שתף קטע נבחר

צרפת: עד סוף השנה נקדם את היוזמה שלנו

השליח המיוחד ליוזמה הצרפתית למזרח התיכון ציין עוד כי בכך ייבחן מי מהצדדים רציני באשר לפתרון שתי המדינות: "אנחנו לא מתערבים במדיניות הישראלית". ח"כ הרצוג: "עדיף משא ומתן ישיר בחסות המדינות הערביות"

 

נתניהו ואבו מאזן. יכולים להתקדם לבד? (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו ואבו מאזן. יכולים להתקדם לבד?(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

"בכוונתנו לקדם את היוזמה הצרפתית עד סוף השנה הנוכחית". כך אמר היום (א') פייר וימונט, השליח המיוחד ליוזמה הצרפתית למזרח התיכון בכנס מרכז מאקרו לכלכלה מדינית וה-INSS בנושא יחסי ישראל והאיחוד האירופי. לדבריו, הסטטוס קוו הנוכחי הוא זה שמרחיק את פתרון שתי המדינות ולכן יש צורך להתערב: "אנחנו רוצים בחלון ההזדמנויות להחיות את פתרון שתי המדינות ולהחזירו לאג'נדה הבינלאומית".

 

וימונט אמר עוד כי קידום היוזמה הוא גם בחינת רצינות שני הצדדים להגיע לפתרון. "היוזמה הצרפתית היא לא ניסיון להתערב במדיניות הישראלית אלא ניסיון לרתום את הרצון הטוב של הקהילה הבינלאומית למען הפתרון", ציין. "היוזמה הניעה יוזמות שלום נוספות וכן שותפים שמעולם לא היו מעורבים בנושא פנו ושאלו כיצד גם הם יכולים להירתם ולסייע בקידום היוזמה. היוזמה מיועדת, בין היתר, כדי לבחון מחדש מי מהצדדים מעוניין להתקדם ומי לא. אם הממשל הישראלי יחליט להגיע, זה יהיה מבחן למחויבות של ישראל לנושא".

 

השליח הצרפתי, פייר וימונט (צילום: חן גלילי) (צילום: חן גלילי)
השליח הצרפתי, פייר וימונט(צילום: חן גלילי)
 

 

באירוע השתתף גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שאמר כי "סוריה היא החמצה ענקית של אירופה, ארה"ב והכוחות הפרוגרסיביים בהחלטה לא להשתמש בכוח. זו דוגמא למשוואה המסובכת ביחס של מתי נכון להשתמש בכוח ומתי בדיפלומטיה. ישראלים מתמודדים עם המשוואה הזו של באיזו מידה להשתמש בכוח ומתי להושיט יד לשלום כל יום. אז שהאירופאים לא יבואו ללמד אותנו על המשוואה הזו".

 

הרצוג ציין כי המהלך העדיף הוא משא ומתן ישיר בין ישראל לרשות הפלסטינית בחסות המדינות הערביות. "הקוורטט

הערבי - מצרים, ירדן, סעודיה והאמירויות - ניסה להוביל מהלך כזה בחודשים האחרונים וזה היה הבסיס לשיחות שלי עם נתניהו על אחדות. כיום ההזדמנות האזורית היא ההזדמנות החשובה", אמר יו"ר האופוזיציה. "אני כבר אמרתי שאני לא רואה איך בין ביבי ואבו מאזן יכול לקדם משהו. התערבות בינלאומית יכולה להיות מסוכנת ורק להגביר את האלימות בין העמים".

 

הדוברים הבכירים בכנס, פוליטיקאים בעבר ובהווה, הזהירו מפני נסיגה של התעניינות אירופאית בקונפליקט. ראש ממשלת איטליה לשעבר מאסימו דאלמה אמר כי: "הסכנה היא מהפחתת המעורבות האירופית בפתרון הסכסוך ולא מהתערבות יתר. אירופים היום נגד סיוע לחיילים בגבול הלבנון, נגד סיוע לישראל, נגד סיוע כספי לפלסטינים. הציבור האירופי לא מבין למה לו להשקיע שם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא צרפת פרנסואה הולנד
צילום: AFP
מומלצים