שתף קטע נבחר

ליברמן לבנט: "מה הטעם בסיסמאות?"; הבית היהודי: "פטפטן בלתי נלאה"

שר הביטחון שב וקורא לממשלה לגבש תפיסה פרגמטית ולהגיע להבנות עם ממשל טראמפ: "צריך להתנהל באחריות ולבנות עם ארה"ב מערכת יחסים שתאפשר לפתח את ההתיישבות". על חוטובלי אמר: "אם היא לא תתקוף אותי, לא ידעו שהיא קיימת". הבית היהודי: "שיתמקד בחיסול הנייה"

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן שב וקורא הבוקר (יום ה') להגיע לתיאום עם הממשל האמריקני בהנהגת הנשיא הנבחר דונלד טראמפ כדי לחדש את הבנייה ביישובים ביהודה ושומרון. כשנשאל על הביקורת מצד השר נפתלי בנט, השיב: "צריך להמתין ולהתנהל באחריות ולבנות מערכת יחסים עם ארצות הברית שתאפשר לפתח את ההתיישבות. מה הטעם עם כל הסיסמאות אם אתה לא בונה כלום?".

 

 

על הביקורת מצד בנט אמר ליברמן, שדיבר בכנס דוברי רשויות מקומיות באשדוד: "אני ימין פרגמטי וכך אשאר. אני לא מחלק ציונים לאחרים. לא נסחף אחרי סיסמאות. אני מכבד את בנט ויש לי תפיסה אחרת לגמרי משלו".

 

על עניין הבנייה בהתנחלויות אמר: "אני חושב שאנחנו חייבים לבחור לעצמנו מה אנחנו רוצים – סיסמאות או תוצאות. אני בן-אדם של תוצאות ולא סיסמאות. כשאני מסתכל ארבע שנים אחורה ומנסה לעשות חשבון פשוט מה קרה בהתיישבות, לצערי התוצאות לא טובות. דלות מאוד. אני שואל את עצמי למה לא הצלחנו לפתח את מפעל ההתיישבות כפי שהיינו רוצים וצריכים – הסיבה המרכזית היא חוסר הצלחה להגיע לתיאום עם ארצות הברית. הכישלון להגיע למדיניות מתואמת עם הממשל האמריקני. במקום לנסות לקבוע עובדות בשטח ולהתלהם חייבים להמתין ולנסות כמה שיותר מהר לגבש איתם את המדיניות החדשה".

 

בתגובה מסרו בבית היהודי: "ליברמן הוא פטפטן בלתי נלאה. שיתמקד בחיסול הנייה במקום להתנדב להקים פלסטין על כביש 6". 

 

ליברמן מתח ביקורת על פוליטיקאים נוספים בימין, והגיב לסגנית שר חוץ ציפי חוטובלי שתקפה אותו: "אם היא לא תתקוף אותי, אף אחד לא יחשוד בקיומה. אף אחד גם לא בדיוק מבין מה היא עושה שם במשרד החוץ. לא בטוח שבמשרד החוץ מודעים לקיומה של סגנית השר, אז כל התקפה מצדה אני מקבל רק כהוכחה לצדקת מעשיי". 

 

חוטובלי מסרה בתגובה: "ציבור הבוחרים הימני ידע לשפוט לאורך זמן מי משחק בקולות הימין ושובר שמאלה כשנוח לו בשביל כותרת, ומי באמת פועל כדי לממש את ערכי הימין הישראלי. כסגנית שר החוץ אני מודעת לגודל הרגישות של תקופת המעבר בין ממשלים וחשוב בעת הזאת לא לייצר ספינים מזיקים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, הבוקר באשדוד (צילום: גדי קבלו ) (צילום: גדי קבלו )
שר הביטחון אביגדור ליברמן, הבוקר באשדוד(צילום: גדי קבלו )

 

 

ליברמן אמר שחשוב שראש הממשלה יכנס את הקואליציה ויגבש תפישה ישראלית: "צריך לנסות להגיע למדיניות מוסכמת עם הממשל החדש ולא להביך אותו".

 

על פינוי עמונה אמר ליברמן: "אנשי עמונה והאחרים הם נורמטיבים ושומרי חוק ומכבדים את ממשלת ישראל. זו לא אשמתם. אנשים קנו את הדירות ממשרד השיכון. הוא בנה, ישראל נתנה משכנתאות. לא מישהו רץ והשתלט על גבעה. התברר שזו טעות. אחרי 20 שנה אומרים הבית שלך לא חוקי, אבל קניתי ממדינת ישראל. לכן צריך להבין את המתיישבים. צריך לחפש פתרונות מעשיים ולא במסגרת פריימריז ותחרות מי יותר קדוש מהאפיפיור ומי יותר ימינה. בסופו של דבר כל הניסיון להסלים וכל התחרות בתוך מחנה הימין זה מה שגרם לכל הנזק. כשחוזרים להיסטוריה, מי שהפיל את שמיר הייתה תחיה וקיבלנו את אוסלו".

 

הוא אמר כי אין ליצור ציפייה שהכול אפשרי בנושא עמונה, "עושים את כל המאמץ. יכול להיות שבסופו של דבר לא יימצא פתרון וניאלץ לפעול בהתאם".

 

בעקבות אישור החוק בקריאה טרומית אתמול אמר ליברמן שישראל קיבלה מסרים "מסביבת טראמפ" שלפיהם אין לקבוע עובדות בשטח. "אני מקווה שיהיה לנו מספיק היגיון להפסיק עם הצהלה וההתלהבות הפומבית. זה מזיק ללא ספק", אמר ליברמן, שמציע להגיע להסכמות עם הממשל החדש שיאפשרו בנייה בהתנחלויות – אך רק בתוך הגושים.

 

ממלא מקום ראש מועצת גוש עציון, משה סביל, אמר הבוקר בראיון לאולפן ynet: "שר הביטחון הוא תושב שלנו וגם ידיד שלנו. אנחנו בקשר הדוק וטוב. בנושא הזה אני חייב להגיד שאני חולק עליו. יש פה הזדמנות מבחינת הממשל בארה"ב. מדינת ישראל צריכה להגיד בקול ברור: אנחנו פה, אנחנו נישאר פה, אנחנו בונים ביהודה ושומרון".

 

- אולי שר הביטחון, מהקומה ה-14 בקריה, רואה דברים שאתם לא רואים שם?

"ודאי ששר הביטחון רואה את הפרספקטיבה שלו, אבל אנחנו רואים את הפרספקטיבה בשטח ואת הפרספקטיבה שמשודרת אלינו מהממשל בארה"ב".

 

באשדוד התייחס השר ליברמן גם לפרשת הצוללות, העוסקת בקשר בין ראש הממשלה נתניהו לעורך דינו דוד שמרון ולמספנה הגרמנית שאמורה לספק את כלי השיט. "יש חוסר הבנה", אמר ליברמן. "כל הנושא תואם עם מערכת הביטחון. אני לא יודע על שום ניגוד עניינים. תמכתי בצוללות בכל עמדה שהייתי. זה שיקול ביטחוני נטו, כל השאר רכילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ, יאיר שגיא
שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט
צילום: לע"מ, יאיר שגיא
מומלצים