שתף קטע נבחר

טראמפ: רוצה לסיים את המלחמה שלא נגמרת בין ישראל לפלסטינים

הנשיא הנבחר של ארה"ב בהתבטאות ראשונה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני מאז ניצחונו: "כאדם שעושה עסקאות הייתי רוצה להצליח להשיג את ההסכם הבלתי ניתן להשגה - למען האנושות. זה ההסכם האולטימטיבי". על סוריה: "נילחם בדאעש. אם נילחם באסד - ניקלע למלחמה עם רוסיה. קיבלתי מפוטין מכתב יפהפה"

הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, מתייחס לראשונה מאז בחירתו לתפקיד לסכסוך הישראלי פלסטיני, ואומר שהוא מקווה לשים לו סוף במהלך כהונתו.

 

בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" אמר טראמפ כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא "מלחמה שלעולם לא נגמרת" וכי הוא מקווה להצליח לסיים אותה. "זה ההסכם האולטימטיבי. כאדם שעושה עסקאות, הייתי רוצה לעשות את העסקה הבלתי ניתנת להשגה. והייתי רוצה לעשות זאת למען האנושות".

 

לאורך קמפיין הבחירות שלו הקפיד טראמפ להביע תמיכה בלתי מסויגת בישראל, למעט מקרה אחד שבו אמר כי הוא רוצה לבוא לשולחן המשא ומתן כמתווך "נייטרלי". רק לפני כשבוע אמר כי אם ייבחר לנשיא יעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל-אביב לירושלים כסימן להכרה אמריקנית בריבונות הישראלית על העיר – מהלך שהממשלים שלפניו לא עשו.

 

בימים שעברו מאז בחירתו לנשיא מנסה טראמפ, שניהל קמפיין בוטה ובעיני חלק מהאמריקנים לעתים אף אלים, להציג פנים מפויסות יותר. בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" הוא אמר למשל כי בעקבות פגישתו – הראשונה אי פעם – עם הנשיא ברק אובמה השבוע בבית הלבן, הוא עשוי שלא לבטל לגמרי את תוכנית הדגל של אובמה הנוגעת לביטוח הבריאות ("אובמה-קר") כפי שהבטיח לאורך כל הקמפיין, אלא רק לשנות אותה, ולהותיר חלקים מסוימים בה על כנם. הוא אף אמר מילים יפות על אובמה.

טראמפ חוגג את ניצחונו. לא מצטער על הסגנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ חוגג את ניצחונו. לא מצטער על הסגנון(צילום: AFP)

אחרי שביום חמישי טען כי המפגינים שמנהלים הפגנות ליליות נגדו ברחבי ארה"ב הם "מפגינים מקצועיים" המושפעים מ"התקשורת המסיתה", טראמפ פרסם הודעה נוספת שבה אמר לפתע כי הוא שמח שקבוצות המפגינים להוטות כל כך להגן על ארה"ב. עם זאת, כשנשאל בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" אם הוא מצטער כעת על הרטוריקה שבה השתמש בקמפיין שלו וסבור שהלך רחוק מדי, הוא השיב: "לא. ניצחתי".

 

למרות זאת טראמפ אמר כי הוא מתכוון לנקוט גישה חיובית יותר כעת, לאחר ניצחונו: "זה שונה עכשיו", הוא אמר. הוא התחמק מהשאלה אם בכוונתו לממש את איומו ולמנות תובע מיוחד שיחקור את הילרי קלינטון בנוגע לפרשת המיילים שלה: "זה לא משהו שהשקעתי בו מחשבה רבה, כי אני רוצה לפתור את סוגיות ביטוח הבריאות, התעסוקה, בקרת הגבולות ורפורמת המס".

 

פתאום: מרעיף שבחים על הקלינטונים

טראמפ אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי שוחח כבר עם רוב מנהיגי העולם הבכירים, למעט נשיא סין. הוא סיפר כי קיבל מכתב "יפהפה" מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין וכי הם אמורים לשוחח בטלפון בקרוב. הוא רמז שבכוונתו לנטוש את מדיניות אובמה לגבי סוריה, שבמסגרתה ניסה ממשלו לאתר ארגוני אופוזיציה מתונים בסוריה ולסייע להם במלחמת האזרחים שם: "יש לי השקפה הפוכה מזו של רבים בנוגע לסוריה". הוא אמר כי בכוונתו להתמקד במלחמה בדאעש ולא בהדחת נשיא סוריה אסד. "אם ארה"ב תתקוף את אסד, נמצא את עצמנו נלחמים נגד רוסיה, נלחמים נגד סוריה", אמר טראמפ.

הילרי וביל קלינטון. טראמפ: "היא חכמה, הוא מוכשר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הילרי וביל קלינטון. טראמפ: "היא חכמה, הוא מוכשר"(צילום: AFP)

בראיון אחר הלילה, ל-CNN, שיבח והילל טראמפ את הילרי קלינטון – אותה קלינטון שאותה במשך כמעט שנה תקף בשלל כינויים לא דיפלומטיים, תיאר כ"מושחתת" ואף איים לכלוא. בראיון הלילה אמר כי היא "חזקה מאוד וחכמה מאוד" וסיפר כי הייתה לבבית למדי כשהתקשרה לברך אותו על ניצחונו ביום רביעי בלילה: "הילרי התקשרה וזו הייתה שיחה נהדרת. זו הייתה שיחה קשה עבורה, אני מתאר לעצמי, קשה יותר משהיא הייתה עבורי במקרה ההפוך. ועבורי לו זה היה הפוך זה היה קשה מאוד, מאוד. היא לא יכלה להיות נחמדה יותר. היא פשוט אמרה 'ברכות, דונלד, כל הכבוד', ואני השבתי 'אני רוצה להודות לך מאוד, היית יריבה נהדרת'".

 

טראמפ סיפר כי ביום שלאחר מכן שוחח גם עם ביל קלינטון, אדם שאותו הוא מתעב כל כך עד שלעימות השני עם הילרי קלינטון הביא את נשים שלטענתן הותקפו על-ידיו. "הוא היה הכי אדיב שאפשר להיות. הוא אמר שזו הייתה התמודדות מדהימה, אחד הדברים הכי מדהימים שהוא ראה. הוא היה מאוד מאוד נחמד, באמת". טראמפ תיאר לפתע את ביל קלינטון כ"בחור מוכשר מאוד" ואמר כי ייתכן שיתייעץ איתו בעתיד: "זו משפחה מוכשרת מאוד".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "רעייתי שרה שוחחה הערב בטלפון עם מלניה טראמפ, רעיית הנשיא הנבחר של ארה"ב. השיחה בין השתיים הייתה לבבית וחמה מאוד. הגברת טראמפ אמרה שהיא מצפה לביקור שלנו בהזדמנות הראשונה ושיהיו יחסים נהדרים גם בין המדינות וגם בין המשפחות.

 

"בין השאר הן שוחחו על האתגר הגדול שבגידול ילדים תחת אור הזרקורים המתלווה אל העשייה הציבורית של אביהם הנבחר כמנהיג מדינה. בנוסף הן שוחחו על החשיבות הרבה שנעוצה בהקדשת זמן למשפחה ולתפקידן כאימהות לאפשר לילדיהן לגדול כמה שיותר באופן טבעי ורגיל ככל חבריהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דונלד טראמפ. רוצה לעשות היסטוריה
צילום: AFP
מומלצים