שתף קטע נבחר

דיון על עסקת ספינות ערב יום כיפור: "למישהו היה דחוף שזה יקרה"

ח"כ אראל מרגלית נזכר בדיון שכונס בערב יום כיפור האחרון לאישור עסקת ספינות המיועדת להגנה על אסדות הגז. "מדוע עסקה במיליארד וחצי שקל צריכה לצאת מבסיס תקציב הביטחון?", שאל מרגלית, ודרש מהיועמ"ש לבדוק. יו"ר הוועדה דיכטר: "זה נקבע מראש, העיתוי טכני לחלוטין"

חבר הכנסת אראל מרגלית מהמחנה הציוני פרסם אמש (שבת) פוסט ובו תיאר הליך של אישור עסקת ספינות במיליארד וחצי שקלים. "ערב יום כיפור האחרון קיבלתי קריאה לדיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון - על הפרק אישור עסקת הספינות, המיועדות להגנה על אסדות הגז", הוא כתב. "התזמון הבהול היה מלחיץ, העברת מיליארדים ממש לפני החג? מה קרה?

 

"ואז שאלתי שאלה פשוטה: מדוע עסקה כזו, של מיליארד וחצי שקל, צריכה לצאת מבסיס תקציב הביטחון? מדוע לא מהכנסות הגז? שהרי ספינות אלו מיועדות לשמור על אספקת הגז וישנו צפי להכנסות גדולות מההפקה הזו. למי יש אינטרס בכך?"  

 

מרגלית המשיך: "התשובות היו שכך הוחלט, ושיש כעת 'הנחה מיוחדת' לעסקה, ולכן צריך לסגור אותה בדחיפות. בנוסף לכך, אף על פי שאחד מהבכירים במערכת הביטחון צידד בגישתי, לחצו עלינו להתקדם. יש לציין שיו"ר הוועדה אבי דיכטר, איש שאני מעריך מאוד גם את מקצוענותו וגם את יושרו, הגיע ישר משדה התעופה. למישהו זה היה דחוף ביותר שזה יקרה כאשר הכנסת בפגרה ערב יום כיפור".

 

הוא פירט את השאלות שעולות מכך לדבריו: "מי זו החברה שמכרה לישראל ספינות להגנה על אסדת הגז במיליארד וחצי? האם זו אותה חברה של הצוללות? האם אלה אותם נציגים? האם עוד עסקה של מיליארדים אושרה כאשר המתווכים והנציגים בעסקה הם פרקליטי ומקורבי ראש הממשלה?

 

"הנושא הזה חשוב מכדי להיות פוליטי. היועמ"ש חייב לבדוק את הנושא בהקדם. איני אומר שיש שחיתות לאומית מצד ראש הממשלה ואנשיו אשר סוחרים בכלי מלחמה על חשבון הציבור, אבל אני בטוח שחייבים לבדוק. ומהר".

 

מאוחר יותר דרש מרגלית לקיים בהקדם דיון חוזר על עסקת הספינות לאור הפרסומים ששמרון מייצג את החברה הגרמנית שמוכרת גם את הספינות. "ביטחון ישראל אינו משחק בידיו של איש, גם אם מדובר בראש ממשלה. מערכת הביטחון חייבת דין וחשבון לנבחרי הציבור. היא אינה ניצבת מעל החוק ואינה חסינה מביקורת", אמר מרגלית.

 

יו"ר הוועדה דיכטר מסר בתגובה: "ח"כ אראל מרגלית עוסק בדיון שנקבע יום לפני ערב כיפור מיד עם שובי מחו"ל וזאת כדי לא לדחות הדיון עד לאחר סוכות - בשבועיים נוספים. עיתוי הדיון הוא טכני לחלוטין. הדיון נקבע עוד טרם המראתי לבקשת גורמי משרד הביטחון וועדת הכספים והיה של הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. בדיון נדרשנו לדון בסדרה של סעיפים שבהם גם עניין ההגנה על האסדות - מימון שהאוצר לקח על עצמו במסגרת ההסכם שלו עם משרד הביטחון. מדובר בפוסט מגמתי. בדיון לא עסקנו בעניין המפעל שממנו נרכשות ספינות ההגנה אלא בתקציב".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "תהליך רכישת הצוללות היה תקין לחלוטין. מערכת הביטחון הייתה שותפה מלאה לתהליך. מדובר במזכר הבנות, לא בחוזה. המשא ומתן נעשה מול ממשלת גרמניה, ולא מול המספנות. כל ההחלטות העקרוניות התקבלו בתקופתו של משה (בוגי) יעלון כשר ביטחון". בתגובת לשכת ראש הממשלה לא הייתה התייחסות לטענותיו של ח"כ מרגלית בנוגע לדיון שעסק לדבריו בספינות.

 

ראש המל"ל: לא יודע אם יעלון ידע

ראש המועצה לביטחון לאומי בפועל יעקב נגל התארח אתמול בתוכנית "פגוש את העיתונות", ואמר כי הוא אינו יודע אם שר הביטחון לשעבר יעלון היה מעורב בשלביה הראשונים של עסקת הצוללות - אך לטענתו "מערכת הביטחון ידעה". נגל הוסיף וטען כי "לא היה ויכוח" לגבי רכישת שלוש צוללות וכי "בנושא הצוללות יש הרבה אנשים שבלבלו בין העובדות. אנו בשלב שבו אנו רוצים לקבל מממשלת גרמניה מחויבות למכור לנו צוללות ומחויבות להנחה. המשא ומתן מול המספנות ייקח עוד המון זמן. אנחנו רחוקים עוד מחוזה. ייקח עוד לפחות שנתיים עד שייחתם חוזה על רכישת צוללות, אפילו לא התחלנו במשא ומתן".

 

על טענותיו של יעלון אמר נגל: "כשנסענו באוקטובר מערכת הביטחון ידעה. האם שר הביטחון ידע? אינני יודע. כשחזרנו מערכת הביטחון ידעה באופן עקרוני. לא כל דבר מגיע לשר".

 

נגל ציין: "באוגוסט 2015, לקראת התוויית התר"ש (תוכנית רב-שנתית) הצה"לי לשנים הבאות ביקש ראש הממשלה אחרי שהתייעץ עם כמה גורמים לבחון את האפשרות להגדיל את סד"כ הצוללות. בין אוגוסט לאוקטובר התקיימו כמה דיונים, כולל עם מערכת הביטחון, כולל עם יוסי כהן ועוד מומחים, והוחלט שלא צריך להגדיל את הסד"כ. מה שאנחנו מבקשים זה רק שלוש צוללות שיחליפו שלוש צוללות קיימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים