שתף קטע נבחר

ליברמן לפלסטינים: "אם חמאס יפסיק לחפור מנהרות, נשקיע בשיקום רצועת עזה"

בראיון נדיר לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" אמר שר הביטחון כי אין לישראל כוונה לפתוח במערכה נוספת מול חמאס, אך הבהיר: "אם יכפו עלינו מלחמה חדשה, היא תהיה האחרונה שלהם". בנוסף ציין כי הפסקת התוקפנות תוביל לסיוע ישראלי בהקמת נמל ושדה תעופה בעזה. על אבו מאזן: "אני בטוח שהוא יובס בבחירות"

"אין לנו רצון לשוב לרצועת עזה ולכבוש אותה, אבל אם יכפו עלינו מלחמה חדשה - היא תהיה האחרונה של חמאס, כי נשמיד אותו כליל". כך מבהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן, בראיון נדיר לעיתון "אל-קודס" - היומון הפלסטיני הנפוץ ביותר בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בראיון, שעורר זעם בקרב פלסטינים ברשתות החברתיות, ממשיך ליברמן להציג לתושבי רצועת עזה מציאות אחרת לפיה גבול עזה-ישראל יכול להיות מקור לפיתוח ושגשוג, וליצירת אלפי מקומות עבודה.

 

הבוקר: אזעקת צבע אדום בעוטף עזה, צה"ל תקף ברצועה

 

"ברצועת עזה יש גורמים קיצוניים מאוד שבראש סדר העדיפויות שלהם עומדת השמדת מדינת ישראל", אמר ליברמן והוסיף: "אבל אני רוצה להיות ברור: אם הם יקבלו החלטה ויפסיקו את חפירת המנהרות, את הברחת הנשק ואת ירי הרקטות נגדנו - אנחנו נהיה ראשוני המשקיעים בשיקום כל רצועת עזה. נהיה ראשוני המשקיעים בנמל הימי שלהם, בשדה התעופה שלהם ובאזורי התעשייה שלהם. ישנה אפשרות שביום מן הימים עזה תהיה סינגפור או הונג קונג החדשה. חמאס משקיע יותר מ-100 מיליון שקל בתוכניות הצבאיות שלו במקום בחינוך ובבריאות".

 

ליברמן על שער העיתון: "עזה יכולה להיות סינגפור או הונג קונג החדשה" ()
ליברמן על שער העיתון: "עזה יכולה להיות סינגפור או הונג קונג החדשה"

בהתייחסו לאפשרות של מערכה חדשה מול רצועת עזה אמר שר הביטחון: "אין לנו שום כוונה לפתוח במלחמה נגד שכנינו ברצועת עזה, בגדה המערבית או בלבנון ובסוריה, אבל אם יכפו עלינו (בעזה) מלחמה חדשה - הרי שזו תהיה המלחמה האחרונה שלהם, משום שנשמיד אותם כליל".

 

בנוגע לסוגייה הפלסטינית המדינית אמר ליברמן: "הכרתי בפתרון שתי המדינות ואני תומך בו, אך אני סבור שהבעיה אינה טמונה בישראל אלא בהנהגה הפלסטינית. אני סבור שהעיקרון הנכון הוא לא שטחים תמורת שלום. אני מעדיף חילופי שטחים ואוכלוסייה. אני לא מבין למה אנחנו צריכים את אום אל-פחם. הם מכירים בעצמם כפלסטינים ולא מכירים בישראל כמדינה יהודית. אני מדבר על השייח' ראאד סלאח ועל אחרים שרואים בעצמם פלסטינים - אז בבקשה תהיו חלק מהמדינה הפלסטינית".

 

ליברמן אומר בראיון כי הוא סבור שגושי ההתנחלויות הגדולים כמו מעלה אדומים, גבעת זאב, גוש עציון ואריאל יהיו חלק ממדינת ישראל במקרה של הסכם מול הפלסטינים. בנוגע ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הוסיף ליברמן: "הבעיה אינה ירושלים או הקיצוניות. הבעיה טמונה באבו מאזן שמסרב לחתום על הסכם סופי. להסכם כזה דרוש אדם אחר שמסוגל לקבל החלטה קשה בנוגע לעולם הערבי, לפלסטינים ואפילו לירושלים. אני מדמה את ההסכם הסופי לרעידת אדמה משום שזו החלטה גדולה אשר משקפת פתיחת דף חדש ביחסינו עם כל העולם הערבי ועם המזרח התיכון. לאבו מאזן אין את היכולת לשווק את הסחורה שלו לעם".

 

 

לדברי ליברמן, הדבר שמטריד יותר מכל את האזרח הפלסטיני הממוצע היא השחיתות ברשות הפלסטינית. "מתי אבו מאזן ביקר לאחרונה בשכם או בטול כרם? כבר יותר מעשור שהוא לא היה שם, אבל הוא ביקר הרבה פעמים בלונדון, פריז, ניו יורק ומוסקבה. הוא הנשיא הפלסטיני, אבל אני בטוח שהוא יובס בבחירות ללא ספק".

 

כשנשאל ליברמן מי יכול להחליף את אבו מאזן הוא נמנע מלענות לכך בצורה ישירה, אך הבהיר כי ישנם כאלה שיכולים כיום להחליפו.

 

כאמור, הראיון עורר זעם בקרב פלסטינים ברשתות החברתיות, בעיקר כאלה המזוהים עם חמאס ועם החזית העממית, ואלה השיקו האשטאג מחאתי חדש נגד העיתון - "איעלאם א-תטביע" שמשמעותו תקשורת הנורמליזציה. "הסכסוך עם האויב אינו רק סכסוך שבא לידי ביטוי בכוח אלא גם סכסוך רעיוני, תרבותי וטבעי שבו כל סוגי הנורמליזציה עם ישראל אסורים", כתבו כמה מהפעילים. אחרים הוסיפו: "בושה שאנחנו מארחים את הרוצח ושר המלחמה של הכיבוש בבמה התקשורתית שלנו. די לנורמליזציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הראיון של ליברמן בעיתון "אל-קודס"
מומלצים