שתף קטע נבחר

בנט: "הגיע הזמן שהממשלה תמשול ושהשופטים ישפטו"

לאחר המכתב ששלחה נשיאת העליון לשרת המשפטים ובו הודיעה כי השופטים לא ימשיכו בהידברויות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים לעליון, גיבה יו"ר הבית היהודי את שקד: "לצערי בעשרות השנים האחרונות יש התערבות הולכת וגוברת של אקטיביזם של מערכת המשפט בתחום הממשל"

נשיאת העליון נאור ושר החינוך בנט (צילום: אלכס קולומויסקי, אבי חי) (צילום: אלכס קולומויסקי, אבי חי)
נשיאת העליון נאור ושר החינוך בנט(צילום: אלכס קולומויסקי, אבי חי)

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט מתייצב לצד שרת המשפטים איילת שקד. "הגיע הזמן שהממשלה תמשול, שהמחוקקים יחוקקו ושהשופטים ישפטו", אמר בצהריים (יום ה') בנט במהלך ביקור בבאר שבע. בנט אמר את הדברים בתגובה למכתב ששיגרה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור לשרה שקד ובו הודיעה לה כי השופטים לא ימשיכו בהידברויות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים לעליון בשל תמיכתה של שקד בהצעת חוק שמבקשת לשנות את הליך הבחירה.

 

לקריאת המכתב ששלחה נאור לשקד - הקליקו

 

בנט הוסיף ואמר: "לצערי בעשרות השנים האחרונות יש התערבות הולכת וגוברת של אקטיביזם של מערכת המשפט בתחום הממשל. לדוגמה, ביטול החוק נגד מסתננים שגרם למצב שבו דרום תל אביב מוצפת והממשלה לא יכולה לפעול".

 

הצעת החוק שעוררה את הסערה קובעת שבוועדה לבחירת שופטים יספיק רוב רגיל (5 מתוך 9) לבחירת שופט עליון, ולא כמו כיום (7 מתוך 9, מה שמאפשר לשלושת שופטי העליון בוועדה לסכל כל מינוי). על כוונת שקד להחזיק הצעה כזו כ"שוט" במשחק הכוחות מול נשיאת העליון נאור פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר.

שרת המשפטים איילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שרת המשפטים איילת שקד(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

שלשום פורסם ב-ynet על הביקורת שעוררה ההצעה החדשה, שהונחה השבוע. "שרת המשפטים מנסה להלך אימים על שופטי העליון לפני החלטת בג"ץ בעניין עמונה", אמרה ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני). "השרה שקד, אשר עומדת בראש מערכת המשפט, מעבירה לשופטי העליון מסר סמוי - נחליש את כוחכם אם לא תתיישרו".

 

ברקע הצעת החוק לשינוי הרוב הדרוש לבחירת שופטים לבית המשפט העליון, שיגרה נשיאת העליון מרים נאור מכתב חריג לשרת המשפטים איילת שקד ובו כינתה את ההצעה "הצבת אקדח על השולחן". "מצב דברים זה אינו מאפשר לנו, שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה לבחירת שופטים, להמשיך עמך במהלך של התייעצויות וניסיון מוקדם להגיע להסכמות. לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות 'תוך כדי תנועה'", כתבה.

 

במכתב שנשיאת העליון שלחה לשרה שקד היא כתבה כי "הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה בנסיבות העניין משום 'הצבת אקדח על השולחן'. משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסוימים, באופן שאינו מאפשר את מינויים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי ועדה".

  

מלשכת שרת המשפטים שקד נמסר: "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר החינוך נפתלי בנט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים