שתף קטע נבחר

צפו: האמנית שמציירת דיוקן ב-30 שניות

האמנית מיוריאל כהן ציירה אנשים ברחוב ונתנה להם את הציור. מכאן צמח הפרויקט שלה - "פורטרט ב-30 שניות", בו היא מציירת דיוקן בחצי דקה בלבד. בדרך, היא גם נוגעת בכמה נקודות רגישות

 

אומרים שדרושות דקות ספורות או אפילו שניות בשביל לקבוע רושם ראשוני על מישהו. אמנית הרחוב מיוריאל כהן עושה זאת בחצי דקה בלבד, בה היא מספיקה לצייר דיוקן של אדם, וגם להבין דבר או שניים על האישיות שלו. "זה היה קצת אחרי אירוע ה-11 בספטמבר", מספרת כהן על מה שגרם לה להתחיל את הפרויקט הייחודי, "ראיתי את הבניין הראשון נופל וזה ממש שינה בי משהו. פתאום הרגשתי שיש מטרה אחרת, החיים הרגישו כל כך פגיעים. יומיים אחר כך הייתי בבית של חבר והוא הראה לי את הפורטרטים הראשונים של הנרי מטיס, הם הורכבו רק מכמה קווים והם הראו נפש. זה מאוד נגע בי. אז התחלתי לצייר אנשים ברחוב, ואז נתתי את הציורים, אף פעם לא שמרתי אותם".

 

כהן, שנולדה בקנדה וכעת חיה בישראל, הייתה בהתחלה מסתכלת על הדף תוך כדי הציור, אך עם הזמן החלה להסתכל בעיניו של מי שציירה, "העיניים, ראי הנפש, נתנו לי מידע - אבל זה לא המידע שלי, הוא לא שייך לי, אני רק צינור. אנשים אומרים לי כל הזמן: 'איך את יודעת את זה עליי', או 'איך את יודעת את זה על אחותי'. כי אני לא תמיד מציירת את האדם עצמו, אני יכולה לצייר את אמא שלהם, אחות שלהם, אח שלהם, מישהו שהם חושבים עליו כל הזמן, זה תלוי במי שהם באותו רגע בו אני מציירת".

 

"אני מנתקת את עצמי אחרי הציור". מיוריאל כהן ()
"אני מנתקת את עצמי אחרי הציור". מיוריאל כהן

כשציירת אותי גרמת לי לבכות, וראיתי שגם את דומעת. זה מדהים. כל כך מרגש רק להסתכל למישהו בעיניים למשך שלושים שניות, אפשר להרגיש כל כך הרבה. זה יותר מציור, זה סוג של תרפיה.

"כן, אולי, תלוי איך את רואה את זה. אם לומר את האמת אני אפילו לא מנסה להבין את זה, אני זורמת עם זה. ואני מנתקת את עצמי מזה אחר כך, אני לא שומרת איתי דברים".

 

"Murielle street art", תציג בגלריה עומר תירוש ביפו, עד ה-25 בנובמבר.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתכלת בעיניים. מיוריאל כהן
לאתר ההטבות
מומלצים