שתף קטע נבחר

שכנים טובים: המגזר הערבי למען המפונים

ישובים רבים במגזר הערבי הודיעו שהם מוכנים לעזור ולקלוט משפחות מחיפה שנאלצו לעזוב את בתיהן. מנהיגים במגזר זעמו על הפרסומים, שלפיהם המניע לשריפות הוא לאומני

 

 

לא רק ערים ויישובים יהודים התגייסו למען תושבי חיפה שנאלצו לנטוש את בתיהם בעקבות השריפות בעיר. מנהיגים במגזר הערבי קראו היום לקליטת התושבים שנפגעו, והודיעו שהם מוכנים לפתוח את כל בתי הספר והמוסדות לטובתם. גם תושבים בערים וביישובים הערביים ציינו שהם מוכנים לעזור בכל נושא, ובמיוחד לקבל תושבים שפונו מבתיהם ואין להם איפה ללכת.

 

ראש עיריית טייבה, עורך דין שועאע מנצור מסארוה, הוא מהראשונים שהודיע שהעירייה תהיה מוכנה להעניק את כל העזרה הנדרשת. "אין מקום לפוליטיקה ברגעים אלה, האנושיות חייבת לגבור על כל שיקול. העירייה וכל מוסדותיה ערוכים לארח את המפונים מבתיהם, ערבים ויהודים כאחד. אני הבהרתי בשיחה שערכתי עם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שליבנו איתם בשעה קשה זו. הבתים בטייבה וכל המוסדות פתוחים לכל הנפגעים בכל רחבי הארץ. קב"ט העירייה אחמד מסארוה אלבחרי יהיה האחראי על קבלת האורחים וכל הטיפול שהכנו".

 

ישיבת הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית. "מוכנים לקבל אורחים"  ()
ישיבת הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית. "מוכנים לקבל אורחים"

ראש מועצת ירכא, והיב חביש. מוכנים לקלוט משפחות ()
ראש מועצת ירכא, והיב חביש. מוכנים לקלוט משפחות

ראש המועצה המקומית ירכא, והיב חביש, הודיע שישתתף בסיוע לנפגעים. "בשם כל תושבי ירכא, על רקע השריפה הקשה והמראות המדאיגים בחיפה והאזור, המועצה ותושבי הכפר מזמינים את תושבי חיפה ובמיוחד את אלה שפונו מבתיהם, להתארח בכפר ירכא. המועצה ערוכה ומוכנה לקלוט משפחות. לבנו עם תושבי הכרמל, חיפה והמדינה בכלל, בתקווה לעבור את גל השריפות שמסכן את המדינה ותושביה".

 

ראש עיריית נצרת, עלי סלאם: "כואב הלב מכל מה שמתרחש במדינה. לאור המצב המסוכן פתחנו מוקד חירום 103 לטיפול בנפגעים. בנוסף אנחנו מוכנים לארח אותם בבתי מלון ואנו נטפל בכל העניין הכספי. זה מצב אנושי וחובתנו להעניק כל עזרה לאזרחים שנפגעו, בלי להסס".

 

ביוזמת ארגון תג מאיר, עיריית אום אל-פאחם הודיעה שתשמח לקלוט משפחות מחיפה במרכז הקהילתי בעיר. יו"ר תג מאיר, גדי גבריהו: "אנו מודים לסגן ראש העיר ראאד קסאב על פתיחת הדלתות". אום אל פחם מצטרפת לרשויות מקומיות ולמשפחות ערביות המארחות משפחות שנפגעו מגל השריפות: אבו-גוש, באקא אל-גרבייה וג'ת. המועצה האזורית אל קסום בנגב הזמינה את תושבי חיפה היהודים והערבים להתארח בבתי תושביה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השריפה בחיפה. תושבים שפונו מוזמנים ליישובים הערבים (צילום: AP) (צילום: AP)
השריפה בחיפה. תושבים שפונו מוזמנים ליישובים הערבים(צילום: AP)

הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית פתח חדר חירום לנפגעים. מנסור עבאס, אחד ממנהיגי בתנועה: "אנו מוכנים לקבל אורחים יהודים וערבים שנפגעו מהשריפות. נפתח להם את המוסדות והמסגדים כדי שיקבלו את העזרה הכי טובה".

 

"נתניהו מצית את הגזענות"

הרבה מנהיגים במגזר הערבי כעסו על הפרסומים היום, לפיהם הרקע לשריפות הוא לאומני. יו"ר ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערביים בישראל, מוחמד ברכה: "אני מגנה את מסע ההסתה שמוביל ראש הממשלה נתניהו נגד הערבים והניסיון להדביק להם את האחריות לשריפות. נתניהו מצית את אש הגזענות כיאה למנהיגים אחרים במאה הקודמת, שהדביקו לקבוצות לאומיות אחרות כל חולה רעה. נתניהו רוצה להקדים את הביקורת על מחדלי ממשלתו מלפני ואחרי השריפה בכרמל ולהדביק את האשם באוכלוסייה הערבית.

 

"הארץ היא ארצנו, המולדת היא מולדתנו ואנו חשים כאב וצער על כל פגיעה בה", הוסיף ברכה. "אנו

חשים כאב על הסבל של אזרחים רבים שחייהם ובתיהם נמצאים בסכנה. אני מברך על היוזמות האצילות של תושבים, ראשי רשויות ועמותות בקרב הציבור הערבי שפתחו את בתיהם או הביעו נכונות לקלוט אזרחים שנאלצו לנדוד מבתיהם בעקבות השריפות".

 

חבר כנסת ג'מאל זחאלקה: "אני מגנה את ההסתה נגד הערבים, שנופי המולדת יקרים להם. בתרבות הערבית, כמו היהודית, כל פגיעה בעצים היא עבירה חמורה. מטורף להוסיף תבערה פוליטית גזענית על התבערה בשטח".

 

חבר כנסת באסל גטאס: "השרים ארדן ובנט, המפכ"ל אלשיך וכלי התקשורת המגויסים כמו עדר. תסתמו את הפה שלכם המטונף בגזענות ושנאה. אתם מבעירים אש של שנאה והסתה גזענית במקום לעסוק בכיבוי השריפות. חיפה היא עירנו וזה הוא הטבע שלנו. הם יקרים לנו כחלקי מולדת".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי בן זקן
השריפה בחיפה
צילום: אבי בן זקן
מומלצים