שתף קטע נבחר

היועמ"ש למירי רגב: אישור התוכן כתנאי לתמיכה בטקסים - פגיעה בחופש הביטוי

במשרד היועץ המשפטי לממשלה מבהירים בתשובתם לאגודה לזכויות האזרח כי "אין עוגן משפטי" ליוזמה החדשה של שרת התרבות, לפיה תמיכת המשרד בטקסים תותנה באישור מראש של התוכן. מירי רגב בתגובה: "אינני מקבלת את חוות הדעת. לא אתן יד להפיכת טקסי אמנות לבמה פוליטית"

אחרי הדרישה של מירי רגב - מגיע המכשול המשפטי: שרת התרבות ביקשה לאשר מראש את תכני הטקסים כתנאי לתמיכה של משרד התרבות בהם, אולם כעת במשרד היועץ המשפטי לממשלה מבהירים כי לדבר "אין עוגן משפטי".

 

בתשובתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לפניית האגודה לזכויות האזרח, היא מבהירה כי "בכל הנוגע לטקסי הענקת פרסים בתחום התרבות, התניית התמיכה בהם בבחינתה של שרת התרבות מראש את תוכן הטקסים, זהות הדוברים או תוכן דבריהם לחלוטין איננה אפשרית שכן יש בה פגיעה בחופש הביטוי". זילבר מציינת גם כי תשובה זו הועברה גם למשרד התרבות.

 

במכתב היא מוסיפה כי "יוזמות המתנות תמיכה בתוכן, מייצרות אפקט מצנן על חופש הביטוי בתחום האמנות והתרבות, תחום בו קיימת חשיבות מיוחדת לקיומו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות".

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, השרה רגב גיבשה לפני כשבוע יוזמה חדשה שבמסגרתה תמיכת המשרד בטקסי תרבות ואמנות - שמסתכמת במאות אלפי שקלים מדי שנה - תותנה באישור מראש של התכנים, זאת אחרי שמתחה ביקורת חריפה על טקס הענקת פרסי "קיפוד הזהב" בטענה ש"לא כיבדו את ההמנון", ונטשה את טקס "פרסי אופיר" לפני כחודשיים בעקבות הופעתו של הראפר תאמר נפאר, שציטט משירו של מחמוד דרוויש, "תעודת זהות".

 

במשרד התרבות טענו כי הדבר נועד כדי "להבטיח את העמידה בסטנדרטים מקצועיים ובאמות מידה ממלכתיות", ורגב הוסיפה: "לא אתן להפוך טקסים במימון ציבורי לבמה להעברת מסרים מפלגתיים ולביזוי של מדינת ישראל וסמליה". מיד עם פרסום הדברים, פנה עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח למשרד היועץ המשפטי לממשלה, בבקשה ששם יפעלו לביטול היוזמה.

 

בתשובתם אליו, מדגישים במשרד היועץ המשפטי לממשלה כי טרם קיבלו פנייה מסודרת לבחינת הדברים ממשרד התרבות, אך ציינו כי הטקסים המדוברים - אלו שלא מוענקים מטעם משרד התרבות אלא רק נתמכים על-ידו - אינם נחשבים "טקסים ממלכתיים" ועל כן, לדברי זילבר, הם "אינם מחויבים בכללים החלים על טקסים אלה".

 

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח מסר בתגובה: "פעם נוספת ראינו שהיוזמות של שרת התרבות פוגעות בחופש הביטוי ואינן חוקיות, וטוב עושה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שבולמת אותן. התרבות בארץ צריכה להיות פורחת, תוססת ובועטת, ולא מצונזרת ונרדפת".

 

רגב מסרה בתגובה: "אינני מקבלת את חוות הדעת של המשנה ליועמ"ש. לא אתן יד להפיכת טקסי אמנות לבמה פוליטית ולביזוייה של מדינת ישראל וסמליה. הייעוץ המשפטי אמור לשמור על כך שהטקסים והפרסים יהיו ללא נגיעה פוליטית". השרה הבהירה כי "זהו לא דיון על חופש הביטוי, כי אם על אמות מידה ממלכתיות ומקצועיות בטקסים ציבוריים". רגב מסרה כי בכוונתה להמשיך את מאבקה בכל הכלים המשפטיים, וכי "במידת הצורך המשרד יפעל לתיקון המצב המשפטי לגבי פרסים אלו ובאשר לכלל הפרסים המחולקים באמצעות המשרד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
שרת התרבות מירי רגב
צילום: תומריקו
לאתר ההטבות
מומלצים