שתף קטע נבחר

טראמפ הציג את החזון לבית הלבן ואיים: "אתבע את השקרניות שהתלוננו"

על הקרקע ההיסטורית של העיירה גטיסבורג, חשף המועמד הרפובליקני את "מתווה טראמפ" לחודשים הראשונים שלו כנשיא. לצד מדיניות כלכלית וביטחונית חדשה, הבטיח טראמפ כי את ימיו הראשונים בתפקיד ינצל כדי לסגור חשבון עם המתלוננות נגדו על הטרדה מינית: "מחכה כבר לתבוע"

 

 

 

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, דונלד טראמפ, פרס הערב (שבת) את החזון שלו למה שהוא ירצה לעשות ב-100 הימים הראשונים של הממשל שלו, אם ינצח בבחירות שייערכו ב-8 בנובמבר. את נאומו על חזונו לעתיד ניצל טראמפ כדי להבטיח לתבוע את הנשים הרבות שטענו כי הטריד אותן מינית וישפר את הכלכלה האמריקנית - עם 25 מיליון עבודות חדשות בתוך עשור.

 

"כל אישה שפנתה לעולם וניסתה לפגוע בקמפיין שלי - שיקרה. זה פשוט זיוף", הצהיר טראמפ בנאומו על עתיד כהונתו. "הדברים הללו מעולם לא קרו. אף פעם. אני אתבע את כל השקרניות האלה אחרי שהבחירות יסתיימו. שיחת טלפון אחת לכלי תקשורת מרכזיים נותנת להן את כל החשיפה שהן רוצות ואף אחד בכלל לא בודק אותן". בשבועיים האחרונים לפחות 10 נשים טענו באופן פומבי כי טראמפ נגע בהן בצורה בלתי ראויה ואף פלילית.

דונלד טראמפ, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דונלד טראמפ, הערב(צילום: AFP)
  

"זה בטח המפלגה הדמוקרטית והקמפיין של הילרי שעומדים מאחורי השקרניות האלה והסיפורים המומצאים שלהם", המשיך טראמפ. "אנחנו בטח נגלה הכול בהמשך, באמצעות פעילות משפטית, ואנחנו מאוד מצפים כבר לכך. אני מחכה כבר לתבוע אותן".

 

"מתווה טראמפ" נחשף בנאום בעיירה ההיסטורית גטיסבורג בפנסילבניה, ובמסגרתו הציג המועמד לנשיאות את תוכניותיו להאצת הכלכלה האמריקנית ושיפור הביטחון הלאומי, ובעיקר ניסה לבסס מדוע החזון שלו עדיף מזה של יריבתו, המועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון. "היא כלל לא הייתה צריכה לרוץ לנשיאות", הכריז בתחילת הנאום. "היה צריך למנוע ממנה לרוץ, אבל ה-FBI ומשרד המשפטים חיפו על הפשעים שלה". בהמשך תקף גם, כפי שעשה נחרצות בימים האחרונים, את התקשורת, שלטענתו מוטה לרעתו, והכריז, שוב, כי מערכת הבחירות כולה מושחתת ופועלת נגדו.

 

אך טראמפ גם חשף בסופו של דבר חלק מהמדיניות שהוא מקווה להתוות בבית הלבן מיד עם תחילת כהונתו, אם אכן ייבחר ב-8 בנובמבר. הוא חזר שוב על כוונתו להגביל כהונתם של חברי קונגרס, והצהיר גם כי יקפיא גיוס עובדים ברשויות הפדרליות. בהתאם לכוונותיו להפריד בין לוביסטים לפקידי ממשל, אמר כי עם כניסתו לנעלי הנשיא ידרוש תקופת צינון של חמש שנים על עובדי הבית הלבן והקונגרס לפני שיוכלו להיות לוביסטים. בנוסף, הצהיר כי יבטל כל פעולה וצווים נשיאותיים בלתי-חוקתיים שהנשיא המכהן, ברק אובמה, הוציא אל הפועל.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"100 הימים הראשונים לכהונה" הוא מושג מוכר בפוליטיקה האמריקנית, שלפיו בוחנים את פעולותיו, הצלחותיו וכישלונותיו של מועמד נבחר כאשר כוחו והשפעתו בשיאם. רבים טוענים כי מאה הימים הראשונים בתפקיד הם הימים היעילים ביותר במהלך הכהונה כולה.

 

טראמפ כבר חשף בנאומיו האחרונים כמה רמזים למדיניות שאותה הוא מתכוון להנהיג, באם ייבחר לבית הלבן, כנראה גם כדי להסיט מעט את האש מהשערוריות התקשורתיות שבהן הוא מעורב. בשבוע האחרון, למשל, הוא הציע כללי אתיקה כדי "לסגור את הדלת המסתובבת" שבין גורמי ממשלה ללוביסטים, והציע לקבוע הגבלות כהונה על חברי קונגרס - נושאים שכאמור עליהם הרחיב בנאומו הערב.

טראמפ בפנסילבניה, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ בפנסילבניה, אתמול(צילום: AFP)

טראמפ וקלינטון בעימות שנערך בין השניים השבוע (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ וקלינטון בעימות שנערך בין השניים השבוע(צילום: AP)
 

 

צמצם מעט את הפער, מפגר במפת האלקטורים

לפי שעה, טראמפ משתרך מאחורי יריבתו במרבית הסקרים, אף שלפי סקר של סוכנות הידיעות רויטרס בשיתוף מכון "איפסוס" שפורסם אתמול, המועמד הרפובליקני הצליח לצמצם מעט את הפער. לאיל הנדל"ן נותרו פחות משלושה שבועות, קריטיים במיוחד, כדי לנסות ולהדביק את ההפרש.

 

אך לפי סקר נוסף של רויטרס ואיפסוס, שבוחן את מפת האלקטורים ולא רק את הפופולריות של המועמדים, קלינטון שומרת על פער ניכר מטראמפ. כדי לזכות בנשיאות, על מועמד לאסוף לפחות 270 אלקטורים, ולפי הסקר זה, המועמדת הדמוקרטית מצליחה להוביל על יריבה הרפובליקני ברוב המדינות שבהן יהיה חייב טראמפ לנצח כדי להבטיח את מקומו בבית הלבן. אם הבחירות היו נערכות היום, לפי הסקר, קלינטון הייתה צוברת בסבירות של 95% 326 אלקטורים אל מול 212 של טראמפ. 

 

חלק ניכר מהקמפיין לנשיאות בשבועות האחרונים סבב סביב הטענות שפורסמו נגד טראמפ, ולפיהן הטריד מינית נשים רבות במשך עשורים. המועמד לנשיאות ממשיך להכחיש בתוקף את כל הדיווחים. במקביל מאשים טראמפ שמערכת הבחירות כולה "מושחתת ומוטה, ואמר כי הוא עשוי לא לקבל את התוצאות (אם יפסיד, כמובן).

 

עוזריו של טראמפ אומרים כי גטיסבורג, אתר קרבות מרכזי במלחמת האזרחים האמריקנית והמקום שבו נשא הנשיא הרפובליקני אברהם לינקולן את נאומו ההיסטורי, הוא המקום הראוי ביותר לנאום החזון של טראמפ לעתידו שלו ולעתיד המפלגה. הרפובליקנים נמצאים בתקופה של שפל ופילוג קיצוני בין תומכיו של טראמפ לגורמים מרכזיים במפלגה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מציג את החזון. דונלד טראמפ
צילום: AFP
מומלצים