שתף קטע נבחר

של מי החוב הזה

הפועל ת"א, שנמצאת בבור חובות עמוק, טוענת שלחלק מהם אחראי אלי טביב, הבעלים לשעבר שמחזיק היום בבית"ר ירושלים. בימים הקרובים יתחילו הדיונים בתביעת הבוררות שהגישו האדומים. טביב בתגובה: "הפועל אלופים בהסחות דעת"

בשבועות האחרונים מתנהל קרב של ממש בין הפועל ת"א לבעליה של בית"ר ירושלים, אלי טביב, על אחריותו של האחרון לחלק מחובות העבר של האדומים. הפועל הגישה תביעת בוררות נגד טביב על סך 7.5 מיליון שקל, ואתמול התווסף אליה סכום של כ-1.5 מיליון, בטענה שלא עמדה בהתחייבויות לקבלת רישיון לשחק באירופה בשל תביעות החלות על טביב ולכן לא קיבלה את הכסף הזה מההתאחדות.

 

סך החובות של הפועל ת"א עומד על כ־35 מיליון שקל, והאדומים טוענים שכ-7.5 מיליון מהם שייכים לתקופת טביב במועדון. בנוסף, מס הכנסה דורש מהמועדון 12 מיליון שקל, וגם על הסכום הזה יש מחלוקת בין הפועל לטביב.

 

אלי טביב (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אלי טביב(צילום: עוז מועלם)

 

הפועל טוענת גם לניגודי עניינים ואינטרסים בהתאחדות, התרשלות לכאורה של הרשות לבקרת תקציבים בכך שאיפשרה לטביב למשוך כספים לצרכים אישיים מקופת המועדון, ומציאות בה בעלי קבוצה מסוימת הופך לבעלי קבוצה אחרת בליגת העל, למרות שטרם הסדיר את חובותיו.

 

הפועל שכרה בשבועות האחרונים שורה של עורכי דין בכירים (בין היתר עו"ד בעז בן צור ותומר שקרצי) על מנת לתבוע כספים מטביב. היא פנתה לאחרונה שוב להתאחדות בדרישה בהולה לחזרה מההחלטה על העברת זכויות בבית"ר לטביב, אבל קיבלה על כך השבוע תשובה שלילית. בעקבות כך המועדון מכין תביעת ענק נגד ההתאחדות, בטענה להתרשלות לכאורה בנושא.

 

הבעלים הנוכחי של הפועל, אמיר כבירי (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
הבעלים הנוכחי של הפועל, אמיר כבירי(צילום: ראובן שוורץ)

עו"ד עמית פינס, שמייצג את המועדון, כתב כבר לפני שלוש שנים להתאחדות: "אין זה מתקבל על הדעת שטביב יוכל לרכוש כל קבוצה נוספת בליגת העל כל עוד לא סיים התחייבויותיו כלפי הפועל ת"א ללא הותרת כל סיכון פיננסי. התמונה הזו פותחת פתח של ניגוד עניינים מהותי, שיש בו כדי לזעזע את אמות הסיפים של כל עקרונות המינהל התקין. שוו בנפשכם, כי כאשר טביב יהפוך לבעלי בית"ר, יוכל להזיק להפועל ת"א עד כדי דירדורה לכדי פירוק וחדלות פירעון. האם בעלי קבוצה יכול לשיטתכם להחזיק בכוח כה ניכר כלפי קבוצה אחרת, עד כדי שליטה בהיקף תקציבה".

 

כעת טוענים בהפועל שהנבואה הזו התגשמה, והמועדון נמצא בפני שוקת כלכלית שבורה, עם חשש גדול לאפשרות הגעה להקפאת הליכים או הליך של פירוק,

כשלחובות שטביב אחראי להם יש בכך חלק נכבד.

 

נמצא בניגוד עניינים? (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
נמצא בניגוד עניינים?(צילום: אורן אהרוני)
 

 

החובות לדוס סנטוס ואבדג'י

הדיון הראשון בתביעת הבוררות שהגישה הפועל נגד טביב היה אמור להתקיים שלשום, אבל בהתאחדות טענו כי טביב במיאמי (למרות שהוא צפה שלשום במשחק בטדי), ובכל מקרה הוא ביקש עוד זמן להכנת כתב ההגנה שלו. הדיון יתקיים בימים הקרובים.

 

מדובר בשלושה תיקים שונים, אליהם עשוי להתווסף סיפור החוב למס הכנסה בסך 12 מיליון שקל: תביעתו של גבריאל דוס סנטוס בסך 2,674,953 שקל, תביעת אבדג'י בסך 3,455,552 שקל, והנזק שנגרם לכאורה לקבוצה בשל אי קבלת האישור לשחק באירופה בגלל אותם חובות.

 

כבירי. חובות רבים לשחקני עבר ()
כבירי. חובות רבים לשחקני עבר

 

בתביעת הבוררות נכתב בין היתר כי ל"'טביב אחזקות' התחייבות חוזית ברורה ומפורשת לשאת בתשלומי העבר, אין ולא הייתה מחלוקת שהחוב לדוס־סנטוס נכלל במסגרת תשלומי העבר, אלא שטביב מפר התחייבות זו ויש להטיל עליו אחריות אישית לתשלום פסק הדין. טביב עשה ועושה שימוש לרעה באישיותה המשפטית של 'טביב אחזקות' כדי לרמות ולהפר את ההסכם כלפי הפועל ת"א. כבר הוכח בעבר, כי טביב משך כספים להם זכאית הפועל לצרכיו האישיים".

 

במועדון טוענים כי החוב התגלה בדצמבר 2015 במכתבים שנשלחו מפיפ"א, בהם ניתנה התראה לקבוצה, כי אם לא ישולם החוב לשחקן "יועבר העניין לוועדת המשמעת של פיפ"א, אשר בסמכותה להטיל על הקבוצה סנקציות משמעתיות חריפות ובעלות השלכות הרסניות". טביב טען שהחוב שייך למוני הראל, ופיפ"א פתחה נגד הפועל בהליכים משמעתיים. עדיין לא נקבע איזה עונש יוטל על הקבוצה, אם בכלל, אבל בינתיים היא ניזוקה מכך שלא קיבלה אישור לשחק באירופה. קבוצות בעלות אישור כזה יקבלו 1.4 מיליון שקל כל אחת, גם אם אינן משחקות בפועל במפעלים האירופיים.

 

יש לו אחריות לחובות העבר? (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
יש לו אחריות לחובות העבר?(צילום: עוז מועלם)

 

טביב טוען כי הוא לא מתנער מהחובות שלו, ופרקליטו, עו"ד נועם פורר, אמר לוועדה להעברת זכויות כי "טביב אחזקות משלמת פסקי בוררות שהיא חייבת בהם

ואין שום סיבה לחשוב שהיא לא תמשיך לשלם פסקי בוררות". אנשי הוועדה קיבלו את ההסבר הזה ואישרו את בעלותו של טביב על בית"ר.

 

"ניגודי עניינים בהתאחדות"

אחת הטענות המהותיות של הפועל היא לניגוד עניינים של היועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד אפרים ברק, שנשכר בזמנו על ידי טביב לטפל בתביעה שהגיש דוס סנטוס ואשר בעקבותיה בין היתר לא קיבלה הפועל אישור לשחק באירופה.

 

עו"ד ברק אמר בתגובה: "מאחר ומדובר באמירות שמיוחסות לצדדים שלישיים לגביי, אין לי מה להגיב על אמירות מהסוג הזה. כל מה שנוגע למעורבות שלי בהליך של תביעת דוס־סנטוס נגד הפועל ולא נגד אלי טביב בפיפ"א זה עניינים שנוגעים ליחסים ביני לבין לקוחות שלי בעבר, שאני מנוע כמובן מלהתייחס אליהם. לא היה שום ניגוד עניינים בין תפקידי בהתאחדות לבין העובדה שבעבר הרחוק ייצגתי את הפועל בעניין דוס סנטוס".

 

אפרים ברק (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
אפרים ברק(צילום: יובל חן)

 

בהפועל טוענים גם כי "יו"ר הבקרה התקציבית, רו"ח עופר אורליצקי, איפשר לטביב למשוך באופן אישי סכום של 1.4 מיליון שקל בקירוב, אשר היה שייך לחברת 'הראל אחזקות' (והקבוצה) ומיועד לקיום התחייבויות העבר של הקבוצה".

 

טביב הגיב בנושא: "כל בעל קבוצה מציב ערבות בנקאית בבקרה בסכום הזה וכשמחליפים אותו הוא מושך זאת. משיכת כספים מקופת המועדון לצרכיי האישיים? אין דבר כזה, זה שטויות, לא היה ולא נברא. הפועל אלופים בהסחות דעת בגלל הצרות הגדולות שיש להם. להאשים אותי בגרעונות גדולים זה מצחיק".

 

"טביב חורץ גורלות"

הפועל ת"א הגישה ב־15 בחודש בקשה בהולה לחזרה מהחלטה על העברת זכויות בבית"ר, ודרשה להתנות את העברת הזכויות לטביב בכך שהוא ישלם מיידית את החובות. "לטביב אינטרס שלא לעמוד בהתחייבויות ובכך להביא שיושתו על הפועל קנסות וסנקציות, לרבות הפחתת נקודות ליגה. כך מועדון בית"ר שבבעלות טביב יזכה ליתרון בלתי ספורטיבי אל מול הפועל. לא ייתכן שטביב ישלוט בגורלן של שתי קבוצות בו זמנית".

 

ההתאחדות דחתה את הבקשה בנימוק ש"הפועל לא הציגה, ובוודאי שלא הניחה תשתית עובדתית או משפטית שהיה בה, אילו הייתה קיימת, כדי לשכנע את הוועדה הנכבדה לבטל את החלטתה. הבקשה בכללותה מבוססת על הנחות בלבד האם טביב אמור לשלם את החובות האמורים או לא. דבר קיומן של תביעות השחקנים דוס־סנטוס ואבדג'י היה ידוע להפועל כבר במועד העברת הזכויות בקבוצה מידיו של טביב לרמון".

 

טביב. מכחיש את הטענות ()
טביב. מכחיש את הטענות

 

הפועל הגישה גם ערעור על ההחלטה שלא תוכל לשחק באירופה, וגם בנושא זה ההתאחדות לא קיבלה את דעתה. טביב מכחיש את הטענות נגדו וטוען כי החוב חל בכלל על מוני הראל: "לבוא ולהגיד שאני מפרק את הפועל כלכלית זה להסיח את דעת הקהל מהאנשים שאחראים לזה באמת. הרי להפועל יש חובות ענק עוד הרבה לפני שצץ עניין שני השחקנים. אני בכלל לא מכיר אותם, הם הגיעו בתקופה בה מוני הראל ניהל לבדו את המועדון. זו גם הסיבה שהכנסתי את הראל כצד ג' לבוררות, כי מבחינתי יש הסכם אישי שלי מול מוני, שלפיו הוא משלם את החובות מתקופתו. אני לא קשור לכל החובות שמיוחסים לי ולא אצטרך לשלם". הראל סירב להגיב לדברים.לגבי החוב למס הכנסה טוען רואה החשבון של טביב שהדרישות החדשות הן לשנים 2012/4 שבהן הוא לא היה בהפועל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
אלי טביב
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים