שתף קטע נבחר

פלסטינים חוגגים: "ניסו לאסור את המואזין - ואללה המטיר אש"

בכיר חמאס הלהיט את הלהבות, גולשים ביקשו "לנשום את ריח הברביקיו מהציונים". בכיבוי בישראל מעריכים: מוקדי השריפה בחיפה - הצתות. דובר ראש הממשלה בערבית: "על אפם ועל חמתם של המחבלים שהציתו האש - ישראל לא תבער"

גל השריפות שפוקד את ישראל מעורר שמחה לאיד ברשתות החברתיות בקרב הפלסטינים ובעולם הערבי. "ניסו לאסור את המואזין - ואללה המטיר עליהם אש", צייץ היום (ה') בכיר חמאס עיזת א-רישק. "הישות הציונית בוערת" - זו התגית שמלבה את האש ברשת.

מחקירה ראשונית של כיבוי האש עולה כי ארבעת המוקדים של שריפות הענק בכרמל הם תוצאה של הצתות מכוונות. דובר כבאות חיפה, אורי צ'יבוטרו, אמר בצהריים: "אנחנו במצב מלחמה". דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשפה הערבית, אופיר גנדלמן, התייחס לחשד כי שריפות הענק נגרמו בשל הצתות ולצהלות השמחה בעולם הערבי וצייץ בטוויטר: "על אפם ועל חמתם של המחבלים שהציתו את האש והערבים והפלסטינים שמשבחים את השריפות. אנחנו נכבה אותן בקרוב ואדמת ישראל תפרח מחדש. #ישראל לא תבער".

 

 

הכותרת בעיתון המצרי "אל-יום א-סאבע": "הישות הציונית בוערת, האשטאג שמאחד את הערבים בטוויטר אחרי השריפות בישראל" ()
הכותרת בעיתון המצרי "אל-יום א-סאבע": "הישות הציונית בוערת, האשטאג שמאחד את הערבים בטוויטר אחרי השריפות בישראל"

 

הטמפרטורות במזרח התיכון: כוויית 13, קטאר 15, מצרים 20, סעודיה 10, בחריין 25, ישראל 50 ()
הטמפרטורות במזרח התיכון: כוויית 13, קטאר 15, מצרים 20, סעודיה 10, בחריין 25, ישראל 50

בצד הדיווחים הענייניים והשוטפים של התקשורת מהזרם המרכזי בנוגע לשריפה, רשתות המזוהות עם חמאס מעלות צילומים של שירי שמחה הקשורים לשריפה, כמו שיר שרץ ברשתות בשם "האש מתלקחת". בנוסף עולה תקווה ברשתות שהשריפות יפגעו במתקנים אסטרטגיים בישראל כמו המפעלים הכימיים בחיפה, חוות הגז שפזורות בארץ וכן בבסיסים שבהם מאוחסנת תחמושת צה"לית.

 

הגולשים ציינו כי באזורים מסוימים ישנם בסיסים שבהם מאוחסנים טילים ארוכי טווח מתוך רצון שהשריפות יגיעו אליהם. בין היתר נכתב: "על כל השכנות של ישראל לסייע לה - אני מציע שהן ישלחו מטוסים מלאים בבנזין וימטירו אותו על כל האזורים הבוערים. אני רוצה לנשום את ריח הברביקיו מהציונים".

"האש בוערת בישות הציונית", כתב איש דת סעודי, וצירף את מפת המוקדים ()
"האש בוערת בישות הציונית", כתב איש דת סעודי, וצירף את מפת המוקדים

הציוץ של דאחי חלפאן תמים: "ישתבח שמו של האל" ()
הציוץ של דאחי חלפאן תמים: "ישתבח שמו של האל"

פובליציסט מעזה כתב: "המטוסים הרוסים ששורפים את גופות הסוריים כל יום משתתפים כעת בכיבוי השריפות בתוך השטחים הכבושים", ופובליציסט אחר ביקש: "אלוהים תוסיף להם עוד אש עד לסוף שלהם".

 

גם ביתר העולם הערבי ממשיכים להבליט את גל השריפות. איש הדת הסעודי מוחמד אל-עריפי צייץ: "האש עדיין בוערת בישות הציונית!" וצירף מפה עם מוקדי האש.

 

לפני כן, קצין המשטרה מדובאי דאחי חלפאן תמים צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ישראל אסרה על המואזין ואש התלקחה בה. ישתבח שמו של האל".

 

רן שלף, ראש מחלקת חקירות בשירותי הכבאות וההצלה, העריך כי בין 60 ל-70 אחוז מהמקרים הם הצתות מכוונות והיתר רשלנות. "30 אירועים גדולים שאותם אנחנו חוקרים נותנים אינדיקציה על מה שקורה. אלה לא הערכות, אנחנו חוקרים וכל אירוע שמגיעים למסקנה, אנחנו בודקים אותו וסוגרים את זה. יש מקרים, כמו בדולב, שאנחנו רואים שמדובר בהצתה. יש ראיות פיזיות בשטח".

 

לדברי שלף, מספיק גפרור אחד כדי לביא להצתה גדולה. הוא ציין כי בשבוע יש 800-700 אירועים והפעם מדובר בהכפלה. "הצוותים עובדים כל הזמן, השונה בשבוע הזה הוא הנסיבות המיוחדות שאנחנו נחשפים אליהן כמו מזג אוויר, היעדר גשם, רוחות, לחות, כל המרכיבים האלה מביאים אותנו למצב שבחלק מהמקרים, חלק קטן, הדליקות מתפתחות והופכות להיות מאוד מאוד משמעותיות", הסביר.

 

עוד הוסיף שלף: "אני יכול להגיד שיש שתי סיבות עיקריות לאירועים האלה: סיבה אחת זה רשלנות – פה קבוצת פועלים רוצה לשתות קפה ומדליקה, זה אירוע אחד, אירוע שני - כשל טכני ברשת חשמל או מטיילים שמבלים ומדליקים נרגילה עם גחלים. זה סוג של אחד של רשלנות. הסוג השני זה אירועים של הצתה שאנחנו נתקלים בהם גם".


פורסם לראשונה 24/11/2016 13:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים