שתף קטע נבחר

.

בן שהר: "אני תמיד מביא קבלות"

החלוץ הלוהט של הפועל באר־שבע, רוצה לשחק יותר ("זה חשוב בשביל הביטחון"), בטוח שמקומו בהרכב הנבחרת נגד אלבניה ("במשחקים באירופה יש לי יתרון") ומעיד על עצמו שהתבגר ("אני כבר לא הילד של פעם")

בן שהר יעלה היום (ה') בצהריים על טיסת נבחרת ישראל לטיראנה עם מטען של 38 הופעות בינלאומיות, כשבסגל הנוכחי רק ביברס נאתכו מקדים אותו, וגם עם פתיחת העונה הפורייה בקריירה שלו.

 

שהר כבש שישה שערי ליגה בהפועל באר־שבע, חמישה מהם בשלושת המשחקים האחרונים, ונראה חד מאוד. רק לפני חודש הוא עוד היה מתוסכל אחרי שלא שותף בהפסד למכבי חיפה, אבל במשחקים האחרונים הוא חזר לעניינים בגדול. בכל הקריירה שלו, הכוללת 12 תחנות, הוא מעולם לא כבש יותר משני שערים עד נובמבר.

 

מקבץ השערים שהבקיע לאחרונה החזיר אותו לסגל הנבחרת ואתמול הוא הצהיר: "אנשים שאלו לאן נעלמתי, אבל תמיד כשאני על המגרש אני מביא קבלות. ברור שמאוד קשה לי להבקיע כאשר אני לא משחק או עולה מהספסל".

 

"אם אני עולה לעשרים דקות או לרבע שעה, קשה לי לספק את הקבלות האלה. אמרו לי לפני חודש, כשהייתי בתקופה פחות טובה, שלא כבשתי שער, אבל לפני כן הבקעתי נגד רעננה וסלטיק. אני מציע לכולם להסתכל על הסטטיסטיקה שלי בטווח הארוך ולראות באופן ברור שכשאני משחק – אני כובש".

 

שהר. "כשאני משחק, אני כובש" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
שהר. "כשאני משחק, אני כובש"(צילום: יריב כץ)

 

ברק בכר מושיב אותך על הספסל במשחקים רבים.

"אנחנו בקבוצה מאוד טובה עם שחקנים איכותיים, גם בהתקפה. קח למשל את לוסיו, גם לו הייתה את התקופה שלו לפני חודש. המאמן מקבל את ההחלטות שלו בהתאם לסגנון בו הוא משחק. דיברתי איתו לא אחת, ואני מקבל את העניין הזה. ברור שאני רוצה לבסס עוד יותר את המעמד שלי. הביאו אותי במעמד מסוים, ואני מתחיל להראות אותו, אבל אני רוצה להראות הרבה יותר. יש עובדות - בשנה וחצי האחרונה כבשתי יותר מעשרים שערים בבאר־שבע, וכל זאת כשבחצי מהעונה שעברה הייתי בכלל פצוע".

 

אתה חושב שתוכל להגיע למעמד של באנקר בהרכב?

"אני יכול לעשות את זה, למרות התחרות הגדולה שיש אצלנו מול שחקנים טובים. אני מצפה מעצמי קודם כל לכבוש יותר. לחלוץ חשוב לשחק כמה שיותר בשביל הביטחון. יש הרבה מסגרות העונה - ליגה, גביע ואירופה - ואני בעד רוטציות".

 

שהר. "יכול להיות באנקר בהרכב" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
שהר. "יכול להיות באנקר בהרכב"(צילום: ראובן שוורץ)

 

כשג'ורדי קרויף רצה אותך במכבי ת"א ויתרת גם בגלל הרוטציה. רצית לשחק.

"אז עכשיו אני ברוטציה בבאר־שבע. עם כל הכבוד למכבי, ב"ש קבוצה שלקחה אליפות, משחקת בליגה האירופית ונמצאת במקום הראשון גם עכשיו. יש לפעמים כמה משחקים בשבוע במהלך העונה. מובן שאני רוצה לשחק כמה שיותר, אבל אני מאוד מרוצה מהבחירה שלי בבאר־שבע".

 

עכשיו הכל נראה ורוד, אבל רק לפני חודש חווית משבר והתחילו דיבורים על עזיבה בינואר.

"היו כמה משחקים שעליתי רק מהספסל. הגעתי לבאר־שבע במעמד מסוים וכשאני לא משחק, ברור שצצים מסביבי דברים. אמרתי אז שאני מבואס ועצבני. נראה לי שזה הכי טבעי, אחרת לא הייתי שחקן כדורגל. אבל אני לא אדם שמוריד את הראש. מגיע לאימון שאחרי, כל הבאסה מתפזרת, ואני משקיע את כולי באימון ומאמין שהדרך שלי תחזיר אותי להרכב. לא חשבתי על ינואר".

 

"באימון כל הבאסה מתפזרת" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
"באימון כל הבאסה מתפזרת"(צילום: יריב כץ)

 

אחרי שלא שותפת בחיפה, עזבת מהר את סמי עופר והלכת לאכול לבד, לא יחד עם כל הקבוצה.

"נכון שבמשחק הזה התבאסתי במיוחד, כי ידעתי שאני יכול לתרום. עברתי יום עצבני ומתסכל אבל היו לי כבר הרבה תקופות כאלה. אני בן 27, משחק כבר עשר שנים ומכיר את התקופות שאתה צריך לחכות להזדמנויות שלך. כשהייתי צעיר ולא משחק, הייתי מתבאס, מרגיש שאני חייב לשחק, לא מבין מה קורה, אבל למדתי מהעבר. כל מה שעברתי עזר לי. במקום להוריד את הראש, אני נשאר אחרי האימונים ועובד קשה".

 

באר־שבע פתחה פער של חמש נקודות ממכבי ת"א. מהי המשמעות לדעתך?

"בפרק הזמן הזה אנחנו מראים עליונות על מכבי, אבל זה לא בהכרח משקף מה שיקרה במאי, יש עוד המון מחזורים. לקחנו אליפות, היינו הכי טובים בארץ, ואנחנו ממשיכים את זה עכשיו. עם עובדות אי־אפשר להתווכח, אבל דברים יכולים להשתנות".

 

שהר. "אנחנו מראים עליונות" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
שהר. "אנחנו מראים עליונות"(צילום: ראובן שוורץ)

 

באר־שבע תפסה את הפיקוד בכדורגל הישראלי עם מדיניות הפוכה מזו של מכבי ת"א, עם צוות ישראלי ולא זר.

"במכבי הלכו על מדיניות של זרים, ואני מכבד את זה, אבל אני יכול להגיד לך שמה שקורה בבאר־שבע זה ממש יפה. יש הרבה שחקנים ישראלים משמעותיים, בעלים ישראלית כמו אלונה ברקת, מאמן ישראלי כמו ברק בכר, מנכ"ל ישראלי כמו אסי רחמים, כולם אצלנו ישראלים, יחד עם השחקנים הזרים המצוינים שלנו, וזה גורם לטעמי ליותר חיבור בקבוצה".

 

"חשוב שישראלים יהיו דומיננטיים. בסופו של דבר אנחנו מועדון ישראלי שמייצג עיר ענקית כמו באר־שבע, ובינתיים זו נוסחה מנצחת. ועדיין, אני מאוד מכבד את מה שקורה במכבי. עם עובדות קשה להתווכח גם במקרה הזה - הניהול האירופי שלהם הוביל אותם לשלוש אליפויות".

 

המנהל המקצועי של מכבי ת"א, ג'ורדי קרויף (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
המנהל המקצועי של מכבי ת"א, ג'ורדי קרויף(צילום: אורן אהרוני)

 

"לבוא קטנים ולצאת גדולים"

שהר נמצא כבר תשע שנים בנבחרת, מאז שדרור קשטן העניק לו את הופעת הבכורה במשחק רשמי, בתיקו המאופס נגד אנגליה אי־שם ב־2007. מאז הספיק לכבוש שישה שערים, האחרון לפני ארבע שנים במשחק ידידות נגד אוקראינה. "למען האמת, הפעם ידעתי שאקבל את הזימון, אני בכושר טוב. עכשיו אני צריך להוכיח לאלישע לוי בשני האימונים הקרובים שהמקום שלי הוא בהרכב".

 

יש לך מקום בהרכב בשבת?

"ברור שאני רוצה להיות בהרכב. אני חושב שבמשחקים נגד נבחרות אירופיות יש לי יתרון. אני מתאים לסגנון המשחק הזה, יש לי את המהירות והאגרסיביות המתאימה, ואני מעריך שיהיו הרבה שטחים פתוחים במשחק מול אלבניה. תומר חמד מצוין בנבחרת, גם אלירן עטר בתקופה טובה, אבל ברור שאני רוצה לפתוח".

 

אלישע לוי. יעניק לבן שהר את המקום ב-11? (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אלישע לוי. יעניק לבן שהר את המקום ב-11?(צילום: עוז מועלם)

 

מה אתה יודע על הנבחרת האלבנית?

"שיש שם שחקנים מקבוצות מצוינות ושהם השתפרו מאוד. אנחנו לא יכולים לזלזל באף נבחרת. יהיה קשה במשחק החוץ באלבניה, אבל ננסה לעשות את המקסימום. צריכים לבוא קטנים ולצאת גדולים".

 

חושש להגיע לאלבניה בגלל ההתרעות?

"תדרכו אותנו. אני בטוח מאוד בגלל המאבטחים שיהיו איתנו. אנחנו מתרכזים רק במשחק ולא מדברים על דברים אחרים".

 

"לא ויתרתי על אירופה"

האמנת שבגיל 27 תהיה שחקן בבאר־שבע?

"תלוי באיזו תקופה היית שואל אותי. לפני כמה שנים לא חשבתי לשחק בליגה הישראלית, אבל יש לי עוד כמה שנים טובות לתת ולצאת גם לחו"ל – זו השאיפה שלי".

 

בן שהר בווילם II מהולנד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
בן שהר בווילם II מהולנד(צילום: gettyimages)

 

עדיין לא ויתרת על החלום האירופי?

"לא ויתרתי על החלום הזה, אני עדיין יכול לשחק שם. עוד לפני שבאתי לבאר־שבע שיחקתי בליגה ההולנדית ונתתי עונה מצוינת, אז אני יכול להיות באירופה. גם במשחקי הנבחרת נגד וויילס ובלגיה הצגתי יכולות טובות, שממחישות לי שאני יכול להתמודד איתם, אז אני אומר לעצמי - למה לוותר?".

 

יותר מהכל, נראה שהתבגרת. כבר לא הילד השטותניק.

"אני נשוי ואבא ליהלי בת העשרה חודשים. זה אחרת. גם כשאני משחק פחות,, אני עדיין חוזר הביתה, פוגש את אשתי ואת הילדה, וזה הכי משמח בעולם, נותן פרופורציות בחיים. אני יותר ממוקד במטרה דרך השקט מהמשפחה, ורואים את זה במשחק שלי. אני יותר שמח, יותר מחייך. התבגרתי, אני כבר לא הילד של פעם".

 

אחרי שלא שיחקת נגד חיפה, אמא שלך בתיה הביעה את דעתה.

"אני מאוד אוהב את אמא שלי. כשאני רואה את אשתי, ששומרת על הבת שלי, אני מבין את חשיבות ההורות עוד יותר. לאמא שלי יש דעות שאני מכבד והיא משמיעה את קולה, אבל זה לא תמיד הקול שלי. לכל אחד מאיתנו יש את הדעות שלו. אני שומר דברים בבטן, ולה יותר קשה לעשות את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים