שתף קטע נבחר

המל"ל: "ראש הממשלה העלה את הבקשה לרכש הצוללות והמענק מגרמניה בפני הקנצלרית"

החשיפה אתמול על אודות דוד שמרון, עורך דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמייצג בישראל איש עסקים הקשור לחברה עמה בוצעה עסקת הצוללות עם גרמניה, מביאה את המועצה לביטחון לאומי לפרסם הודעה חריגה: "רכש הצוללות מגרמניה נעשה בתהליך מקצועי סדור". אמש טענו עו"ד שמרון ונתניהו כי לא שוחחו בנושא מעולם

נתניהו ושמרון. טוענים שלא דיברו בנושא הצוללות מעולם (צילום: EPA, ירון ברנר) (צילום: EPA, ירון ברנר)
נתניהו ושמרון. טוענים שלא דיברו בנושא הצוללות מעולם(צילום: EPA, ירון ברנר)

דוד שמרון, עורך דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מייצג בישראל איש עסקים שהוא הנציג של מספנה גרמנית הקשורה לעסקת הצוללות עם ישראל. כך נחשף אתמול בערוץ 10.

 

הערב (יום ד') פרסמה לשכת ראש הממשלה בשם המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) הודעה ארוכה בנושא, שבה נכתב בין היתר כי נתניהו העלה את הנושא בעצמו בפני קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

 

זו לשון ההודעה. בנוגע לספינות נכתב: "רכש הספינות נעשה בתהליך מקצועי וסדור, ללא שום השפעה חיצונית. במסגרת ההיערכות להגנה על שדות ומתקני הגז החליטה הממשלה על רכישת 4 ספינות שטח. ההחלטה התקבלה בעקבות המלצת מערכת הביטחון, המל"ל ומשרד החוץ.

 

"בתהליך הבדיקה נבחנו מספר אפשרויות לרכש הספינות לאור הצרכים המבצעיים שהעלו צה"ל ומערכת הביטחון. בסופה של הבחינה המקצועית הוחלט, על בסיס שיקולים מדיניים, מבצעיים, טכנולוגיים ותקציביים, לממש את הרכש בהסכם בין ממשלות ישראל וגרמניה.

 

"ההחלטה נתמכה על-ידי שרי החוץ דאז (ליברמן) והאוצר וגורמי המקצוע במשרדיהם, וכן על-ידי שר הביטחון דאז משה יעלון ובהתאם לעמדת צה"ל. במסגרת העסקה הוענק לישראל – מתוקף היחסים המיוחדים בין המדינות – מענק משמעותי מטעם ממשלת גרמניה להפחתת עלות הפרויקט ביחס לכל אופציות הרכישה האחרות".

 

בנוגע לצוללות נכתב בהודעה: "רכש הצוללות מגרמניה נעשה גם הוא בתהליך מקצועי סדור, ללא שום השפעה חיצונית, ובהמלצת כל גורמי המקצוע במשרד הביטחון, צה"ל, והמל"ל, כפי שעולה ממסמכים ומדיונים רבים. במסגרת תהליכי בניין הכוח של צה"ל ותכנון רב-שנתי לריענון וחידוש סד"כ הצוללות, הוחלט על רכש של 3 צוללות. בשל שיתוף הפעולה בין ישראל לגרמניה בתחום הצוללות, הנמשך משנות ה-90' לשביעות רצונם המלאה של צה"ל ומערכת הביטחון, הוחלט להמשיך את הרכש מגרמניה.

 

"בשום שלב לא העלו הגורמים המקצועיים אפשרות לרכש צוללות מגורם אחר, וזאת משיקולים מקצועיים, מבצעיים ומדיניים – ובראשם היחסים הקרובים בין ישראל לגרמניה. גם שיקולים כלכליים לאומיים תמכו בהחלטה, שכן ישראל זכתה למענק גבוה מטעם ממשלת גרמניה בשווי של מאות מיליוני אירו.

 

"ראש הממשלה העלה את הבקשה לרכש הצוללות והמענק מגרמניה בפני הקנצלרית, ולאחר מכן נוהלה עבודת מטה בין-משרדית של כל הגורמים המקצועיים הרלבנטיים שהביאה לסיכומים".

 

על פי הפרסום אמש בערוץ 10, "בשנה-שנתיים האחרונות פעל נתניהו כדי שעסקאות גדולות של חיל הים ייעשו עם הגרמנים - שילוב של ממשלת גרמניה ובעיקר מספנה גרמנית גדולה. פעם אחת נתניהו לחץ לבטל מכרז בינ"ל של משרד הביטחון לקניית כלי השיט שיגנו על אסדות הגז שלנו, והמכרז באמת בוטל. אחרי שהגרמנים ירדו במחיר הם קיבלו את העסקה".

 

במקרה השני, כך על פי הפרסום, "גילה לפתע שר הביטחון דאז יעלון כתוצאה מהדלפה פנימית בתוך המערכת, שנתניהו עומד לחתום על חוזה לקניית 3 צוללות נוספות מהגרמנים. הרמטכ"ל לא ידע מזה, צה"ל התנגד לכך, ובכל זאת נתניהו עמד לחתום. סיפרנו אז שיעלון התעמת איתו ואחרי עזיבתו של יעלון - ממש לפני שבוע בכנסת - הודיע נתניהו: ישראל תקנה עוד 3 צוללות".

 

רביב דרוקר שפרסם את הסיפור גילה כי הנציג של המספנה הגרמנית בארץ הוא איש עסקים ישראלי בשם מיקי גנור ומי שמייצג אותו הוא עו"ד דוד שמרון - עורך דינו של רה"מ נתניהו.

 

עוד דווח כי "שמרון וגנור הובילו מהלך שנועד לשכנע שאת כלי השיט הללו, שייקנו - הם כבר ידעו מזה, זה עדיין לא פורסם - לא צריכה לתחזק מספנת חיל הים, כמו שקורה עד היום. במקום זאת, גנור יקים חברה שתעשה זאת. שמרון וגנור אף הגיעו לפגישה למשל עם יו"ר ארגון עובדי צה"ל ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. הם רצו שהעובדים לא יתנגדו - והחברה הזאת אמורה לתחזק את כלי השיט, במקום אנשי חיל הים, בגלל זה הם צריכים שטח בנמל והסכמת העובדים. הרמטכ"ל לא ידע מהיוזמה, מנכ"ל משרד הביטחון לא ידע ממנה. נציג המספנה ועורך הדין דווקא ידעו לספר שבחיל הים אוהבים את הרעיון והיו להם גם פגישות עם מנכ"ל נמל חיפה, אנשי מספנות ישראל ועוד, לא בכולן השתתף שמרון".

 

בהסתדרות, בארגון עובדי צה"ל ובנמל חיפה אישרו את הפרטים.

 

מטעמו של עו"ד דוד שמרון נמסר אתמול בתגובה: "לא שוחחתי מעולם מול גורמי מדינה כלשהם בנושא הפרטת מספנת חיל הים ולא טיפלתי מול גורמי מדינה כלשהם בסוגיית רכש כלי שיט ע"י מדינת ישראל. אשר לפגישה עם יו"ר ההסתדרות, הרי נכון שסברנו שאם אכן תעבור תחזוקת חיל הים במסגרת הפרטת פעילות התחזוקה לגורם אזרחי, כי אז רצוי להגיע להידברות עם ההסתדרות. לא שוחחתי בעניינים אלה מעולם עם ראש הממשלה".

 

תגובת לשכת רה"מ מאמש: "רה"מ נתניהו אינו מכיר את גנור ולא ידע על שום קשר בינו לבין עו"ד שמרון. עו"ד שמרון מעולם לא שוחח עם רה"מ נתניהו בעניין כלשהו הקשור ללקוחותיו. הסיבה היחידה לעסקה עם הגרמנים היא שיקולים אסטרטגיים ושיקולים כלכליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, ירון ברנר
נתניהו ושמרון
צילום: EPA, ירון ברנר
מומלצים