שתף קטע נבחר

נתניהו על פרשת הצוללות: "הכול בסדר, הכול ממוסמך ומתועד"

ראש הממשלה התייחס לראשונה בקולו לשאלות השרים בישיבת "שרינו" לפני ישיבת הממשלה על פרשת הצוללות: "הכול בסדר", אמר נתניהו ושב ואמר כי לא ידע דבר על הקשר של שמרון לעסקה. ח"כ מיכאלי: "לפתוח בחקירה פלילית"

 

 

"הכול בסדר. הכול ממוסמך והכול מתועד". כך הגיב הבוקר (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרשת הצוללות כשנשאל על-ידי השרים בנושא בישיבת "שרינו" לפני ישיבת הממשלה. נתניהו שב ואמר כי הוא לא ידע דבר על הקשר של עורך דינו דוד שמרון לעסקת רכישת הצוללות.

צוללת של חיל הים. נתניהו: "מערכות נשק אסטרטגיות שמבטיחות את עתיד המדינה" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
צוללת של חיל הים. נתניהו: "מערכות נשק אסטרטגיות שמבטיחות את עתיד המדינה"(צילום: רועי עידן)

נתניהו התייחס לנושא גם בפתח ישיבת הממשלה: "כראש ממשלת ישראל אני מקדיש את עיקר זמני להבטיח את ביטחון ישראל. העיקרון שמנחה אותי ברור. ישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל אויב ובכל מרחב. ביטחון ישראל מחייב רכש צוללות וחידוש צי הצוללות. אלה מערכות נשק אסטרטגיות שמבטיחות את עתידה ואני אומר לכם, את עצם קיומה של מדינת ישראל בעשרות השנים הבאות. חיזוק העוצמה הביטחונית של מדינת ישראל הוא השיקול היחיד שהנחה אותי ברכש הצוללות. זהו השיקול היחיד שמנחה אותי תמיד ואין בלתו".

 

לפני כמה ימים נחשף כי דוד שמרון, עורך דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וקרוב משפחתו, מייצג את הנציג הישראלי של החברה הגרמנית מעסקת הצוללות. חבר הכנסת אראל מרגלית מהמחנה הציוני פרסם אמש פוסט ובו תיאר הליך של אישור עסקת ספינות במיליארד וחצי שקלים. "ערב יום כיפור האחרון קיבלתי קריאה לדיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון - על הפרק אישור עסקת הספינות, המיועדות להגנה על אסדות הגז", הוא כתב. "התזמון הבהול היה מלחיץ, העברת מיליארדים ממש לפני החג? מה קרה?

 

"ואז שאלתי שאלה פשוטה: מדוע עסקה כזו, של מיליארד וחצי שקל, צריכה לצאת מבסיס תקציב הביטחון? מדוע לא מהכנסות הגז? שהרי ספינות אלו מיועדות לשמור על אספקת הגז וישנו צפי להכנסות גדולות מההפקה הזו. למי יש אינטרס בכך?"

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) קראה הבוקר לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לעסקת הצוללות מגרמניה. מיכאלי כתבה בטוויטר: "אדוני היועץ, אין פה באמת שיקול דעת: השאלות רבות וכבדות מדי וההזדמנות לתיאום עדויות נמשכת זמן רב מדי. אתה חייב לפתוח בחקירה פלילית מיד. אמון הציבור בביטחון ישראל מוטל על הכף. אני מקווה שהחקירה תעלה שלא היה כאן שום דבר פלילי, אבל החקירה הזאת חייבת להיפתח".

 

גם חברה למפלגה, ח"כ איציק שמולי, פנה בדרישה ליועמ"ש לפתוח ללא שיהוי בחקירה פלילית בפרשת הצוללות: "לאור הגילויים האחרונים על אודות מעורבותו האינטנסיבית של האיש המקורב ביותר לרה"מ, עו"ד דוד שמרון, בעסקת הצוללות הריני לפנות אליך בבקשה לפתוח באופן מיידי בחקירה פלילית לברור נסיבות העניין. סבורני כי אמון הציבור במערכת המשפט וגורמי אכיפת החוק בכלל ומוסד היועמ"ש בפרט לא יוכל לשאת שוב תחושה של משיכת רגליים והעלמת עין מפרשה כה חמורה שעננה כה קשה של שחיתות חוסה מעליה ומוטב להורות מיד על חקירה שתרד לשורש האמת". 

ראש הממשלה ועו"ד שמרון (צילום: EPA, ירון ברנר) (צילום: EPA, ירון ברנר)
ראש הממשלה ועו"ד שמרון(צילום: EPA, ירון ברנר)
 

ראש המועצה לביטחון לאומי בפועל יעקב נגל אמר אתמול בערוץ 2 כי הוא אינו יודע אם שר הביטחון לשעבר משה יעלון היה מעורב בשלביה הראשונים של עסקת הצוללות - אך לטענתו "מערכת הביטחון ידעה". נגל הוסיף וטען כי "לא היה ויכוח" לגבי רכישת שלוש צוללות וכי "בנושא הצוללות יש הרבה אנשים שבלבלו בין העובדות. אנו בשלב שבו אנו רוצים לקבל מממשלת גרמניה מחויבות למכור לנו צוללות ומחויבות להנחה. המשא ומתן מול המספנות ייקח עוד המון זמן. אנחנו רחוקים עוד מחוזה. ייקח עוד לפחות שנתיים עד שייחתם חוזה על רכישת צוללות, אפילו לא התחלנו במשא ומתן".

 

על טענותיו של יעלון אמר נגל: "כשנסענו באוקטובר מערכת הביטחון ידעה. האם שר הביטחון ידע? אינני יודע. כשחזרנו מערכת הביטחון ידעה באופן עקרוני. לא כל דבר מגיע לשר".

 

נגל ציין: "באוגוסט 2015, לקראת התוויית התר"ש (תוכנית רב-שנתית) הצה"לי לשנים הבאות ביקש ראש הממשלה אחרי שהתייעץ עם כמה גורמים לבחון את האפשרות להגדיל את סד"כ הצוללות. בין אוגוסט לאוקטובר התקיימו כמה דיונים, כולל עם מערכת הביטחון, כולל עם יוסי כהן ועוד מומחים, והוחלט שלא צריך להגדיל את הסד"כ. מה שאנחנו מבקשים זה רק שלוש צוללות שיחליפו שלוש צוללות קיימות".

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין התייחס הבוקר לפני ישיבת הממשלה לעיסוק התקשורתי בנושא ואמר כי "הוא מוגזם". לדבריו, "בתור חבר קבינט מדיני ביטחוני אני יכול לומר - ההחלטה שהתקבלה התקבלה משיקולים מקצועיים. על הנושא הזה נכתב לא פעם. גם עו"ד מולכו וגם עו"ד שמרון מקפידים על ניגוד עניינים, ובתור מי שהיה בדיון - שמרון מעולם לא פנה אליי בנושא. הוויכוח הוכרע בתוך מערכת הביטחון עצמה. כמו בסיפורים אחרים, מי שלא ניצח בקלפי מנסה כל מיני דרכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים