שתף קטע נבחר

כן, אנחנו חיים במציאות מדומה

"מדענים רבים, פילוסופים ואנשי עסקים מאמינים כי קיימת סבירות שבני האדם חיים בעולם וירטואלי אשר מדומה על ידי מחשב". במילים אלה פותח הדו"ח המפתיע שפרסם בנק אוף אמריקה. האם יש סיכוי סביר שאנחנו חיים בסוג של מטריקס? הרב לייטמן על מקורן של התיאוריות הללו

בשיתוף קבלה לעם

 

הדו"ח שנשלח למיליוני לקוחות הבנק השני בגודלו בארצות הברית ואף זכה לסיקור נרחב בעיתונות העולמית, הפתיע את כולם. מטרתו אמנם היתה להסביר מדוע תחום המציאות המדומה ראוי להשקעה כספית, אך השאלות הקיומיות שהוא עורר סקרנו את ההמונים ופתחו שיח בנושא שכמעט נעלם, מאז שסדרת הסרטים "מטריקס" הפכה לנחלת העבר.

 

ההשראה לתיאוריה הלא שגרתית מתבססת על דבריו של היזם אלון מאסק ועל דבריהם של האסטרופיזיקאי ניל דה-גראס טייסון והפרופ' ניק בוסטרום מאוניברסיטת אוקספורד, הטוענים כי יש סבירות משמעותית שהעולם הוא בעצם הדמיה.

מתוך הסרט מטריקס (צילום מסך) (צילום מסך)
מתוך הסרט מטריקס(צילום מסך)

האם אנחנו באמת חיים בתוך מציאות מדומה, או אולי אנחנו חלק מניסוי קוסמי? האם היקום שלנו איננו אלא חלק מתוכנת מחשב ענקית של הדמיה תלת-ממדית של המציאות שבה החומר, האנרגיה, המטען החשמלי, המחשבות והרצונות שלנו הם בסך הכול תוצאות של חישובים מתמטיים מורכבים?

 

מאה אחוז מציאות מדומה

מבחינת חכמת הקבלה הרעיון ה"ייחודי" של מציאות מדומה כלל לא מפתיע. מאז ימי הבריאה הקבלה עוסקת רק בכך. עיון בספרי הקבלה העתיקים שנכתבו לפני למעלה מאלפיים שנה, כמו ספר הזוהר, מגלה כי מדובר לא על סבירות של עשרים עד חמישים אחוז שהמציאות מדומה, אלא על ודאות של מאה אחוז!

 

למעשה, לא ניתן לערוך חישובים הסתברותיים לגבי קיומה או אי קיומה של מציאות אדירה כזו. פרטיה נשלטים לחלוטין על ידי חוקים ברורים ומוחלטים, כמו חוקי הפיזיקה והכימיה, והם אינם מסוגלים להעיד על עצם קיומה ועל תכליתה, אלא רק לאפיין את מרכיביה השונים, ממש כשם שעושים המדענים לגבי כל פרט ופרט בעולמנו. חכמי הקבלה הם אלה שפענחו את המטרה המסתתרת מאחורי "פלט המחשב" הזה, הנפרש לנגד עינינו על כל פרטיו מאז המפץ הגדול לפני 14 מיליארד שנה. הרב קוק כתב כי "אין העולם המוחשי והזמני תופס מקום אצל גדולי ההשגה. כל ערך החיים החומריים אינו נראה בעיניהם, כמו אותה התמונה הקבועה שנראית בעיני אנשי העולם. הבעיה הקבועה של גדולי עולם היא הנצחיות. היא המקיפה את נשמתם וממלאת את כל הווייתם" (הראי"ה קוק, "שמונה קבצים").

 

המקובלים מסבירים כי החומר האדיר שממלא ומקיף את כל היקום עד למרחקים אינסופיים הוא בסך הכול פרומיל מהחומר הנגלה לעינינו ואין בו שום דבר ממשי, לכן עלינו לחקור לא את החומר הגלוי אלא את רשת הכוחות שפרושים במרחב העצום ונעלמים מעינינו. הכוחות הללו הם שמפעילים את תוכנת המציאות שבה אנו חיים, ומרגע שנגלה אותם, כמו שגילו אלפי המקובלים לפנינו, נוכל לדעת מאין באנו, נבין מהי מטרת הבריאה ואת הביטוי שלה בעולמנו, ובהתאם נוכל לתכנן את העתיד ולנהל את חיינו לטובה.

 

לפי חכמת הקבלה, התוכנה שמנהלת את תפיסת המציאות של חיינו במהלך האבולוציה נקראת אגואיזם. כלומר, דאגה עצמית מובנית, יצר "רע מנעוריו", רצון אשר כל מהותו להפיק לעצמו עוד קצת הנאה, גם על חשבון האחרים. הכוח השלילי של הטבע האגואיסטי שלנו מניע את כל חיינו למרדף אינסופי אחר סיפוקים, לשם כך הוא מפעיל את כל חמשת חושינו ומעביד אותנו מבוקר עד לילה, מהלידה עד המוות.

 

חלונות 2016

העולם שלנו מתפתח בקצב מסחרר, ותעיד על כך הטכנולוגיה המשתכללת ללא הרף. בתחילת שנות השמונים מערכת ההפעלה הראשונה של המחשב היתה מסורבלת, מבוססת על חלון אחד ועל ממשק גרפי מיושן. בתוך שנים ספורות הגרסה החדשה כבר תמכה בריבוי משתמשים, ריבוי שפות וריבוי אפשרויות. כיום מערכות ההפעלה הן מהירות יותר, יציבות ומאובטחות, מסתפקות במשאבי מערכת מועטים, ורובן בדרכן לעבור ל"מחשוב ענן", שירות המאפשר גישה למידע מכל מקום ומכל מכשיר. ההבדל בין הגרסאות השונות הוא רק ביכולתן לשדרג ולשפר את חיינו, להציע לנו חלופה נוחה, טובה וחסכונית יותר. למעשה, זה גם כל מה שאנחנו מבקשים לחיינו.

להחליף את התוכנה שלנו פירושו לשנות את היחסים בינינו (צילום: microsoft) (צילום: microsoft)
להחליף את התוכנה שלנו פירושו לשנות את היחסים בינינו(צילום: microsoft)

היזכרו לרגע במחשב הראשון שהיה לכם... מה היה קורה אילו היינו מתקינים עליו תוכנה חדשה ומתקדמת? באג. משבר. העסק לא היה עובד. כך בדיוק קורה עם תוכנת ההפעלה של חיינו. תוכנת האגואיזם שמניעה אותנו כבר אלפי שנים, איננה משתלבת עוד עם התוכנה החדשה שנכנסה אל חיינו בפתחה של המאה ה-20: מציאות גלובלית שבה כל החלקים מקושרים זה עם זה בתלות הדדית מוחלטת. ככל שאנחנו דואגים רק לעצמנו, תוך שימוש בתוכנה האגואיסטית המיושנת, כך אנחנו פועלים בניגוד מוחלט למציאות הגלובלית החדשה, לתוכנת ההפעלה שהולכת ומיתקנת. ההתנגשות בין שני הניגודים הללו היא הרסנית, מכאיבה ומתבטאת באינספור צרות, בעיות, מלחמות ומשברים שונים.

 

איך משדרגים את התוכנה?

תוכנה ליצירת גיליונות אלקטרוניים (excel, לדוגמה) מורכבת מאותם רכיבים שמרכיבים תוכנה לעיבוד מסמכים ותמלילים (word), ההבדל היחיד הוא בצורת ההתקשרות בין הרכיבים שבכל תוכנה. כך גם בתוכנה של חיינו, כל הבאגים שנוצרים הם תוצאה של היעדר התקשרות נכונה במערכת היחסים בינינו.

 

להחליף את התוכנה שלנו פירושו לשנות את היחסים בינינו. במקום לדאוג לעצמנו, לנצל את הזולת ולחיות במציאות מדומה שנדונה לכיליון - עלינו לפעול הפוך לגמרי: לדאוג לזולת, להתחבר עמו, להרגיש את כל מחסורו ולמלא אותו בכוח חיובי ובאהבה. רק כך משתדרגת התוכנה לגרסה מתקדמת יותר, ונפתחת בפנינו מציאות שלמה ונצחית.

 

בעזרת הקוד שמפעיל את התוכנה של חיינו - "ואהבת לרעך כמוך", כלל שהוא התורה כולה - אפשר להביא לשינוי משמעותי בחיינו. הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", כותב כי "כל הבריאה ערוכה ומסודרת מראש, רק על פי התכלית הזו: שיתפתח מתוכה המין האנושי, שיעלה במעלותיו, עד שיהיה מוכשר להרגשת הכוח העליון כמו הרגשת רעהו. המעלות האלו הם כמו שלבים של סולם, ערוכים ומסודרים דרגה אחר דרגה, עד שנשלם האדם ומשיג את תכליתו" ("כתבי בעל הסולם").

החומר האדיר שממלא ומקיף את כל היקום עד למרחקים אינסופיים הוא בסך הכול פרומיל מהחומר הנגלה לעינינו ואין בו שום דבר ממשי (צילום: נאס"א) (צילום: נאס
החומר האדיר שממלא ומקיף את כל היקום עד למרחקים אינסופיים הוא בסך הכול פרומיל מהחומר הנגלה לעינינו ואין בו שום דבר ממשי(צילום: נאס"א)

במציאות החדשה, בהתאם למידת הדאגה שלנו לזולת מתחילה להיות מורגשת בנו תכליתה של תוכנת ההפעלה, והדרך שבה המחשב כולו מפעיל אותנו. "בשעה שהאדם מואס בכל קבלה עצמית, אז הוא משתחרר מכל מאסרי הבריאה ומטייל חופשי בעולמו של הבורא, ומובטח שלא יארע לו שום נזק ותקלה לעולם" ("כתבי בעל הסולם").

 

בשונה מהתוכנה האגואיסטית, לראשונה ניתנת לנו שליטה מלאה על החיים, יכולת להפוך למתכנתים ולשפר את התוכנה, כך שתפיק עבורנו מציאות מושלמת יותר. אז נראה בבירור ונחוש בכוחות עצמנו את תוכנת המציאות האמיתית, את אותה התוכנה שגדולי המדענים והפילוסופים תרים אחריה זה עשרות שנים עם עשרים עד חמישים אחוזי הצלחה, כפי שמציג הדוח של בנק אוף אמריקה.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
מטריקס סרט קיאנו ריפס
צילום מסך
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים