שתף קטע נבחר

ח"כ עודה: "מחמם את הלב לראות את ההתלכדות"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת, שמתגורר בחיפה, הביע בראיון לאולפן ynet סיפוק מהסיוע ההדדי בין יהודים לערבים: "ראיתי איך השכונות הערביות פתחו בתים ליהודים, יש דאגה משותפת". הוא הזהיר מהאשמות קולקטיביות: "רק בתקופות אפלות מאשימים את המיעוט בלי לחקור"

 

 

מנסה להנמיך את הלהבות: ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת), תושב חיפה שביתו לא ניזוק בשריפות הענק שפקדו את העיר, ציין הבוקר (יום ו') כי בימים האחרונים הוא לא עסק רק בדאגה לביתו אלא לכל הבתים שנפגעו משריפות ברחבי הארץ. 

 

בראיון לאולפן ynet אמר ח"כ עודה כי "אני לא זוכר תקופות שיש בהן התלכדות בכל החברה, גם בקרב ערבים וגם בקרב יהודים, זה דבר שמחמם את הלב. אני רואה שיש דאגה משותפת, אני רואה איך השכונות הערביות פתחו את הבתים ליהודים. ראיתי גם כבאים יהודים, גם ערבים וגם מהרשות הפלסטינית".

"יש שריפות גם באום אל פחם ואבו סנאן". ח"כ עודה (צילום: מוחמד שינוואי) (צילום: מוחמד שינוואי)
"יש שריפות גם באום אל פחם ואבו סנאן". ח"כ עודה(צילום: מוחמד שינוואי)

על ההערכה שלפיה חלק מהשריפות נגרמו כתוצאה מהצתה על רקע לאומני אמר ח"כ עודה כי "יש שריפות גם באום אל פחם וגם באבו סנאן. אם יימצא שעשה את זה בן אדם נלוז, עלוב, ערבי או יהודי, צריך להעניש אותו בחומרה ולגנות אותו בתוקף. העיקר עכשיו זה לגלות את האחדות, איך להתלכד ביחד בשביל לכבות את השריפות".

 

עודה הוסיף כי "צר לי שפוליטיקאים ואחד ראש המסיתים מדברים על גל טרור. גם לפני שש שנים האשימו את הנאשם האולטימטיבי, הערבים, ואחרי זה כולם הבינו שלא הייתה הצתה. רק בתקופות אפלות מאשימים את המיעוט בלי לחקור".

קצין צה"ל וכבאי פלסטיני פועלים יחד בחיפה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
קצין צה"ל וכבאי פלסטיני פועלים יחד בחיפה(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

ברקע דעיכת גל השריפות התייחס במשדר שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי לחקירה המשותפת למשטרה ולשירות הביטחון הכללי: "מה שאפשר לומר הוא שחלק די נכבד מהשריפות נגרמו בגלל הצתות. יש עצורים ויש כיוונים. המשימה העליונה שלנו קודם כל היא לעבור את הימים הללו בעזרת השם ולהתגבר על זה".

 

על ההבדלים בטיפול בשריפות בימים אלה להתרחשויות באסון הכרמל ב-2010 אמר דרעי כי "המצב היום טוב בעשרות מונים יותר משהיה לפני שש שנים. בשנים האחרונות נעשו מאמצים גדולים מאוד במבנה הארגוני-פיקודי של הכבאות שעבר למשרד לביטחון הפנים. היום יש היררכיה מאוד ברורה. אני רואה בחיפה איך כבאיות מגיעות מהדרום, זה דבר שלא היה קורה בזמן איגודי הערים. יש ציוד יותר חדיש, יש את הטייסת ובשעת מעשה אפשר גם להיעזר במדינות שכנות".

 

על הסיוע לתושבים שבתיהם עלו באש ונחרבו אמר השר דרעי כי "אנחנו מממנים את הכול, שר האוצר נתן הוראה ובהתאם לכך אנחנו משפים את הרשויות המקומיות. לפי המידע שבידי 150 איש שוכנו בבתי מלון, יש מרכזים שהעירייה פתחה ומממנת ואנחנו נעזור לה בזה. מיום ראשון שמאים של משרד הפנים ומרשות המסים יסתובבו ויאמדו את הנזקים".

 

דרעי שב ואמר כי הוא ישקול לבטל מעמד של תוֹשבוּת או אזרחות למי שיורשע בהצתה במזיד. לדבריו, "אשקול את זה בצורה חיובית, אבל לא אוטומטית לגבי כל מי שנתפס. אין מקום לאחד כזה שפועל מבחינה לאומנית להרוג אזרחים חפים מפשע. מי שראה אתמול איך מוציאים מבית חולים מונשמים חסרי ישע, אז מי שהצית שם לא יכול להיות אזרח של הארץ הזאת".

 

"באסון הכרמל היינו חסרי ישע"

בנוגע לסיוע האווירי שקיבלה ישראל ממדינות שכנות אמר דרעי כי "קודם כל זה טוב שיש לנו טייסת, זה לא בושה לפנות למדינות אחרות לעזרה. חסרים לנו מטסים כמו אלה שיש ליוונים עם קיבולת כפולה. הם עשו את זה אתמול בצורה יוצאת מן הכלל, הם היו השחקנים הראשיים".

 

על השאלה מהם הלקחים העיקריים שהוא מפיק מהאירוע השיב השר כי "קשה להפיק לגמרי כל עוד שלא יודעים את התמונה החקירתית לגמרי. מבחינה אזרחית, בסך הכול מערך כיבוי האש, המשטרה, העיריות וכוחות אזרחיים מתפקדים. צריך כמובן עוד מטוסים כאלה או אחרים, אבל בסך הכול התמודדנו ואנחנו מתמודדים ואני מקווה שנעבור את הימים הקרובים בשלום ואז נוכל להפיק לקחים. אנחנו לא כמו באסון הכרמל שהיינו חסרי ישע".

 

"יש פה טרור לכל דבר". השר אלקין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"יש פה טרור לכל דבר". השר אלקין(צילום: אוהד צויגנברג)

 

סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב זהר דביר, אמר במשדר כי "הלילה היה שקט יחסית, היו עדיין מספר מקומות 'עשנים'. התעסקנו עם מניעת ביזה ועניין של מניעת חזרה למקומות שעדיין לא נבדקו, עד שנהיה בטוחים שניתן להחזיר אנשים. חלק מהמקומות צריכים להיבדק על ידי מהנדסים ולאחר הערכת מצב אנחנו מתחילים להשיב תושבים".

 

בהתייחסו לחקירה אמר דביר כי "יש צוות חקירה מיוחד שמטפל בעניין, בוצעו כבר כמה מצערים, יש איסוף ראיות מכל הארץ ברמה כוללת. אחרי שיגיעו החומרים ונקבל עוד מקורות מידע, אני מאמין שבסופו של דבר זה גם יתורגם לכמה כתבי אישום, אבל עדיין מוקדם להתייחס לפרטים. אנחנו צריכים להיות בטוחים שמדובר בהצתות ועד שלא נהיה – לא נצא בהודעה. אני מניח שבסופו של דבר יהיה מספר לא מבוטל של שריפות שמקורן בהצתות".

 

הסמפכ"ל אמר עוד כי "יש סדרי גודל של כ-1,500 שוטרים במשמרת. כרגע המצב נראה בהחלט בשליטה. לפי הערכת מצב נתחיל לשחרר כוחות ולהיות מוכנים. אנחנו מתמקדים גם במניעה במקומות שבהם עלולים להיות מקרים של הצתה ואני מקווה שנעבור את סוף השבוע הזה בצורה טובה. נעשה את המכסימום כדי להיות מוכנים לקדם כל פני רעה".

 

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר במשדר: "יש פה טרור לכל דבר, ולכן צריך להתייחס לזה לא כאל משחק ילדים אלא כפעולת טרור. אין טעם לעשות הצתות כשאין מזג אוויר קיצוני כמו עכשיו, הרי זה לא במקרה מה שקורה עכשיו כי מי שמצית מבין מה ההשלכות וכמובן כמה שיותר מדברים בתקשורת מה ההשלכות – זה נותן השראה לעוד מישהו. זה כמו פיגועי יחידים, אנחנו מתמודדים עם פיגועים שהם מדבקים בצורה חברתית".

 

אלקין אמר עוד כי "אין לי ספק שבהיקפים של התופעה וממה שאני רואה ויודע וממה ששמעתי, יש פה פעולה בהרבה מקרים של הצתה מכוונת, זה טרור לאומני לכל דבר. מעבר לזה, כל מקרה פרטני צריך לחקור לגופו אבל צריך לחשוב פה גם על הרתעה מאוד משמעותית כלפי המציתים כדי להפסיק את התופעה. כמו שהורדנו את הראש ליחידים, גם כאן ניתן להתמודד עם זה".

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ יצא לסיור לראות איך עובדי חברת חשמל ומקורות פועלים בשטח ושומרים על המתקנים שמספקים מים וחשמל לתושבי האזור. בדרך למתקנים, פגש את לוחמי האש והציע לסייע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינוואי
ח"כ עודה בחיפה
צילום: מוחמד שינוואי
מומלצים