שתף קטע נבחר

13 עצורים בחשד להצתות, עצור ראשון בחשד להסתה להצתה

מלבד החשודים בהצתות, לראשונה נעצר גם חשוד בהסתה להצתה - אחיין של בכיר מהתנועה האיסלאמית שקרא בפייסבוק להצית את החורשות שטרם הוצתו. השר לביטחון פנים ארדן: "המשטרה תמצה הדין עם המסיתים". סגן המפכ"ל: "מספר לא מבוטל של הצתות"

 

גל השריפות - העדכונים האחרונים:

בחרשים שבצפון פרצה אש, תושבים פונו. 15 צוותים ומטוסים פועלים שם

המשטרה עצרה 14 חשודים בחשד למעורבות בהצתות ולהסתה, 13 בחקירה כעת

בחיפה המשטרה עדיין מבקשת שלא לשוב לשכונות שפונו, "מוקדים חמים" מטופלים ע"י כבאים

המוקד העיקרי הלילה: בית מאיר שבהרי ירושלים - היישוב פונה, נמשכות פעולות כיבוי

מטוסי הכיבוי מחו"ל מוסיפים להגיע, בערב ינחת ה"סופרטנקר"

 

חשד להצתות

עצור ראשון על הסתה להצתה: בלשי ימ"ר נגב עצרו הבוקר (יום ו') בן 24 מרהט, אחיינו של בכיר בתנועה האיסלאמית בחשד שקרא בפייסבוק לצעירים להצית יערות. "ישנן חלק מהחורשות שעוד לא הגיעה אליהן האש", כתב החשוד בפייסבוק. "צריך לקרוא למופרעים מהצעירים שלנו שיעשו את אשר צריך".

 

העדכונים האחרונים על המצב בחיפה

 

המעצר התאפשר בעזרת תיאום מהיר שבוצע עם הפרקליטות שאישרה מעצר של מסיתים בפייסבוק וברשתות החברתיות. החשוד יובא הבוקר לבית המשפט השלום בבאר שבע לדיון בהארכת מעצרו. השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שהורה לפעול נגד המסיתים, אמר הבוקר: "אנחנו נמצאים תחת טרור המציתים".

 

אמא של העצור מרהט אמרה: "אתמול בערב הגיעו לבית כוחות משטרה ועצרו את בני בגלל פוסט שכתב בפייסבוק. לבני אין שום קשר לשריפות שהתרחשו ברחבי הארץ. הוא כל הזמן בעבודתו וביחסים טובים עם כולם ולא חושב על דברים רעים. אני מקווה שהוא ישתחרר ויחזור לחיק המשפחה".

 

עד כה המשטרה עצרה כ-14 חשודים בהצתות ברחבי הארץ. בין היתר נעצר ביהודה ושומרון חשוד אחד, סמוך לישוב סאג'ור שבגליל נעצרו שלושה מציתים ובדליקה ליד עתלית נעצר חשוד עם מדליק פחמים.

 

בעקבות הנחיית השר ארדן נוצר שיתוף פעולה בין מערך המז"טים של חיל האוויר לזה של כוחות הכבאות וההצלה. המזל"ט של צה"ל הביא לתפיסת החשודים בהצתה בבית מאיר.

 

סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב זהר דביר, עדכן במשדר המיוחד ב-ynet כי "החקירה בעיצומה, יש איסוף ראיות מכל הארץ ואחרי שיגיעו החומרים ונעבד ונקבל עוד מקורות מידע אני מאמין שבסופו של דבר זה גם יתורגם למספר כתבי אישום. בחלק מהמקומות אותרו התארגנויות מוקדמות ונמנעה הצתה במקום. אני מניח שבמספר לא מבוטל (מהשריפות) המקור בהצתות".

 

 
 

הבוקר בחיפה (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
הבוקר בחיפה(צילום: מוחמד שינאווי)
 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
השר לביטחון פנים גלעד ארדן(צילום: דניאל אליאור)

 

סגן המפכ"ל הוסיף: "החל משעה שש מתחילים להשיב תושבים, כל אחד בהתאם להערכת מצב. עוד מה שעסקנו בו בלילה זה מניעת ביזה, ואכן נתפסו כמה שניסו".

 

שר הפנים אריה דרעי התייחס במשדר ynet לאפשרות שלילת מעמד ממציתים על רקע לאומני. "אני באמצע הליך עם כל מי שנתפס אצלנו. פעיל בדאעש למשל, או שהוא עשה פיגוע טרור - לשיטתי גם אם הוא לא הצליח ולא רצח, אבל הייתה כוונה לרצוח, אני הולך לשלילת אזרחות כי אני חושב שאין מקום לאחד כזה שפועל מבחינה לאומנית להרוג אזרחים חפים מפשע", אמר דרעי. "מי שעמד אתמול ליד בית חולים פלימן וראה איך מוציאים מונשמים חסרי ישע, ומישהו שהצית שם - הוא לא יכול להיות אזרח של הארץ הזו".

 

במהלך הערכת מצב שהתקיימה אתמול בערב בחפ"ק בחיפה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לכך שעל פי החשד חלק מהשריפות נגרמו מהצתה. "אנחנו עומדים מול טרור מציתים", אמר נתניהו. "אני רוצה לומר באופן הברור ביותר: כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהסתה להצתה היא טרור לכל דבר ועניין", הבהיר נתניהו. "מי שמנסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל ייענש", הוסיף. בנוגע למאמצי הכיבוי הודיע ראש הממשלה כי הסופרטנקר, מטוס הכיבוי הגדול בעולם שהגיע לארץ באסון הכרמל ב-2010, ימריא הלילה לישראל.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס בתדרוך לעיתונאים למניע של גל ההצתות. "אנחנו צריכים להיערך לסוג חדש של טרור - טרור המציתים - שגם הוא מונע מהסתה ברשתות החברתיות", אמר ארדן בתדרוך. השר ארדן הנחה את המשטרה לרכז מאמץ ברשתות החברתיות כדי לאתר מסיתים להצתות ותומכים ולמצות עמם את הדין. הוא הוסיף שנפתחה יחידה מיוחדת לחקירת האירועים השונים וכי עד כה היו מעצרים בודדים. "המפכ"ל הנחה את אגף החקירות והמודיעין להקים צוות חקירה מיוחד, שכל אחת מהדליקות תיבחן ויינקטו כל האמצעים כדי לנסות ולמצות את חומרת הדין, במידה וזו הייתה הצתה, עם מי שיזם אותה". 

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מטוס מטיל חומר מעכב בעירה על בתים שנשרפו בחיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטוס מטיל חומר מעכב בעירה על בתים שנשרפו בחיפה(צילום: AFP)

בשב"כ החלו לחקור כבר אתמול חשד כי המניע להצתת השריפות שפרצו בחיפה נובע מרקע לאומני. החקירה מגיעה על רקע הערכות שירותי הכבאות כי ההצתות בחיפה היו מכוונות.

 

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, קיים אתמול הערכת מצב מהחפ"ק בחיפה ואמר כי יש להניח שמניע לאומני עומד מאחורי גל השריפות ברחבי הארץ. המפכ"ל הורה לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, להקים צוות ארצי משולב לריכוז הטיפול באירועי הדליקות ברחבי הארץ, לרבות היבטי חקירות, מודיעין, טכנולוגיה ופורנזיקה (זיהוי פלילי).

 

בראש הצוות יעמוד ראש מדור חקירות בדרגת סנ"צ ויהיו בו נציגים מהחטיבות השונות. הצוות ירכז את תמונת המצב המתעדכנת, יבצע ניתוח רוחבי של האירועים והממצאים, יתאם ויסנכרן בין צוותי החקירה במחוזות המשטרה,

 יבצע הערכות מצב ויגבש ממצאים ארציים, ואלה יתורגמו להמלצות והנחיות מקצועיות ואופרטיביות, בדגש על מאמצי סיכול ומניעה של הישנות האירועים, בין היתר באמצעות איתור וחשיפה של כוונות מעורבים פוטנציאליים.

 

לאור הנתונים שהגיעו ממשטרת ישראל כי חלק ניכר מרכזי מההצתות מקורן באירועי פח"ע, החליטו משרד האוצר ורשות המסים להפעיל את מערך מס רכוש ולפעול במהירות האפשרית כדי לסייע לאזרחים שבתיהם נפגעו מההצתות. החל מיום ראשון יחלו שמאי מס רכוש להעריך את הנזקים בכל האירועים ויעמדו לטובת האזרחים בכלל מוקדי השריפות במטרה לתת סיוע מיידי. לצורך כך ייפתחו כמה מוקדים של מס רכוש באזורים שנפגעו. בנוסף, יופעל מרכז מידע טלפוני שיקלוט את הפניות ויספק מענה לשאלות. רשות המיסים תודיע בהמשך על דרכי ההתקשרות עם המוקדים ועם מרכז השירות הטלפוני.

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, רועי ינובסקי, אחיה ראב"ד, יואב זיתון, חסן שעלאן והילה ציאון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
בית שרוף בחיפה
צילום: בראל אפרים
מומלצים