שתף קטע נבחר

ריבלין: "21 שנה אחרי הרצח, והקיטוב מחריף"

ישראל מציינת היום 21 שנה לרצח ראש הממשלה. בטקס הממלכתי בהר הרצל הזהיר הנשיא: "מה יהיה כשנצטרך ללא ספק להכריע הכרעות כואבות?". נתניהו: גם רבין הכיר בחוסר הנכונות הפלסטינית לעשות שלום והזהיר מפני איראן. דליה רבין להנהגה: "קחו אחריות על חציית הקווים האדומים"

 

 

 

בטקס הממלכתי שהתקיים היום (א') בהר הרצל לציון 21 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, הביע נשיא המדינה ראובן ריבלין חשש מהפילוג בחברה הישראלית. "הקיטוב עדיין חריף, ושמא אף מחריף והולך. מה יהיה כאן בעוד שלושה וארבעה דורות? מה יהיה כאשר נצטרך ללא ספק להכריע הכרעות כואבות?", אמר ריבלין בנאומו.

 

יום הזיכרון הממלכתי מצוין היום במוסדות המדינה, בבסיסי צה"ל ובבתי הספר. בצהריים החל הטקס הממלכתי שבירושלים במעמד בני משפחת רבין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, חברי כנסת ואישי ציבור. מלבד נתניהו נכחו בטקס רק שני שרים: איילת שקד ואופיר אקוניס.

משפחת רבין בהר הרצל, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
משפחת רבין בהר הרצל, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

יצחק רבין (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
יצחק רבין(צילום: יעקב סער, לע"מ)

ריבלין הוסיף: "מאז אותו ערב מר ונמהר, שאלה מרכזית אחת צריכה להעסיק אותנו, כעם וכחברה - כיצד נבטיח שרצח רבין היה אירוע חד פעמי? מאז הרצח ההוא הנורא, העם בישראל קיבל הכרעות פוליטיות קשות שעלו במחיר אנושי קשה בלי לשבור את הכלים. ככל הנראה למדנו דבר או שניים. ועדיין יש משהו לא נוח בזיכרון שלנו. יהיו שיגידו שהזמן עושה את שלו, אך אני חש שאין זה מוסיף לנו כבוד כאשר אנו לא מצליחים לקים עצרת כללית אחת לזכרו. האם איבדנו את היכולת לשבת תחת קורת גג אחת, לזכור ולהתאבל?".

 

נתניהו הגיב בנאומו כשאמר: "הדמוקרטיה הישראלית איתנה מאוד". ואז הוסיף: "כל צעיר וצעירה שטרם נולדו בזמן הרצח חייבים להכיר את דמותו רבת הזכויות של יצחק רבין, לוחם ההגנה והפלמ"ח. השנה אנחנו מציינים יובל שנים למלחמת ששת הימים, וכרמטכ"ל יצחק רבין ניצח בה על איחוד ירושלים. הוא התגאה מאוד בעובדה הזו והיה נחוש לשמור על אחדות ירושלים. הוא חתר בכל מאודו לשלום, אבל אפילו לרגע הוא לא העלים עין מהסכנות סביבנו. הוא הכיר בחוסר הנכונות של חלק ניכר מהפלסטינים לעשות שלום להשלים באמת ובתמים". 

מימין: יולי אדלשטיין, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מימין: יולי אדלשטיין, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

הרמטכ"ל גדי איזנקוט והמפכ"ל רוני אלשיך (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרמטכ"ל גדי איזנקוט והמפכ"ל רוני אלשיך(צילום: אוהד צויגנברג)

השרה איילת שקד וח"כ יצחק הרצוג (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השרה איילת שקד וח"כ יצחק הרצוג(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

יובל רבין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יובל רבין(צילום: אוהד צויגנברג)

הנשיא ריבלין עם האחות רחל רבין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הנשיא ריבלין עם האחות רחל רבין(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו הזכיר שרבין אמר לנשיא ביל קלינטון כבר בתחילת שנות ה-90 שאיראן מאיימת על שלום ישראל וארה"ב: "מאז ועד היום אנחנו מנהלים מאבק עיקש בתוקפנות של איראן. נשק גרעיני עם מטרה ברורה להכחיד אותנו, שולחת זרועות טרור מאפגניסטן ועד לבנון".

 

הבת דליה רבין פנתה לפוליטיקאים בטקס ואמרה: "עם גילויי השנאה והרוחות הרעות המנשבות לא רק עלינו מוטלת האחריות להתמודד. אנחנו את המחיר על חציית הקווים האדומים כבר שילמנו. לשכנע את הנוער שלנו לקחת אחריות על המילים לא אנחנו צריכים, להקריא את הכתובת שעל הקיר זו האחריות שלכם. אתם היושבים כאן בשורות הראשונות".

 

על פי החוק, האירוע מצוין מדי שנה בי"ב במרחשוון, היום שבו רצח יגאל עמיר את ראש הממשלה. בבוקר הורדו לחצי התורן הדגלים במוסדות המדינה ובמחנות צה"ל. ב-17:00 תקיים מליאת הכנסת ישיבה מיוחדת בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת,

יו"ר האופוזיציה ושר החינוך.

 

ב-17:30 תתקיים בתל אביב, בירושלים ובחיפה "אסיפה ישראלית" - מעגלי שיח ביוזמת קואליציית "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה" של תנועות הנוער הציוניות ועמותות חברתיות, תחת קריאה ללקיחת אחריות משותפת חרף המחלוקות הקיימות בחברה.

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט שיגר איגרת לחיילי צה"ל ובה כתב, בין היתר: "אנו מתחייבים להוסיף ולפעול על פי מורשתו של יצחק רבין ז"ל. רק אם נדע לשלב בין יכולותינו המתקדמות ובין ערכינו נוכל לממש את ייעודו של צה"ל – להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש לכך – להכריע מלחמה. זו הייתה משימתו של רבין, זו גם הבטחתנו – וזוהי משימתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הנשיא ראובן ריבלין בהר הרצל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים