שתף קטע נבחר

איבדה את מפעל חייה: "כשראיתי את הלהבות, הבנתי שהמסעדה הלכה"

המסעדה של רמה בן צבי, וגם משרדה, נשרפו כליל בשריפה הקשה ביישוב נטף. "הכל קרה תוך 10 דקות. כל הגוף שלי רעד, בכיתי", סיפרה כשחזרה למקום ביום למחרת. פנינה, בעלת משתלה ביישוב: "יש כאן קטסטרופה, זה פשוט קורע לב"

 

 

 

רמה בן צבי על רקע המסעדה שנשרפה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
רמה בן צבי על רקע המסעדה שנשרפה(צילום: אוהד צויגנברג)

ביום שאחרי שריפת הענק בנטף החלו תושבים בודדים לחזור ליישוב לאמוד את הנזקים. מטוסי הכיבוי, בהם מטוסי הבומבידר היווניים, ביצעו שוב ושוב גיחות והטילו מים וחומר מעכב בעירה בשטח הפתוח שהמשיך לבעור. הנזק הגדול ביותר נגרם למסעדת 'המטבח של רמה' ולמשרדה של בעלת המסעדה, רמה בן צבי.

 

לקראת שעות הצהריים הגיע רמה יחד עם בתה מאיה לבחון את הנזקים במקום. "זה פשוט לא ייאמן מה שקרה כאן בזמן כל כך קצר", מלמלה. במקום השריפה היא פגשה את קצין הכבאות הוותיק רס"ל אודי גל, שמשמש היום כדובר מחוז ירושלים. את המסעדה גל מכיר היטב. אשתו, רומי, היא מנהלת האירועים של המסעדה מזה שמונה שנים, והעובדים מתארים את העסק כמשפחה. גל מספר כי השריפה החלה באזור הכפר קאטנה הסמוך לגדר ההפרדה, וחצתה תוך כשעה מספר קילומטרים בשני צדי נחל כפירה במהירות אדירה, עד אשר הגיעה לחצרות הבתים.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

"אודי היקר באיזשהו שלב הגיע לכאן ואמר לי 'תעופי מפה'. אמרתי לו - אני לא הולכת לשום מקום", סיפרה רמה על רגעי הדרמה. "הוא הגיע לפה והציל אותי. הכל קרה בתוך 10 דקות", הוסיפה. "אלו היו לוחמי אש רבים. הם התייצבו כאן והגנו בחירוף נפש על היישוב", ענה לה אודי.

 

"לקחתי מהבית אלבומי תמונות, לא ידעתי מה לקחת - מה לוקחים, מה חשוב. הבנתי שאני צריכה להעמיד את האוטו בהיכון. אודי העיף אותי משם ו-וידא שאני מגיעה לאוטו. כשהגעתי לכיכר הסמוכה כבר ראיתי את הלהבות מתקרבות ופתאום הבנתי שהלכה המסעדה. כל הגוף שלי רעד ובכיתי", תיארה. "מהמסעדה לא נשאר דבר. אני לא מינה מה קורה ואיך אני מרגישה - רגע ממררת בבכי ורגע זה נראה לי שטויות", הוסיפה.

 

תומר ניב, שף המסעדה, סיפר על השתלשלות העניינים: "עשינו חתונה ובערך בשעה 14:30 ידענו על שריפה. ב-15:00 כבר אמרנו ללקוחות לצאת כי חששנו שכביש הגישה ליישוב ייחסם. הרחקנו את כל בלוני הגז וב-16:30, תוך 10 דקות, הכל קרה. הייתה אש תופת. הפינוי לא היה דרמטי. נשארתי פה בזמן השריפה, ניסנו לעצור אותה, אבל לא היה שום סיכוי. היו משאיות כיבוי ולוחמי אש עם זרם מים, אבל הלהבה הייתה בגובה של 20 מטר. משהו שיקר לכולנו נשרף. אנחנו לא מעכלים".

 

תפתחו מחדש?

"מרגיש לי שכן, זה משהו שרמה, שזה הבית והעשבייה שלה, תצטרך להחליט".

 

מאיה בן צבי, בתה של רמה, ממררת בבכי על הריסות המסעדה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מאיה בן צבי, בתה של רמה, ממררת בבכי על הריסות המסעדה(צילום: אוהד צויגנברג)

לצד המסעדה המוכרת עומדת משתלה שנפגעה קלות. פנינה באומהפט, מנהלת המשתלה מזה תשע שנים, הגיעה למקום וסיפרה כי היא חוששת שעל אף שהאש דילגה עליה, החום הגבוה הרג את הצמחים. "המשתלה היא החיים שלנו", אמרה. "לא אעשה את סצנת הבכי, אבל זה שובר את הלב. אנחנו נלחמים עליה תמיד כשהיא יבשה וכשהיא פגועה. עכשיו מה נעשה? אין לי מושג אם הצמחים ישרדו, הם חטפו חום עצום. אני לא יודעת מה ריססו המטוסים, אם זה רעיל לצמחים. אתמול אני הייתי פה בבוקר, בצהריים נסעתי למשפחה במעלה אדומים וב-15:00 כבר התחילו לפנות את היישוב והצטערתי שלא הייתי פה. אני שומעת מה קורה ומתחלחלת".

 

"לא האמנתי שזה קורה שוב", סיפרה פנינה. "רציתי לבוא, אבל לא הייתה אפשרות להיכנס. היום התגנבתי דרך הר הרוח. הייתי חייבת להגיע, גם לדאוג לבעלי החיים ולראות מה קורה עם הבית שלי. הבית האמיתי לא נפגע, אבל יש כאן קטסטרופה וזה פשוט קורע לב. כשהתברר שזה בקבוק תבערה זה היה הכי קשה. האנשים מקטאנה באים לעבוד פה, חלילה אני לא מאשימה, אף אחד אבל לזרוק בקבוק תבערה אלינו? עצוב, קורע לב, מקווה שיתגברו על זה. המטוסים חגים כבר כמה שעות וכל פעם האש צצה מכיוון אחר".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

סיון פורת רונקין, תשע שנים בנטף, מתגוררת במרחק של שלושה בתים מהמשתלה. "פינו אותנו לאבו גוש ואחר כך למקום סמוך. פיזרתי את הילדים והיה לי ברור שאני חוזרת לפה. ב-23:00 בלילה הצלחתי לחזור. בין לבין מצליחות להגיע ידיעות מהיישוב וידענו שאצל רמה המצב לא טוב, אבל שהגברים שנשארו נלחמו על הבתים. כולם פה משפחה ונעזור לרמה לשקם. יש ביישוב דברים יפים ואחד מהם זה העזרה ההדדית"

 

צוותי הכיבוי הצליחו לפנות בוקר (שבת) להדוף את האש מקו הבתים של נטף, וכן לבלום את השריפה ביער הנמצא מזרחית ליישוב, על ציר הגישה. כתוצאה מכך כרגע נבלמה השריפה בפאתי הבתים, אולם התושבים טרם הורשו לשוב.

 

בשלב זה אין סכנה מיידית למעבר בציר התנועה לנטף, אולם הציר יישאר סגור עד להערכת מצב של כיבוי אש והמשטרה בדבר הסיכון לשהייה בבתים והסיכוי להתחדשות האש.

 

מטוסי הכיבוי והשריפה בנטף:

 (צילום: אלי בצרי) (צילום: אלי בצרי)
(צילום: אלי בצרי)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: אודי גל כב"ה ירושלים) (צילום: אודי גל כב
(צילום: אודי גל כב"ה ירושלים)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כעת מתמקדים מאמצי צוותי הכיבוי בהשתלטות על מוקדי התחדשות השריפה. עם אור ראשון הצטרפו מטוסי הכיבוי לסיוע לכוחות הקרקע. אין עדיין שליטה מלאה על שריפה, ועקב הרוחות הערות יש חשש להתלקחות שריפות משנה והתפשטותן. כמענה לכך נשארים לוחמי האש בשטח עד לכיבוי אחרון מוקדי הבעירה.

 

מדוברות המשטרה נמסר כי סמוך ליישוב נטף נותרו כמה מוקדי שריפה נקודתיים המטופלים על ידי כיבוי אש בסיוע מטוסי הכיבוי.

 

באזור נצפו אזרחים וסקרנים שחלקם ניסו להיכנס ליישוב וחלקם ביקשו לסייר במוקדי השריפה שכובו. הם הורחקו על ידי הכוחות המוצבים באזור.

 

 

"המשטרה מבקשת מכלל הציבור לא להגיע ליישוב ולסביבתו ולאפשר לכוחות בשטח להמשיך בפעולות הכיבוי המתבצעות כל העת", נמסר.

 

מאמצי הכיבוי נמשכו אל תוך הלילה ביישוב חלמיש בבנימין, שם השתוללה שריפה גדולה שאילצה את כל תושבי היישוב, כ-350 משפחות, להתפנות מבתיהם. כ-15 בתים עלו באש וקרסו, וכ-25 נוספים ניזוקו מהלהבות. ארבעה אנשים נפגעו באורח קל, בהם שני כבאים. לפני מספר שעות הושגה שליטה על האש ביישוב, וכעת מבוצעות פעולות כיבוי סופיות, בין היתר באמצעות מטוסי כיבוי שהוזנקו הבוקר כדי לסייע לכוחות הקרקעיים. שלש כבאיות פלסטיניות מרמאללה השתתפו בפעולות הכיבוי הליליות ביישוב.

 

במהלך הלילה ובשעות הבוקר חברת החשמל ניתקה את היישובים חלמיש, נווה צוף, עטרת ונחליאל. כרגע אין חשמל בחלמיש ובארבעה בניינים במעלה אדומים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
רמה בן צבי, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים