שתף קטע נבחר

התקרית בלבנון: חילופי אש ממטרים בודדים

האירוע שבו חייל צה"ל נפצע קל המחיש את הקרבה האפסית של הלבנונים לאזור התקרית שבה אין בטונדות או קירות בטון. בצה"ל הורו לחקלאים לא לעבד את האדמות סמוך לגבול. בצה"ל מעריכים שחיזבאללה לא עומד מאחורי הירי

  

 

מתחקיר ראשוני של תקרית הירי היום (ד') בגבול לבנון עולה כי חילופי האש התנהלו מטווח קצר של חמישה עד עשרה מטרים, כשבין הצדדים מפרידה רק גדר הגבול. בחיזבאללה מיהרו להרגיע את הרוחות וטענו כי הירי היה "טעות". בלבנון דיווחו כי ירי התגובה של צה"ל פגע במכוניתו של תושב כפר אל-עדייסה, ושהוא לא נפגע. ההערכה בצה"ל היא שלא חיזבאללה עומד מאחורי הפיגוע, וכנראה מדובר בחוליה מקומית שעדיין לא יודעים מי או מה עומד מאחוריה.

 

התקרית התרחשה סמוך לשעה 12:00 בצהריים. רכב החמושים נסע בקטע כביש לבנוני שצמוד לגדר המערכת, מערבית למטולה, צמוד לכפרים קילא ועדייסה. החמושים פתחו באש תוך כדי נסיעה לעבר לוחמי גולני שעסקו בעבודות תחזוקה שגרתית של הגדר. כתוצאה מכך נפצע אחד הלוחמים מרסיסים בידו, וחבריו הספיקו להשיב אש ולפגוע ברכב שברח. למקום הוקפצו כוחות גדולים של צה"ל ובהם מפקד גדוד 12 של גולני, שאחראי על גזרת רכס רמים שבה אירע הפיגוע. כעבור כחצי שעה, כאשר לוחמי גולני בפיקודו של המג"ד סיירו בקרבת נקודת הפיגוע, הם הבחינו ברכב החמושים חוזר לנקודה, וירו לכיוונו. החמושים ברכב הספיקו לירות כמה כדורים לכיוון הצד הישראלי ומהם לא נפגע אף חייל. ברכב זוהו פגיעות רבות מאש צה"ל.

 

חיילי צה"ל בגבול, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חיילי צה"ל בגבול, היום(צילום: אביהו שפירא)


מטפלים בחייל הפצוע בבית החולים "זיו" בצפת ()
מטפלים בחייל הפצוע בבית החולים "זיו" בצפת
 

עדיין לא ידוע אם הייתה התרעה לפיגוע, אך במצבים קודמים בעבר שבהם עולה התרעה מודיעינית לפיגוע נערך צה"ל כדי למנוע סיכון לכוחות. בעקבות התקרית הנחה צה"ל את החקלאים הישראליים שלא לעבד את אדמותיהם בקרבת הגדר, אך מעבר לכך השגרה לאזרחים ולמטיילים נמשכת. בקטע התקרית לא היו בטונדות או קירות בטון שצה"ל הציב בשנתיים האחרונות לאורך הגבול עם לבנון כחלק מההכנות למלחמת לבנון השלישית, וכאמצעי למנוע חדירה של חיזבאללה לישראל. בכל מקרה, הפיגוע המחיש את הקרבה האפסית בין לבנונים שנוסעים על ציר הגדר בצד שלהם לצד הישראלי, הכולל ציר מערכת שנושק ליישובים כמו מטולה ומשגב עם ולפרדסים הישראליים.

 

כעת מתמקדים בצה"ל בציר המודיעיני להבין מי עומד מאחורי הפיגוע. ההערכות הן שמדובר באירוע נקודתי ומקומי, לא בהכרח עם זיקה לחיזבאללה – שנהג ליטול אחריות מהירה לפיגועים נגד צה"ל בשנים האחרונות. בשעות מאז התקרית הועברו מסרי הרגעה דרך יוניפי"ל בין ישראל לצבא לבנון. במקביל, פקחים של יוניפי"ל הגיעו לזירה לבחון את נסיבות האירוע. באזור התקרית נרשמו לאחרונה כמה הפגנות של לבנונים, בטווח של מטרים בודדים מהגבול, נגד ישראל.

 

פרשננו רון בן ישי מוסיף כי לחיזבאללה יש אינטרס לשמור על השקט. כעת בודקים גורמי המודיעין אם מדובר בפלסטינים או בגורמים סוניים אחרים הקשורים למורדים בסוריה, שמנסים לגרום לעימות פעיל בין ישראל ללבנון. עימות כזה יחייב את חיזבאללה והסורים להסיט כוחות מהלחימה בסוריה.

 

בשנים האחרונות ניסו כמה ארגונים לפגוע בחיזבאללה השיעי, בין היתר בפיגועי תופת בדאחייה של ביירות – שבוצעו על-ידי

הסונים (מקצתם ילידי לבנון) בשליחות המורדים הסורים. בלבנון יש כמיליון וחצי פליטים מסוריה, רובם סונים, והמפגעים יכולים לצאת מקרבם – או מקרב פלסטינים ממחנות הפליטים, שגם הם סונים ולא מחבבים את חיזבאללה.

 

התקרית מתרחשת גם על רקע המצב הפוליטי הרגיש בלבנון: הפלגים אמורים להתכנס ביום שני ולבחור נשיא אחרי שנתיים של מבוי סתום. ייתכן שיש מי שרוצה לשבש את בחירתו הצפויה של מישל עאון, המועמד המקובל על חיזבאללה.

 

כפי שדיווח כתבנו רועי קייס, בדף ההסברה הצבאית של חיזבאללה התייחסו לירי הצה"לי כ"טעות" וכ"ירי אזהרה" ומיהרו להרגיע. זאת על מנת שלא יהיה צורך בתגובה מצד הארגון, שרואה עצמו "מגן לבנון". התמונות שפורסמו מזכירות שלחיזבאללה יש מצלמות בגבול ושהוא מנטר מודיעינית את האזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
חיילי צה"ל בגבול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים