שתף קטע נבחר

פרשת ילדי תימן: "לפתוח תיקי אימוץ, לגלות את הילדים שנעלמו"

ח"כ נורית קורן, ראש השדולה לחקר פרשת ילדי תימן בכנסת, התייחסה באולפן ynet להחלטת הממשלה לחשוף את הפרוטוקולים ממסמכי הוועדה שחקרה את היעלמות הילדים: "כואב הלב לשמוע את כל הסיפורים"

 

 

 

"אם יש תיקי אימוץ בתוך חומר החקירה זה הדבר החשוב ביותר, כי אנחנו רוצים לגלות את הילדים שנעלמו או אומצו והמשפחות יידעו מה קרה לילדים האלה". ח"כ נורית קורן (הליכוד), שעומדת בראש השדולה לחקר פרשת ילדי תימן בכנסת, הביעה סיפוק רב מהחלטת הממשלה לחשוף את הפרוטוקולים שעסקו בפרשה. "זו טלטלה מאוד עמוקה, כבת להורים שעלו מתימן אני מכירה את הסיפורים האלה", אמרה ח"כ קורן בראיון לאולפן ynet.

 

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את חשיפת החומרים מוועדת החקירה הממלכתית בפרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן ומדינות האיסלאם והבלקן בשנים 1954-1948. נקבע שהציבור ייחשף לפרוטוקולים החסויים של ועדת כהן-קדמי מ-2001, וכן לרשימות שהיא כללה, מידע על התנהלות רשויות הרווחה באותה עת ועוד. הנושא יועבר לאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, ובתום ההליך יפורסם המידע ברשת.

ח"כ קורן (צילום: אלכס קלומויסקי) (צילום: אלכס קלומויסקי)
ח"כ קורן(צילום: אלכס קלומויסקי)

לדברי ח"כ קורן, "כיו"ר השדולה לחקר האמת בפרשת ילדי תימן נפגשתי גם עם מאומצים שבאו לעשות בדיקות DNA. כשהם הגיעו לגיל בגרות הם רצו לפתוח את התיק, ומחלקות הרווחה הקשו עליהם ואמרו 'בשביל מה לכם? ההורים ויתרו עליכם, אל תפתחו'. ברגע שהם פתחו, הם מצאו מסמכים שלא ניתן לדעת מי המשפחה הביולוגית. יש כאן אנשים במדינה שמסתובבים מאומצים ולא יודעים מי ההורים שלהם".

 

בנוגע לפתיחת תיקי האימוץ אמרה ח"כ קורן כי "במקרים האלה, שהילד עצמו בא ופותח את תיק האימוץ, זה יסייע. היום, כפי שהחוק קובע, הוא מבקש שהמשפחות יפנו לבית משפט על מנת לפתוח את התיקים וצריכה להיות סיבה מאוד-מאוד טובה כדי לקבל את האישור מבית המשפט. אני רוצה למנוע מהמשפחות שיצטרכו לגשת לבית משפט כדי לפתוח".

 

קורן, שאף הניחה הצעת חוק בנושא, ציינה עוד בהקשר זה: "אני מקווה מאוד שבכל הסיפור הזה של תיקי האימוץ, לפחות המשפחות הביולוגיות יוכלו לפתוח ויוכלו לדעת מה קורה בתיק האימוץ. זאת המטרה של החוק, הרי את כל הפרשה הזאת העליתי לסדר היום כדי לקרב בין המשפחות ולמצוא את הילדים. אני מכירה המון אנשים שעברו את הפרשה הזאת ושנעלמו להם ילדים. כואב הלב לשמוע את הסיפורים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד אלדן, לע"מ
הפרוטוקולים ייחשפו
צילום: דוד אלדן, לע"מ
מומלצים