שתף קטע נבחר

הכוורת של טראמפ: בחר ראש CIA ותובע כללי

חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו הוא הבחירה של נשיא ארה"ב הנבחר לראש ה-CIA. ג'ף סשנס, סנאטור מאלבמה שתומך בבניית חומה בגבול מכסיקו והסתבך בעבר באמירות גזעניות, צפוי להיות התובע הכללי. טראמפ: "סשנס הוא בעל ראש משפטי ברמה עולמית, פומפיאו יהיה מנהיג מבריק ונחוש"

נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ(צילום: AP)

הנשיא הנבחר של ארצות הברית דונלד טראמפ בחר בשלושה פוליטיקאים ותיקים לתפקידי הביטחון הלאומי והאכיפה החשובים ביותר בממשל שלו. חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו הוא בחירתו של טראמפ לראש ה-CIA, הסנאטור ג'ף סשנס יהיה התובע הכללי והגנרל בדימוס מייקל פלין ימונה ליועץ לביטחון לאומי. 

מייק פומפיאו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מייק פומפיאו(צילום: EPA)

הסנאטור ג'ף סשנס  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הסנאטור ג'ף סשנס (צילום: EPA)

הגנרל פלין במגדל טראמפ בניו יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הגנרל פלין במגדל טראמפ בניו יורק(צילום: AFP)
 

בבחירה בסשנס לתובע הכללי, טראמפ יקבל אדם נאמן לו שנחשב לשמרן שאמירותיו מעוררות המחלוקת בנוגע למדיניות ההגירה דומות לאלו של טראמפ. סשנס מתנגד נחרצות למתן אזרחות למהגרים בלתי חוקיים והוא תומך נלהב ביוזמת טראמפ לבניית חומה בגבול מכסיקו. סשנס, סנאטור מאלבמה בן 69, היה בעבר התובע הכללי של אריזונה.

 

עם הכרזת המינויים אמר טראמפ: "סשנס הוא בעל ראש משפטי ברמה עולמית והוא מוערך בידי עמיתיו המשפטנים. אני שמח שפלין יהיה לצדי בלחימה בטרור האיסלאמי הקיצוני. פומפיאו יהיה מנהיג מבריק ונחוש כראש ה-CIA".

 

ב-1986 סשנס מונה על ידי הנשיא רונלד רייגן לכהן כשופט פדרלי, אך מינויו נדחה על ידי הוועדה בסנאט בשל אמירות גזעניות שיוחסו לו. זו הייתה הפעם השנייה ב-50 שנים שמינוי של שופט נדחה בוועדה.

 

בעדות בפני הוועדה, אמר עמית לשעבר שעבד עם סשנס כי הוא הגדיר את אנשי ההתאחדות הלאומית למען קידום אנשים צבעוניים (NAACP), את ההנהגה משותפת של השחורים לכל מדינות הדרום ((SCLC, וארגוני זכויות אדם נוספים כ"לא אמריקנים" ו"מושפעים מקומוניזם". תובע פדרלי אפרו-אמריקני אף העיד כי סשנס קרא לו "ילד" (boy) ואמר כי הקו קלוקס קלאן הם בסדר "עד שאגלה שהם מעשנים סמים". סשנס אמר כי התבדח כשאמר זאת.

 

בעניין יחסו לישראל, בשנים האחרונות הדגיש סשנס כי יש לישראל זכות להגן על עצמה מפני הרקטות של חמאס, הפציר לממשל אובמה להטיל וטו על כל החלטה אנטי-ישראלית באו"ם והתנגד בחריפות להסכם הגרעין עם איראן. לדבריו, אותו הסכם "יצור חוסר יציבות במזרח התיכון ועלול להוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון".

 

 

חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו, שנבחר כאמור על ידי טראמפ לתפקיד ראש ה-CIA, יצטרך כמו סשנס לקבל את אישור הסנאט לפני כניסתו לתפקיד. פומפיאו, רפובליקני שמרן, מייצג מחוז בקנזס בקונגרס משנת 2011. גם הוא מתנגד להסכם הגרעין שנחתם תחת ממשל אובמה בין המעצמות לאיראן.

 

פומפיאו, בן 52, הוא בוגר בית הספר למשפטים בהרווארד והאקדמיה הצבאית ווסט פוינט. ב-2013 הוא אמר במהלך נאום בקונגרס כי מוסלמים הם "שותפים פוטנציאליים" למתקפות טרור - אם הם לא מגנים את הפיגועים שנעשו בשם דת האיסלאם.

 

הגנרל בדימוס מייקל פלין, שנבחר על ידי טראמפ לתפקיד היועץ לביטחון לאומי, הוא מבקר חריף של מדיניות החוץ של אובמה. לטענתו ארצות הברית צריכה לעבוד בשיתוף פעולה רב יותר עם רוסיה בסוגיות ביטחון בינלאומיות. טראמפ, מצדו, שיבח בעבר כמה פעמים את המנהיגות ברוסיה, ובראשה את הנשיא ולדימיר פוטין. 

 

עם זאת, הבחירה בפלין נחשבת בלתי שגרתית, מכיוון שמדובר באדם שרשום כמתפקד למפלגה הדמוקרטית ואמר בעבר כי הוא תומך במתן נגישות להפלות - עמדה שעלולה להרגיז בוחרים אוונגליסטים, שמהווים מרכיב חשוב בבסיס הפוליטי הרפובליקני. פלין בן ה-57, לוטננט גנרל בפנסיה בצבא ארה"ב, כיהן כראש סוכנות הביון הצבאית וייעץ לטראמפ במהלך קמפיין הבחירות בנושאי ביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא ארה"ב הנבחר טראמפ
צילום: AFP
מומלצים