שתף קטע נבחר

שטייניץ השתתף בקבלת הפנים ליום הלאומי של טורקיה

שגרירות טורקיה הזמינה שר ישראלי לקבלת הפנים ליום הלאומי, לראשונה מאז משבר המרמרה. השר שטייניץ הביע באירוע תקווה כי בעתיד יתחזק האמון והתיאום הביטחוני והמדיני בין המדינות. בינתיים, כעס בטורקיה מדחיית מינוי שגריר ישראלי

 

"מקווה שזה יוביל לחיזוק האמון והתיאום הביטחוני והמדיני". שטייניץ בקבלת הפנים בשגרירות טורקיה ()
"מקווה שזה יוביל לחיזוק האמון והתיאום הביטחוני והמדיני". שטייניץ בקבלת הפנים בשגרירות טורקיה


לראשונה מאז משבר המרמרה השתתף אמש (יום ה') שר ישראלי בקבלת הפנים המסורתית של שגרירות טורקיה בישראל, לרגל היום הלאומי של טורקיה, בבית שגריר טורקיה בהרצליה פיתוח. השגרירות הטורקית הזמינה שר בממשלה, ובתיאום עם מזכיר הממשלה השתתף באירוע שר האנרגיה יובל שטייניץ.

 

בקבלת הפנים השתתפו כ-100 איש, בהם יוצאי טורקיה שמתגוררים בישראל, אנשי עסקים ודיפלומטים.

 

השר שטייניץ אמר באירוע כי "העובדה שישראל וטורקיה מושיטות שוב זו לזו יד לשלום ולשיתוף פעולה היא בשורה חשובה. גם הערב הוא ראייה שישראל וטורקיה מתכוונות לא רק לחידוש היחסים הדיפלומטיים הפורמליים, אלא מעבר לכך - לחידוש שיתוף הפעולה הכלכלי ושיתופי הפעולה בתחום האנרגיה, בהמשך לדיאלוג שהתחיל בנושא ייצוא גז מישראל לטורקיה ומטורקיה לאירופה. אני מקווה שבעתיד זה יוביל גם לחיזוק האמון והתיאום הביטחוני והמדיני בין שתי המדינות".

הממונה על שגרירות טורקיה, ג'ם טוקאן, הקריא ברכה ליום הלאומי בשם הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, שבה התייחס הנשיא הטורקי לעוצמת טורקיה ולכך שאויביה לא יכניעו אותה.

 

שטייניץ עצמו חזר לפני כשבועיים מביקור ראשון מסוגו בטורקיה, שבמהלכו נפגש עם שר האנרגיה הטורקי בראט אלבייראק, שהוא גם חתנו של ארדואן. השניים דנו על הקמת צינור גז בין ישראל לטורקיה.

 

השיחות בין השניים היו טובות מאוד, וסוכם בהן על שיחות של צוותי עבודה משתי המדינות כדי לדון בפרטים השונים שנוגעים לסוגיות אסטרטגיות כגון ביטחון. סוכם שאת צינור הגז יקימו חברות פרטיות.

מפגש ראשון מסוגו. שטייניץ עם שר האנרגיה הטורקי ()
מפגש ראשון מסוגו. שטייניץ עם שר האנרגיה הטורקי

ואולם, מה שמעיב על החימום ביחסים הוא כעס טורקי על כך שמשרד החוץ הישראלי החליט לדחות עד להודעה חדשה את כינוס ועדת המינויים שאמורה להחליט מי יהיה השגריר הישראלי הבא בטורקיה.

 

שתי המדינות סיכמו להודיע על מינוי השגרירים ב-27 באוקטובר. הטורקים כבר בחרו מועמד, כמאל אוקם, שהוא דיפלומט בכיר במשרד החוץ הטורקי ומשמש כיום כיועץ המדיני של ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים.

 

אולם, לפני כמה ימים, בהנחייה של הדרג המדיני, ועדת המינויים שנקבעה ל-27 באוקטובר נדחתה. הטורקים הביעו מורת רוח על הדחייה וגם דאגו להעביר מסרים ברוח זאת בצינורות דיפלומטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ בקבלת הפנים בשגרירות טורקיה
מומלצים