנה עם הרבנים המתנגדים לשירות נשים בצבא.

 

"אין ספק - אם המשטרה הייתה מבקשת מאיתנו הנחיות מראש כיצד לנהוג, היינו בונים את המערכת אחרת", אמר ברכיהו בראיון לאתר "כיפה" ב-2015 על רקע פרשיות המין במשטרה. "אך כיום המציאות הזו בלתי אפשרית מבחינה טכנית ולכן אנו בונים את השוטרים מבחינה ערכית ומוסרית ומדריכים אותם איך לא יוצרים שיחות נפש ואיך לא מגיעים למצב שבו נמצאים לבד בניידת עם שוטרת בחושך. אין מציאות ששוטר שלנו נמצא בניידת לבד ויש לכך פתרונות רבים. נכון שזה מורכב ולא בריא, אך זה לא אומר שזה לא אפשרי".

 

בציבור החרדי זעמו על מינויו של רמי ברכיהו לרב המשטרה, זאת משום שהוא תופס את מקומו של מועמדם, הרב משה גפני, המכהן בתפקיד בשנים האחרונות כממלא מקום. מקורביו של גפני טענו כי המכרז נתפר על ידי המפכ"ל רוני אלשיך הדתי-לאומי עבור ברכיהו, גם הוא בן המגזר, והם מאיימים לעתור לבג"ץ נגד המינוי.

 

כחלק מהמאבק נגד המהלך מציגים כלי תקשורת חרדיים את פסיקותיו הממלכתיות והמקלות כהוכחה לכך שהוא "רב מטעם", המכופף ראש בפני הממונים עליו ודוגל בפשרנות – ולכן אינו ראוי לתפקיד החשוב.

 

בארגון רבני צהר בירכו על המינוי ומסרו: "הרב ברכיהו הוא תלמיד חכם גדול בתורה, פוסק חשוב, הקים את התוכנית 'מאמינים במשטרה' ועוסק שנים בענייני הכלל והפרט ברגישות ובתבונה רבה. מתוך היכרות של שנים רבות בצעידה בדרך משותפת אנו בטוחים כי למשטרת ישראל מונה היום רב שדלתו תהיה פתוחה לכל, ויכולותיו התורניות והאנושיות יעניקו למשטרת ישראל מענה רוחני לכל צרכיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב רמי ברכיהו ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך
מומלצים