שתף קטע נבחר

עצורים במחאה נגד "העוזר השחור של סנטה"

מדי שנה סוערת הולנד לקראת חג המולד בעקבות חוגגים שמתחפשים ל"פיט השחור", עוזרו של סנטה קלאוס ההולנדי. הפעם נעצרו 190 מפגינים שטענו שפיט מייצג סטריאוטיפ גזעני. מולם מחו פעילי ימין: "זו המסורת שלנו"

משטרת הולנד עצרה אתמול (שבת) קרוב ל-200 בני אדם שמחו נגד השימוש בדמותו של "פיט השחור" בחגיגות לקראת חג המולד, בטענה שמדובר בסטריאוטיפ גזעני. "עצרנו כ-190 בני אדם שהפגינו ברוטרדאם, שם נאסר על קיום הפגנות באותו יום", אמרה דוברת המשטרה המקומית לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

"ביקשנו מהם להפסיק את ההפגנות שלהם בשלושה מוקדים בעיר, אך הם סירבו", הוסיפה הדוברת, ואמרה כי העמדה לדין תיבחן בצורה פרטנית. אלפי הולנדים הגיעו אתמול למאסלויס, עיירה קטנה בין רוטרדאם להאג, כדי לצפות בטקס מסורתי לקראת חג המולד גם במקומות אחרים במדינה. בטקס מגיעה אוניית הקיטור של ניקולס הקדוש (שמוכר בהולנד בשם סינטרקלאס ושימש השראה לדמותו של סנטה קלאוס) כשהוא מלווה בעוזריו שכל אחד מהם מכונה "פיט השחור".

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

דמותו של העוזר הופיעה לראשונה בספר ב-1850. כיום אלו שמתחפשים ומגלמים את הדמות לרוב צובעים את פניהם בשחור. כמו בכל שנה, גם הפעם מתקיים בהולנד פולמוס אם "פיט השחור" מייצג סטריאוטיפ גזעני. בעוד תומכי המסורת טוענים שמדובר בפסטיבל תמים שמיועד לבדר ילדים, מתנגדי המנהג טוענים כי שורשיו נעוצים בתקופה הקולוניאלית וכי העוזרים השחורים מייצגים למעשה עבדים.

 

מנגד הפגינו בעיירה מאסלויס עשרות פעילי ימין והניפו שלטים שעליהם נכתב: "אנחנו לא מתביישים ב'פיט השחור'". אחד מהם, ג'ון מורן, אמר כי צריך להגן על המסורת ההולנדית. גם ראש הממשלה מארק רוטה התייחס לעניין וקרא לשני הצדדים לא לגלוש לאלימות אלא להתווכח "כרגיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
דמותו של פיט השחור
צילום: EPA
מומלצים