שתף קטע נבחר

"מסטולים בטנק". וידויי סמים במילואים

חיילי מילואים מספרים על הוויי העישון בשירות, חלקם מעידים גם על השפעה תוך כדי פעילות. "לוחמים עושים את זה קבוע באזרחות, אם ימנעו במילואים או שהם יפחדו מבדיקות פתע - הם פשוט לא יבואו". דובר צה"ל: מקפידים על אכיפה

 

 

שעת שקיעה מדברית בשטחי האימונים של בסיס צאלים. קבוצת חיילי מילואים של הצנחנים חוזרת מזיעה ומאובקת למאהל הפלוגתי לאחר יום אימון מפרך. החיילים הקרביים מכינים קפה על גזייה, מתארגנים למקלחת כשהם מעשנים ג'וינטים. לפתע מתקרב מפקד הפלוגה, החיילים הצעירים בפלוגה - שזאת הפעם הראשונה שלהם במילואים - מעט נלחצים. הקצין המוערך שואל "נשאר חומר?" ומיד מתכבד בכמה שאכטות וגם בקפה שחור חזק.

 

זו אחת מהסיטואציה שתיארו בפנינו חיילי מילואים, שעם עשרות מהם - משורת יחידות - שוחחנו לצורך הכתבה, וחלק מעדויתיהם המוקלטות בנגן הווידאו שבראש הכתבה. הם מספרים על תופעה רווחת של עישון מריחואנה בזמן השירות. בצה"ל לא מבחינים בעלייה בקרב חיילי המילואים, אך ב-ynet נחשפו לאחרונה ממדי ההוצאה על אכיפה בנושא, והאפשרויות הנשקלות להקלה על חיילים שנתפסים.

 

"אני מעשן כל יום באזרחות ואני לא רואה כל סיבה להפסיק לעשן כשאני בא למילואים", אומר א', לוחם מילואים. "אני לא מעשן בפעילות מבצעית ואני מכיר את עצמי ואת ההשפעות של החומר הזה עליי, ואני לא רואה שום בעיה עם זה שאני מעשן קנאביס במילואים בזמני הפנוי. להפך, ידוע שהחומר הזה מרגיע ועוזר לפוסט טראומה והמקום הכי מלחיץ בעולם זה הצבא".

"ידוע שהחומר מרגיע, והמקום הכי מלחיץ זה הצבא". אילוסטרציה ()
"ידוע שהחומר מרגיע, והמקום הכי מלחיץ זה הצבא". אילוסטרציה

א', מפקד פלוגה ביחידת חי"ר, מודה שהוא מעשן סמים קלים בקביעות באזרחות. לטענתו, מאוד מקובל "לקחת שאכטה" בסוף האימונים, אך גם בשמירות הארוכות. "אני לא מעשן במילואים עם כל אחד ולא כל הזמן, אבל אם יוצא לי והשעה מתאימה ואנחנו בזמן מנוחה - אז זה בא באופן טבעי, ממש כמו בחיים שלי באזרחות", הוא מגלה. "אורח החיים הצבאי בשטח עם הכלים, השקיעות, השמירות והתצפיות - ממש מזמינים אותך לעשן".

 

אתה לא מפחד שעישון המריחואנה במילואים יפגע בפעילות המבצעית?

"החיילים שמעשנים אצלנו בפלוגה הם מלח הארץ, הם לוחמים שעוזבים את הבית ואת המשפחה ומתנדבים לשירות מילואים קשה ומאתגר ואני סומך עליהם ב-100 אחוז. הם מעשנים באופן קבוע באזרחות ואם ימנעו מהם לעשן במילואים או שהם יפחדו מבדיקות פתע למציאת סמים - הם פשוט לא יבואו".

 

הוא מעריך שכשליש מחיילי הפלוגה מעשנים. "אני חושב שיש כאן הסכם בשתיקה. הצבא יודע שאם הוא יתחיל לעשות מזה עניין אנשים לא יהיו פה".

 

סמים גם בטנק

ש' השריונר משתף אותנו בפעם הראשונה, כבר בשירות המילואים הראשון, שנשמעת מסוכנת למדי. "באימון הראשון שלי בפלוגה, שמו אותי תותחן בטנק מג"ד. חיכינו שעות לפקודות, לא היה ברור מתי מתחילים ובאופן טבעי קרה שעישנתי עם הנהג. פתאום עלינו בהקפצה והיינו ממש מסטולים, יותר מידי מסטולים. לירות בטנק זאת חוויה חזקה, רעש ואורות ואתה מסטול. ואני והנהג מריצים בדיחות בקשר, זה היה מצחיק".

 

לדבריו, מפקד הגדוד לא ידע כי החיילים שנמצאים איתו בטנק נמצאים תחת השפעת סמים. "הוא לא היה כשעישנו. אבל אני מתקשה להאמין שהוא לא יודע שהחיילים מעשנים במילואים".

"מתקשה להאמין שהמפקד לא יודע שמעשנים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מתקשה להאמין שהמפקד לא יודע שמעשנים"(צילום: shutterstock)

ח', מש"ק הנדסה קרבית במילואים בעברו, עבר מזמן את גיל 40 ושוחרר לאחר כבוד, מתגעגע לימים הטובים במילואים. "חושך מצרים בצאלים, עשרות כלים בסדר תנועה מחכים לפקודות. מכל הנגמ"שים יוצא ריח חזק של חומר, כולם צוחקים בקשר, יש הרבה בדיחות. אחר כך מתחילים לנסוע בשיירה וכולם נאבדים: אחד ימינה, אחד שמאלה ואחד נופל לתעלה".

 

מסוכן מאוד.

"יש בזה משהו. אבל כשאתה חוזר מהטיול במזרח או מהאוניברסיטה - ישר למילואים ורגיל לעשן כל הזמן, הצבא זה מקום שממש כיף לעשן בו. הבעיה באימונים ההזויים האלה זה המאנצ'יז. בשטח ויש לך רק מנות קרב, אתה מוצא את עצמך מאלתר סנדוויצ'ים עם חלבה, טונה, שמן טונה ושוקולד למריחה. יש גם את אבקת הזיפ הדוחה שממתיקה מים וכשאין ברירה אנשים טורפים אותה ככה באבקה".

 

צ'ופרים בארגז הצוות

לש' לוחם ביחידה מובחרת, שמעשן מריחואנה במילואים, אין בעיות בצבא עם המאנצ'יז - אותו דחף עז לאכול. "תמיד יש צ'ופרים וחטיפים בארגז של הצוות, אין בעיה עם זה. הבעיה היא עם 'הקצינים הצהובים' שהצבא והמערכת חשובים להם יותר מחברות ויחסים אישיים, מהם צריך להיזהר וזה אומר בעיקר לא לעשן לידם", הוא אומר.

 

ש' מספר שהחל לעשן סמים כבר בשירות סדיר. "היה לצוות שלנו באנג קבוע בתוך מגדל השמירה בחברון", הוא מספר. "אבל אז זה היה עישון בסגנון אחר - יותר בלחץ, כמו ילדים. היום במילואים העישון הוא הרבה יותר רגוע, אנחנו אנשים הרבה יותר בוגרים ומקפידים שלא לתת לזה להפריע לפעילות המבצעית".

 

אורן לבוביץ', יו"ר 'עלה ירוק', מייסד המגזין 'קנאביס' וקצין מילואים המטופל בקנאביס רפואי, נמצא בפלונטר מול הצבא, שלא מוכן באופן תקדימי להרשות לו להשתמש בתרופה שלו בתחומי הבסיס. "צה"ל מעוניין לשחרר אותי ממילואים. הודעתי להם 'אם אתם רוצים לשחרר אותי ממילואים, אני אבוא לבסיס - להשתחרר עם התרופה!'. הם לא רוצים לייצר תקדים ולתת אישור לקנאביס רפואי בשטח הבסיס ולכן לא משחררים אותי ממילואים".

 

לגבי העדויות הרבות על השימוש במילואים, לייבוביץ טוען כי "לאור העובדה שכ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל צורכת קנאביס, ומתוכם באחוזים גבוהים יותר הם גברים צעירים בני 21 עד 40 שמשרתים במילואים - סביר להניח שלפחות 15% עד 20% מחיילי המילואים צורכים קנאביס. אמנם אלו המורגלים בצריכת קנאביס באופן קבוע לא מושפעים מהשימוש כמו אלו שמעשנים רק אחת לזמן מה - ועל כן אין בהכרח פגיעה בתפקוד המבצעי - אך יחד עם זאת על החיילים להישמע להוראות הצבא בכדי למנוע סיכון".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל חל איסור חמור על שימוש בסמים במהלך השירות הצבאי, הן בסדיר והן במילואים זאת מתוך מודעות לסיכון הנשקף משימוש, לפעילות הצבאית ולמוכנות אליה. איסור זה מעוגן בחוק, ונאכף על-ידי גורמי אכיפת החוק בצה"ל. בין היתר, מצ"ח מבצעת פעילות חקירתית גלוייה וסמוייה שכוללת חקירות, הפעלת מודיעין ונטילת דגימות שתן מחיילים החשודים בשימוש בסמים, לרבות חיילים הנמצאים בשירות מילואים פעיל. פעילות זו מבוצעת בשיתוף פעולה עם המפקדים ועם משטרת ישראל. צה״ל אינו מכיר בתופעה רחבה של אנשי מילואים המשתמשים בסמים מסוכנים במהלך שירות המילואים, אך ככל שיש מקרים כאלה, הנושא מטופל בכל חומרת הדין ובמקרים המתאימים מוגשים כתבי אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים