שתף קטע נבחר

ניצולת שואה איבדה את ביתה בחלמיש: "התמונות, הפתקים מאמא. הכול הלך"

אביגיל בן נון, בת 78, חזרה לחלמיש וגילתה חורבות: "בית שעומד 35 שנה ונהרס ברגע זה דבר שקשה לתאר". היא התאבלה על פתקים של אמה ששרדו עשרות שנים, אך לא את הדליקה הנוכחית: "אבל נשארנו בחיים, זה הכי חשוב"

 

 

 

ביתה של אביגיל בן נון (78) נשרף כליל בליל שישי בהתנחלות חלמיש - נווה צוף. הבוקר (יום א') שבה לביתה וגילתה כי לא נותר מהבית דבר.

 

"בכל מקום רדפו אותנו, גם בשואה וגם פה. אבל אנחנו חזקים ונצא מזה", אמרה לאחר שנחרדה לגלות כי כל תכולת הבית עלתה באש. "אוי ואבוי, כלי הכסף והצלחות שלי, התמונות והפתקים מאמי ז"ל, הכול הלך". בזווית העין ניתן לראות את המקרר, התנור, עגלת תינוק מסורתית - שנפגמו קשות.

 

"לא ציפיתי לראות פה כלום כי אמרו לי שהכול נשרף, אבל בית שעומד כ-35 שנה ונהרס ברגע אחד זה דבר שקשה לתאר. שיקום יכול לקחת תקופה ארוכה", הוסיפה בן נון. "היו לי כאן תמונות ומכתבים בני עשרות שנים ששמרתי. עכשיו הכול הלך. אבל צריך לזכור שנשארנו בחיים, וכולם בריאים ושלמים. זה הדבר הכי חשוב". בכניסה לביתה נותר במפתיע עץ הלימון ועוד כמה עצי פרי ששרדו את האש.

הבית נחרב. אביגיל בן נון בחלמיש (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הבית נחרב. אביגיל בן נון בחלמיש(צילום: אלי מנדלבאום)

אביגיל בן נון חוזרת לביתה שנשרף כליל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
אביגיל בן נון חוזרת לביתה שנשרף כליל(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

כ-20 בתים עלו באש בחלמיש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כ-20 בתים עלו באש בחלמיש(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בן נון הצליחה לברוח עם פרוץ המלחמה מבלגיה לשוויץ, משם לקובה, ולבסוף עלתה ארצה. "כבר שנים שרודפים אותנו. זה התחיל באירופה, נמשך בתל אביב ועכשיו פה. אבל אנחנו נמשיך לחיות ולבנות", התחייבה. ברור לה שהאחראים להצתה רצו לפגוע בנפש: "המחבלים הללו ניסו לפגוע בנו באופן ברור. זו לא דליקה שפרצה אלא טרור שצריך להכות בו ביד קשה". 

 

מוקדם יותר נמסר מהמשטרה כי צוות חקירה מיוחד שסרק את המתחם לאחר השריפה זיהה שני מוקדי הצתה בחלמיש. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שסייר ביישוב, אחד המקומות שספגו את המכה הקשה ביותר בגל השריפות, אמר: "אנחנו רואים פה גל טרור לאומני, מחבלי אש ניסו לרצוח יישוב שלם על תושביו. הכוונה הייתה לשרוף ולהרוג יישוב בישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
אביגיל בן נון בחלמיש
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים