שתף קטע נבחר

סוכלה היוזמה הפלסטינית להצטרפות לאינטרפול

ברוב של 62 מדינות מתנגדות לעומת 57 תומכות, נמנעה בקשת הפלסטינים להצטרף לארגון הבינלאומי לשיטור פלילי. בטקס חנוכת קו רכבת העמק אמר נתניהו: "המאבק בגופים בינלאומיים יימשך". מאז החלה תקופת ההרצה: 100 אלף נסעו בקו המחודש

 

 

 

מאמץ דיפלומטי מוצלח: ישראל הצליחה לסכל את היוזמה הפלסטינית להצטרף לארגון הבינלאומי לשיטור פלילי (אינטרפול). 62 מדינות התנגדו ליוזמה, 57 תמכו ו-37 נמנעו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע שביעות רצון: "המאמץ משקף את השיפור במעמדה הבינלאומי של ישראל".

 

הפלסטינים הגישו את בקשתם, בתמיכת מדינות ערב, במהלך העצרת השנתית של האינטרפול שמתקיימת השבוע באי באלי באינדונזיה. בעקבות כך פתחה ישראל בקרב בלימה מואץ, שכלל שיחות שכנוע בכל העולם, על מנת למנוע מהפלסטינים להשיג רוב.

 

המשלחת הישראלית לכינוס כוללת נציגים של משרד החוץ, המשרד לביטחון הפנים והמשטרה. בירושלים טענו כי מדובר בפוליטיזציה של ארגון מקצועי בינלאומי. ישראל גם חששה שצירוף הרשות הפלסטינית לארגון ייצור בעיות מודיעיניות, שכן האינטרפול מאפשר חילופי מידע בין המדינות.

 

שיתופי הפעולה המודיעיניים נוגעים בין היתר למלחמה בטרור, סייבר, פשע מאורגן, סחר בנשק, סחר בבני אדם ועוד. בישראל טענו כי צירוף הרשות יאפשר לפלסטינים גישה למאגרי מידע בנושאי טרור ופשיעה ואף להוציא צווי מעצר בינלאומיים לעבריינים.

 

בין 62 המדינות שהתנגדו לבקשה הערבית להוסיף את הסעיף הפלסטיני לסדר היום הייתה גם רוסיה, שבדרך כלל נוהגת לתמוך בבקשות דומות של הפלסטינים. ההערכה היא שהרוסים התנגדו למהלך כדי לא להעיב את ביקורו של ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב השבוע בישראל.

נזכר בימי רכבת העמק המקורית. נתניהו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נזכר בימי רכבת העמק המקורית. נתניהו(צילום: אביהו שפירא)
 

"ישראל פורצת למרחב הבינלאומי"

ראש הממשלה נתניהו אמר הבוקר בהתייחסותו לנושא במהלך טקס חנוכת רכבת העמק בעפולה: "זה יום טוב הבוקר, בלמנו ניסיון של הפלסטינים להצטרף כחברה באינטרפול. זה מאמץ קשה, אבל הוא משקף את השיפור במעמדה הבינלאומי של ישראל. המאבק בגופים בינלאומיים יימשך, יהיה מאמץ שלהם גם במועצת הביטחון. ישראל פורצת למרחב הבינלאומי וזה יבוא לידי ביטוי".

 

על רכבת העמק אמר ראש הממשלה: "טסנו מעל שדות העמק, ונזכרתי כיצד לפני 49 שנים כחייל צעיר היינו הולכים פה בבוץ שהגיע עד הברכיים, וכשרצינו להקל עלינו על התוואי של רכבת העמק כי הוא היה גבוה יותר ועם חצץ ואבנים במקום בוץ. חשבתי 'לטורקים הייתה רכבת כזו ולנו אין?', עשינו תצפיות ומארבים על גשר הירמוך השומם ותהיתי אם יבוא יום שגם הוא יחזור לחיים".

 

נתניהו הוסיף: "עוד יבואו ימים שהרכבת תעבור את הירדן. זה לא יקרה מחר או מחרתיים אבל בעוד כמה שנים. אלה פירות השלום. רכבת העמק נוע תנוע".

 

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי בתקופת ההרצה של הרכבת, מערב סוכות ועד עתה, נסעו בקו מסילת העמק כ-100 אלף איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
נתניהו בעפולה, הבוקר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים