שתף קטע נבחר

השופטת ששחררה מחבל שרצח משיבה לביקורת

השופטת חגית מאק קלמנוביץ' ספגה בשבוע שעבר ביקורת לאחר שהתברר כי עיכבה עונש מאסר שנגזר על המחבל שלאחר מכן רצח שני ישראלים בפיגוע. בדיון משפטי, כשהתבקשה לפסול עצמה משיפוט בתיק ביטחוני, הגיבה: "דברים שעמדו אתמול ברומו של עולם יהפכו בעוד ימים אחדים לשלג דאשתקד"

 

השופטת מאק קלמנוביץ'. הסערה תחלוף (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
השופטת מאק קלמנוביץ'. הסערה תחלוף(צילום: אתר בתי המשפט)
 

  

השופטת חגית מאק קלמנוביץ' ספגה לאחרונה איומים וביקורת ציבורית על הסכמתה לדחות את מאסרו של המחבל מסבאח אבו סביח, שביצע את פיגוע הירי בגבעת התחמושת בירושלים. אתמול (שלישי) היא דחתה בקשה של נאשם בהצטרפות לדאעש לפסול את עצמה, מחשש שהביקורת שספגה תחמיר על עמדתה.

 

השופטת התייחסה בהחלטתה לסערה התקשורתית סביבה: "ניסיון החיים מלמד כי דיונים ציבוריים באמצעי התקשורת הם בדרך כלל קצרי מועד. דברים שעמדו אתמול ברומו של עולם יהפכו בעוד ימים אחדים לשלג דאשתקד". היא ציינה גם כי עד שיחל ההליך המשפטי של ששת הנאשמים, הסערה תשכך.

 

 

בימים אלה מתנהל תיק בבית המשפט נגד שישה צעירים תושבי שועפט וענאתא, הנאשמים בהצטרפות לדאעש ובתכנון פיגועים. עו"ד ניק קאופמן, סנגורו של אחד הנאשמים, דרש לפסול את השופטת מאק קלמנוביץ' מלדון בתיק, בטענה כי היא תחמיר עם הנאשמים בגלל הביקורת הציבורית שנשמעה נגדה.

 

"קיים חשש ממשי למשוא פנים בעקבות הביקורת הלא מוצדקת שהושמעה וקיים חשש שדעתה של גברתי תיטה בחומרה", אמר קאופמן בבקשתו. "עוד קיים חשש שבית המשפט יושפע אפילו בתת מודע על ידי התקשורת כדי לעשות רושם מתקן, דווקא כאשר מדובר במקרה של עבירות ביטחון חמורות".

עורך הדין קאופמן. "חשש למשוא פנים" (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
עורך הדין קאופמן. "חשש למשוא פנים"(צילום: עטא עוויסאת)

 

מאק קלמנוביץ' דחתה את הבקשה ונימקה: "אכן, שופט היושב בדין מביא עמו מטען שהוא רכש במהלך כל חייו. אין אדם בוגר שהוא בגדר טבולה ראסה. האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו, מה שספגו אוזנו ועינו, דעות ורעיונות בנושאים שונים הנשמעים בציבור, כולל נושאים הנדונים בבית המשפט, הם חלק מאותו נוף מולדת. אולם קיים פער עצום בין חשיפת השופט לרעיונות ולדעות לבין חשש ממשי למשוא פנים ביושבו בדין".

 

עוד הוסיפה מאק קלמנוביץ': "אמנם במסגרת הדיון הציבורי ייתכן שיעלו נושאים שיש בהם חשיבות ויש צורך להמשיך ולטפל בהם, אולם העובדה שנכתבו דברי ביקורת באמצעי התקשורת, ביקורת שהוגדרה גם על ידי בא כוח המשיב כביקורת לא מוצדקת, היא כשלעצמה אינה יוצרת חשש למשוא פנים ואינה מצדיקה פסלות".  

 

איומים והגברת אבטחה

השופטת מאק קלמנוביץ' ספגה ביקורת לאחר שפורסם כי היא נענתה לבקשתו של המחבל מסבאח אבו סביח לדחות את עונש ארבעת חודשי המאסר שנגזרו עליו בשל תקיפת שוטר. אבו סביח ביצע את הפיגוע ביום שבו היה אמור להיכנס לכלא, רצח את יוסי קירמה ולבנה מליחי ופצע עוד ארבעה אנשים.

 

חבר הכנסת יהודה גליק, שמאק קלמנוביץ' הרחיקה אותו מהר הבית, תקף אותה אחרי הפיגוע: "דם ההרוגים על ידייך. לתחנוניי לא הטית אוזן, אבל לתחנוני אותו מחבל שנעצר כל כך הרבה פעמים על אלימות - האזנת. התאכזרת לרחמנים וריחמת על אכזרים". בעקבות האיומים עליה תוגברה האבטחה סביב השופטת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר בתי המשפט
השופטת מאק קלמנוביץ'
צילום: אתר בתי המשפט
מומלצים