שתף קטע נבחר

אלפי נשים קראו מול בית ראש הממשלה להניע הסדר מדיני

מול בית ראש הממשלה התכנסו אלפי נשים ותומכיהן מכל קצוות הקשת הפוליטית, כדי לנסות לחולל שינוי. "גם ימין הולך יחד עם שלום", אמרה כלתו של הרב מנחם פרומן ז"ל שנפצעה בפיגוע

 

 

 

אלפי נשים התקבצו הערב (יום ד') בעצרת מול בית ראש הממשלה בירושלים - אירוע שחותם את "צעדת התקווה" של תנועת "נשים עושות שלום", בקריאה להניע את הפוליטיקאים משני הצדדים לפעול למען הסכם מדיני.

מיכל פרומן מתגייסת למען השלום  (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מיכל פרומן מתגייסת למען השלום (צילום: עמית שאבי)

הדסה פרומן ולצדה כלתה מיכל שנפצעה בפיגוע  (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
הדסה פרומן ולצדה כלתה מיכל שנפצעה בפיגוע (צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

לעצרת הגיעו הרבנית הדסה פרומן וכלתה מיכל פרומן, שנפצעה בפיגוע דקירה בשנה האחרונה. "יש כאן הרבה מאד כוח שמוביל לדרך חדשה, אולי לשינוי. אני מקווה שאפשר לראות את החיבורים ואת מה שאפשר לעשות בדרך לפתרון", הסבירה הדסה. מיכל הגיעה לעצרת עם בתה התינוקת. "אני מאמינה ששלום כמו שאנחנו רוצים שיהיה, יבוא ממקום שבו אנחנו מבחינים מה אפשרי ומה ממש לא אפשרי. גם ימין הולך יחד עם שלום", אמרה. "החיים כאן יתאפשרו רק אם נפסיק להיות קרבנות של טרור. של כיבוש. כולנו צריכים להתגבר ולהתחיל לעבוד קשה למען החיים כאן".

 

עוד אמרה: "המוות הוא חד-ממדי. לבחור בחיים הוא לבחור להבין את המורכבות של החיים כאן, חשוב בהכרח להגן על החיים אבל גם להבין לעומק את המצוקות והדרכים ולהושיט יד מסייעת. החיים כאן בארץ הזו התאפשרו רק אם נפסיק להאשים אחד את השני, נפסיק להיות קורבנות".

  

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

עצרת בירושלים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
עצרת בירושלים(צילום: עמית שאבי)
 

צעדת הנשים בקסר אל-יהוד (צילום: נשים עושות שלום) (צילום: נשים עושות שלום)
צעדת הנשים בקסר אל-יהוד(צילום: נשים עושות שלום)

בשבועיים האחרונים צעדו במקומות שונים בארץ אלפי נשים ותומכיהן מכל הקשת הפוליטית והחברתית בישראל. מוקדם יותר היום קיימו נשים ישראליות, כ-1,000 נשים פלסטיניות, וכן מאות נשים ירדניות תפילה משותפת בקאסר אל יהוד בצפון ים המלח, נקודה שמאפשרת מקום מפגש בין האוכלוסיות השונות. 

 

הודה אבו אל ארכוב מחברון, מנהלת רשת ארוגני השלום במזרח התיכון, קראה בעצרת להשגת הסכם מדיני, והדגישה כי הגיעה לירושלים כדי לקרוא: "יש לכם פרטנר. אני ניצבת כאן עם 'נשים עושות שלום' כדי לומר בקול גדול וחזק של נשים באזור, מספיק ודי! די למלחמות, לשפיכות הדמים ולאפליה. די לחומות המפרידות בינינו.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

העצרת בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
העצרת בירושלים(צילום: AFP)
 

"הגיע הזמן להכרה הדדית בזכות שלנו לחיות כאנשים חופשיים בארץ הקודש, הגיע הזמן שהתקווה שלנו תקרב ביננו ותביא לנו עתיד מספיק בטוח, כדי שהדור הבא של ישראלים ופלסטינים יממש את הפוטנציאל הכי טוב שלו כבני אנוש חופשיים. אני כאן גם כדי לספר לכן - כן, יש לכן פרטנר. אז מספיק עם המיתוס הזה".

 

ענת פרקש, אמו של סרן תום פרקש ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה, נאמה אף היא בירושלים ואמרה: "תום לא הלך למלחמה כדי להגן על משפחתו, הוא הלך למחמה כי הוא הבין כמו חבריו, כמו צעירים רבים אחרים, כמו כולנו - שהפגזים של חיזבאללה וחמאס אינם מבדילים בין ערבי, יהודי, בדואי, בין דתי לחילוני, ימני או שמאלני. כולנו משלמים מחיר כבד, אישי וקולקטיבי, ואסור שהמחיר הזה יהיה לשווא".

 

לדבריה, "לא כולם חייבים להיות חיילים אמיצים אבל כולנו צריכים ויכולים לקחת אחריות על גורלנו. חלק גדול מהשינויים בהיסטוריה האנושית הובלו על ידי אנשים מהעם, שקמו ואמרו די, שהיו מוכנים לוותר על הכורסה הנוחה, ויצאו והפריחו תקווה, נתנו את הכוח כדי לחולל שינוי, בדיוק כמו קבוצת הנשים המדהימות שעומדת פה היום".

 

נדיה חמדאן, נציגת נעמת בגליל, אמרה בעצרת כי מי שהגיעו עמה לירושלים "כועסות העדרו של השלום. בכינו מספיק, התאבלנו מספיק על בנינו. אבל בלי שלום אין שוויון, אין ביטחון ואין עתיד לילדנו. המשפחה שלי שכלה הרבה חללים במלחמות של ישראל - אחיינים, בני דודים. אני לא רוצה יותר לשכול, וההחלטה בידי הממשלה - סורו מרע וקוו לטוב, עשו שלום ורדפוהו".

 

משתתפים נוספות בעצרת: כלת פרס נובל לשלום לימה בואי, שפעלה להפסקת מלחמת האזרחים בארצה ליבריה, אשת החינוך ומדליקת המשואה ד"ר ריחאב עבד אלחלים, האמנית יעל דקלבאום, ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני, ראש עיריית סכנין לשעבר ויו"ר קבוצת הכדורגל בני סכנין מאזן גנאים, הפעילה והמנהיגה החברתית הפלסטינית הודא אבו ארקוב שמשמשת כמנהלת אזורית של רשת ארגונים לשלום במזרח התיכון.

 

בסיומה של העצרת תוקם סוכת השלום הענקית בעולם, המורכבת מאלפי שמיכות טלאים שעליהן רקומים מסרים של תקווה לעתיד טוב יותר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מיכל פרומן, נפצעה בפיגוע
צילום: עמית שאבי
מומלצים