שתף קטע נבחר

המדינה זכתה בבוררות מול כיל - שתשלם 200 מיליון שקל על ריבית והצמדה

מדובר בבוררות המשך למחלוקת בין המדינה לכיל בעקבות דרישת החשבת הכללית להוסיף לתשלום התמלוגים מצד כיל גם תוספת על ריבית והצמדה. לדברי האוצר, סך התשלומים שתשלם החברה למדינה גבוהים מ-850 מיליון שקל

המדינה זכתה היום (ה') בבוררות מול חברת כיל בנוגע לדרישת החשבת הכללית מהחברה לשלם ריבית והצמדה על התמלוגים שנדרשה לשלם. מדובר למעשה בבוררות המשך למחלוקת בין המדינה לכיל בעקבות הדרישה של החשכ"לית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, כי כיל תשלם תמלוגים גם על מוצרי ההמשך שלה מאז שנת 2000, כפי שקובע זיכיון ים המלח.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

לאחר שהמדינה זכתה בבוררות וקיבלה 600 מיליון שקל החלה המחלוקת על פיצויי ריבית והצמדה על התמלוגים ששולמו באיחור. כעת פסקה הבוררות לטובת המדינה, וכיל תדרש לשלם יותר מ-200 מיליון שקל נוספים. לדברי האוצר, בעקבות שורה של החלטות מהשנתיים האחרונות לטובת המדינה, סך התשלומים שתשלם החברה למדינה גבוהים מ-850 מיליון שקל.

מפעלי ים המלח (צילום: עופר מאיר) (צילום: עופר מאיר)
מפעלי ים המלח(צילום: עופר מאיר)

 

 

החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו (צילום: גיל יוחנן)

מדובר בהליך בוררות שהתחיל ב-2011 עם תביעתו של החשב הכללי לשעבר, שוקי אורן, שכעת מסתיים, לקראת תום כהונתה של עבאדי בויאנג'ו. למעשה חלק גדול מנציגי הממשלה שהיו מעורבים במגעים עם כיל סביב ועדת שישנסקי בשנים האחרונות טענו כי אין טעם לתבוע את הכסף הזה, אולם בכל זאת ועדת הבוררות פסקה לטובת המדינה.

 

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "אגף החשב הכללי הפגין נחישות ועקביות בניהול המאבק על נכסי הציבור וזכויות המדינה. במסגרת ניהול התביעה המדינה נעזרה בטובי המומחים בתחום בארץ ובעולם על מנת להחזיר לציבור את חלקו במשאבי הטבע".

 

החשבת הכללית הוסיפה כי היא "מודה לעורכי הדין אורית סון, אורית קוטב וישראל בלום מפרקליטות המדינה, לעורכי הדין דר' גיל אוריון, עודד רביבו, ודורון קול ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', למומחים הכלכליים פרופ' חיים בן שחר, פרופ' אשר בלאס ופרופ' לוסיאן בבצ'וק ולעובדי אגף החשב הכללי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים