שתף קטע נבחר

האם איבדנו את הדרך כעם?

האם ההחלטה לשלול את הזיקה ההיסטורית שלנו להר הבית היא רק יריית אזהרה לקראת סכנת הדה-לגיטימציה שאורבת למדינת ישראל בעולם? האם הסיבה האמיתית היא הסכסוך עם הפלסטינים וההתנחלויות בשטחים או אובדן הדרך שלנו כעם ישראל? הרב לייטמן על המורשת האמיתית של העם היהודי

בשיתוף קבלה לעם

 

​​החרדה העצומה לגורל מדינת ישראל לא מניחה לי לשבת בחיבוק ידיים. לא החלטת אונסק"ו השוללת את הזיקה ההדוקה בין העם היהודי להר הבית ולכותל המערבי היא שמטרידה אותי, אלא העובדה כי מדובר בצעד ראשון ומוצלח בדרך לשלול את הלגיטימציה של מדינת ישראל.  

האם ההחלטה היא רק יריית אזהרה לדה-לגיטימציה נגד ישראל? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האם ההחלטה היא רק יריית אזהרה לדה-לגיטימציה נגד ישראל?(צילום: רויטרס)

לעם היהודי יש זיכרון ארוך טווח. את הקשר ההיסטורי שלנו למורשת היהודית או לארץ ישראל לא יגדעו ארגונים בינלאומיים בהצהרות דיפלומטיות. אנחנו עדיין זוכרים היטב את השואה הקשה שעברנו, את המתח שאחז בנו רגעים ספורים לפני הכרזת קום המדינה, את השמחה בכיכרות העיר ואת הקריאה המרגשת של מוטה גור ש"הר הבית בידינו" עם סיום מלחמת ששת הימים. רק דבר אחד חשוב שכחנו: את התפקיד שלנו באנושות.

 

האומות המאוחדות והאומה המאחדת

​​לפי חכמת הקבלה, ​מערכת היחסים בין ישראל לבין אומות העולם לא השתנ​ת​ה במאומה זה 3,500 שנה. העם היהודי נוצר בבבל העתיקה, כאשר יחידים, משפחות ושבטים זרים ומנוכרים זה לזה הסכימו לצעוד בעקבות הרעיון הרוחני המהפכני שהוביל אברהם, אבי האומה. הפילוג החברתי הגיע אז לשיאים חדשים בעקבות האגו שהתפרץ, והדחייה והשנאה ההדדית נעשו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים. אברהם​, חוקר בבלי ייחודי שסירב לקבל כמובן מאליו את המצב הלא הגיוני הזה, התחיל במסע מחקר של הטבע ושל מערכת הבריאה. מתוך לימוד עצמי וחיפוש מעמיק הוא גילה כי האנושות מחוברת ברשת קשרים הדדית, וכי בבסיסה של המערכת המורכבת שנראית לעין, קיימים שני כוחות בלבד: החיובי והשלילי. הכוח החיובי פועל כל הזמן לקירוב ולחיבור של כל הפרטים לאחד שלם, ואילו הכוח השלילי פועל להרחיק ולהפריד אותם זה מזה.

 

אברהם הקיש כי החוקיות הפנימית שמתקיימת באדם אחד, נכונה גם למערכות הקיימות בטבע. הוא הסיק כי הפתרון המיידי לחברה הבבלית השרויה במשבר, הוא החזרת האיזון למערכת היחסים השלילית ששוררת ביניהם, על ידי חיזוק הכוח החיובי שטמון בטבע. צעד אחר צעד הוא החל להדריך ולהוביל את הבבלים כיצד לטפח את האחדות כערך עליון, ולימד אותם כיצד להתעלות מעל הטבע האגואיסטי שהפריד ביניהם. "אברהם התחיל לקרוא בקול גדול לכל העם, ולהודיע להם שיש אל אחד לכל העולם. וכיוון שהיו העם מתקבצים אליו ושואלים לו על דבריו, היה מודיע לכל אחד ואחד כפי דעתו עד שיחזירהו לדרך האמת. עד שהתקבצו אליו אלפים ורבבות, והם אנשי בית אברהם. ושתל בלבם העיקר הגדול הזה, וחיבר בו ספרים, והיה הדבר הולך ומתגבר בבני יעקב ובנלווים עליהם, ונעשית בעולם אומה שהיא יודעת את ה'" (הרמב"ם, "יד החזקה"). כך בהדרגה התפתחה והתפרסמה שיטת החיבור בין בני האדם, שיטה עתיקה המכונה "חכמת הקבלה".

 

הבבלים, ששמעו בעצת אברהם והעמיקו את יסודות הערבות ההדדית ואהבת הזולת, נחשפו לתופעת טבע שלא הכירו לפני כן: הם גילו שכאשר היחסים ביניהם מתעלים לדרגה של אהבה ללא תנאי, מתפשטת ביניהם הרמוניה והרגשת שלמות, מעין כוח עליון שמחבר את כל הכוחות הפרטיים הנפרדים לאחד, אותו כינו "אל". אותם רבבות בבלים שהרכיבו את הקבוצה והיו מכוונים ישר אל כוח החיבור שהתגלה ביניהם, כינו את עצמם בשם "עם ישראל".

 

הכוח הטמון בעם היהודי

מיום שנוסדה האומה הישראלית סביב ערך האחדות, הוטל עליה להפיץ את שיטת החיבור בקרב שבעים אומות העולם – אותם הבבלים שבחרו לא לצעוד בעקבות אברהם, ונפוצו לכל עבר. מאחר שהעולם כולו מחובר ברשת קשרים הרמונית השואפת לאיזון מתמיד, גורלם של ישראל ואומות העולם – שני חלקים מנוגדים הפועלים במערכת – תלוי וקשור זה בזה. החלק הקרוי "אומות העולם" דורש ללא הפסק מהחלק הקרוי "ישראל" להיות לו "אור לגויים", לספק לו דוגמה טובה לאחדות מעל כל הגורמים המפלגים, כי "בישראל שורה סוד האחדות של העולם", כדברי הרב קוק.

אירינה בוקובה מנכ"לית אונסק"ו (צילום: AP) (צילום: AP)
אירינה בוקובה מנכ"לית אונסק"ו(צילום: AP)

על הקשר הישיר והעקיף בין ישראל לעולם נכתב רבות בכתבי הקבלה האותנטיים, ובפרט בספר הזוהר לפני כאלפיים שנה: "כל עוד שמרו ישראל על כוח החיבור ביניהם הוזרם דרכם הכוח החיובי לעולם ולכולם היה טוב. לעומת זאת, כשהחלו להתקוטט זה עם זה ואיבדו את רגש האחדות והערבות ההדדית, קמו אומות העולם בדרישה בלתי מודעת לאותה חיוּת שמעורר הכוח המחבר הטמון בעם היהודי".

 

העולם מרגיש בתת ההכרה שמקור כל הרוע והשורש לסבל שהוא חווה, קשור ישירות לעובדה שעם ישראל איננו מקיים את תפקידו. "עובדה היא שישראל שנואים מכל האומות, אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם אם מטעם קוסמופוליטיות ועוד. כי השנאה קודמת לכל הטעמים, אלא שכל אחד פותר שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו" ("כתבי בעל הסולם"). הרגשת השנאה הזאת הולכת ומבעבעת בקרב רבים, ומתגבשת לכדי מגמה שבאה לידי ביטוי ביחס העוין למדינת ישראל. ההחלטה של אונסק"ו בדבר הר הבית עלולה להידרדר להחלטות חריפות יותר, ואפילו להבנה שהעולם טעה בזמנו, כשנתן את אישורו להקמת המדינה היהודית בלב המזרח התיכון, ועתה הגיע הזמן לחזור בו, ולפעול כדי לשלול את הלגיטימציה של המדינה היהודית היחידה בעולם.

 

הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", התריע על כך לפני מאה שנה: "אנחנו צריכים לתת לגויים תורת חיבור, צדק ושלום, כי רק בזה הם תלמידנו, ולזה הם מחכים מאז שיבת ישראל לארץ. וחכמת הקבלה מיוחסת רק לנו, והיא מוכיחה לכל הגויים את צדקת ישראל על חזרתם לאדמתם, ואפילו על הערבים. אבל השיבה כיום לא עושה שום רושם על הגויים, ויש להחיש, אם לא, ימכרו עצמאות ישראל בשביל צרכיהם. ואין צריך להגיד על החזרת ירושלים" ("כתבי הדור האחרון").

 

אנו חורצים את גורלנו במו ידינו

אונסק"ו, האו"ם, האיחוד האירופי ושאר הגופים שמגנים ומקבלים החלטות נגדנו, הם סוג של השתקפות עבורנו לכישלון במילוי תפקידנו. במילים אחרות: אנחנו מספקים לאונסק"ו את המקור להחלטותיו, ואומות העולם רק מוציאות אותן לפועל. היחס של העולם כלפינו תלוי רק בנו, ובידנו להכריע אם העולם ימשיך להפגין שנאה ואנטישמיות או יבין ויכבד את נוכחותנו כאן!  

הרב לייטמן עם גב' אירנה בוקובה, מנכ"לית אונסק"ו (צילום: קבלה לעם) (צילום: קבלה לעם)
הרב לייטמן עם גב' אירנה בוקובה, מנכ"לית אונסק"ו(צילום: קבלה לעם)

לפני כשנתיים נפגשתי בפריז עם הגב' אירינה בוקובה, מזכ"לית אונסק"ו, כחלק ממאמצי לעורר שינוי חיובי ביחס הארגון למדינת ישראל. על אף שטרם הנסיעה צפיתי את תוצאותיה, היה לי חשוב לנסות. לצערי, תוצאות המפגש הוכיחו את מה שכתבו המורים שלנו, גדולי המקובלים: שאין טעם לצפות לשינוי כלשהו מצד הגורמים המדיניים. הבחירה בדבר עתידה של מדינת ישראל, לטוב או לרע, מונחת בידינו.

 

"תכלית ישראל היא לאחד את העולם כולו למשפחה אחת" (הרב קוק). כל שעלינו לעשות הוא להחליט לבצע שינוי מהותי ביחסינו הבינאישיים – להתחבר "כאיש אחד בלב אחד", ולחדול מן הדאגה האישית לעצמנו בלבד. הכוח החיובי שניצור בינינו יאזן את כוחות הפירוד, וכך נביא לשלמות מערכת הקשרים בין בני האדם. כוחות החיבור יחלחלו אל אומות העולם, ויחייבו גם אותן להתחיל בתהליך דומה, להתחבר ולהכיר בנו כמקור החיבור והטוב. "האומה הישראלית נתקנה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצות לכל המין האנושי שבעולם כולו, עד שיתפתחו ויוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים באהבת הזולת". "וכאשר יושלמו בני ישראל עם דעת שלמה, יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל וישקו לכל אומות העולם" ("כתבי בעל הסולם").

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קבלה לעם
הרב לייטמן עם גב' אירנה בוקובה, מנכ"לית אונסק"ו
צילום: קבלה לעם
מומלצים