שתף קטע נבחר

גל השריפות: 18 ערבים-ישראלים נעצרו

בישיבת הממשלה קיבלו השרים דיווח מהמשטרה כי תושבי דיר חנא ואום אל-פחם הודו בחקירתם בהצתות. עד כה נעצרו 30 בני אדם, בהם 18 ערבים-ישראלים. השר ארדן קרא לפעול נגד ההסתה ברשת ועד כה נעצרו חמישה מסיתים, בהם תושב גני תקווה שקרא "לשרוף כפרים של ערבים"

 

נמשך גל המעצרים בעקבות השריפות: עד כה עצרה משטרת ישראל 30 בני אדם בחשד להצתות במסגרת גל השריפות שפוקד את הארץ כבר כשבוע, שבעה מהם כבר שוחררו. מתוך הנתונים עולה כי 18 מהעצורים הם ערבים-ישראלים. מוקדם יותר קיבלו השרים דיווח מהמשטרה בישיבת הממשלה על כך שתושבי דיר חנא ואום אל-פחם הודו בחקירתם בהצתות. מדובר בפעם הראשונה שחשודים מודים בהצתות מאז תחילת גל השריפות.

 

בנוסף, המשטרה מבצעת מעצרים גם בגין הסתה על רקע דרישת השר לביטחון פנים גלעד ארדן לפעול נגד ההסתה ברשתות החברתיות. חמישה נעצרו, שני ערבים ושלושה יהודים. אחד מהם הוא יאיר גרינשפן, תושב גני תקווה בן 37, שנעצר אמש לאחר שקרא בדף הפייסבוק שלו "לשרוף כפרים של ערבים". היום הוא שוחרר לביתו בתנאים מגבילים, נוכח חשד לעבירות של הסתה לאלימות.

 

שוטרי מרחב דן עצרו את גרינשפן בחצות לערך, לאחר שכתב בין היתר: "דין חיפה וירושלים כדין אום אל-פחם, לשרוף אותם בחזרה בני שרמוטות" ו"אנשים מנסים לשרוף אותנו, אני בעד לשרוף אותם בחזרה". בפוסט אחר כתב: "פשוט לשרוף כפרים של ערבים בחזרה זו מלחמה. לכל השמאלנים שמאמינים בשלום תדעו שברשות הפלסטינית קוראים בשמחה לשרוף אצלנו עוד מקומות".

יאיר גרינשפן ()
יאיר גרינשפן

 

עורכת דינו של החשוד, לימור ברמלי, טענה כי לא אפשרו לו להיוועץ עם עורך דין לפני שנעצר, ומחתה על כך שמחשבו נלקח ללא צו. "מרשי הביע את דעתו בפייסבוק יחד עם קבוצה של עוד הרבה אנשים שרשמו את דעתם", אמרה בשיחה עם ynet לאחר הדיון. "היו דעות הרבה יותר קיצוניות מהדעות שלו, אבל הוא נבחר כשעיר לעזאזל בלי סיבה מוצדקת. הוא הביע דעה, ולא אמר לאחרים לעשות מעשה פיזי, הוא רשם דברים במסגרת חופש הביטוי".

 

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי כץ, הורתה לשחררו למעצר בית בתנאים מגבילים ואסרה עליו להשתמש בטלפון הנייד ובמחשב לתקופה של חודש ימים.

 

 (אינפוגרפיקה: איתן פלד) (אינפוגרפיקה: איתן פלד)
(אינפוגרפיקה: איתן פלד)

 

המשטרה מנסה להבין כיצד קמה התארגנות ואם הייתה התארגנות מקומית כזו או אחרת. לפי הערכות אין יד מכוונת. בימים הראשונים התרכזו במשטרה בפינוי ובסדר באזור הצפון בעיקר. מיום שישי בבוקר מרבית המאמץ של המשטרה מופנית לתחום המודיעיני. כל היחידות המודיעיניות עוסקות באזורים שבהם יש חשד שתהיה הצתה. גם יחידות הסייבר של המשטרה שעוקבות אחר הנעשה ברשת החברתית ויחידות האזנה של המשטרה - כולן מוכוונות למאמץ הארצי.

 

תושב רהט נעצר אחרי שפרסם פוסט: "ביטויים שיש בהם להביא להסתה"

במהלך היום ישוחרר בתנאים מגבילים אנאס אבו דעבאס, תושב רהט שנעצר בחשד להסתה למעשי אלימות וטרור. המשטרה סיימה את החקירה בעניינו והעבירה את תיק החקירה לעיון והחלטה של הפרקליטות. אבו דעבאס, פעיל חברתי, טען שפוסט שפרסם ובגינו נעצר היה סאטירי.

 

בהארכת מעצרו השנייה אמש קבעה השופטת: "אין בית המשפט מבקש למנוע את חופש הדיבור, אך גם לזכות הדיבור יש מגבלות. אם מדובר בביטויים שיש בהם להביא להסתה, לגרום לביצוע עבירות פליליות, יצופה כי רשויות החוק יפעלו להפסקת הסתה זו". משפחתו הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי, אך שם דחו את בקשת סנגורו, עו"ד אייל אביטל.

 

 

במשטרת ישראל טענו בתחילה כי אין מדובר בפוסט סרקסטי, ובהמשך הסבירו שהפוסט כתוב בשפה גבוהה וכי נערים עלולים לפרשו שלא כהלכה. זאת אף שאנאס השתמש בהאשטאג "לעג ולא ברצינות" ו"טיפשות הערבים".

 

בפוסט כתב אבו דעבאס: "כחלק מהחגיגות שלנו במה שנקרא 'ישראל בוערת', אני מציע את המהלכים הבאים בדחיפות: ראשון - להחרים את טורקיה ואת מר ארדואן אשר שולח את מטוסו הראשון לכיבוי השריפות בפלסטין... איזו בגידה אחי! 

 

"שני - יש חלקים באזורי היערות אשר לא הגיעה אליהם האש עד כה, ולכן צריך להזמין את הפרחחים מהצעירים שלנו כדי שיעשו את מה שצריך: איקרת', עמואס, תל ח'ווילפה, עסקלאן (אשקלון), ביסאן (בית שאן), אלפאלוג'ה, אלטנטור, ח'ויביזה ואחרים מהיערות של מולדתנו וכפרינו העקורים... הצמחים היבשים מהירים יותר להתלקחות ומרחיבים את השמחה כפי שאתם יודעים!

 

"שלישי - במקום תפילת דרישת הגשם (ההשקיה) מחר והתפילות בתפילת יום שישי לרדת הגשמים המתעכבים (וזאת אינה קללה מאלוהים חס ושלום, אלא חלק מעונשו למעוולים, ל'עושקים'). נחליף אותה בתפילות כדי שיהיה ברק ורעם והגברה של הרוחות בלבד.

 

"רביעי - הערים הערביות אשר סובבת אותן האש, או המאמנים אשר מתגוררים בחיפה ובירושלים ואשר סובבה אותם האש - מאחר שהמהלכים הם מאצל אלוהים, אז אתם בטוחים, כל מה שעליכם לעשות זה לשפוך דלק בכיוון ההפוך לבתיכם. כי האישום הוכן 'אינתפאדת ההצתות' וכבר מוכן אצל משטרת הכיבוש.

 

"במה שקשור למה שמושלי המוסלמים היו מצווים על חייליהם, 'אל תעקרו דקלים ואל תשרפו אותן ואל תסרסו את הבהמות, ולא עץ מניב, ואל תהרסו בית תפילה, ואל תהרגו ילדים ולא זקנים ולא נשים', כל אלה אין בהן צורך כי הדמוקרטיה מכחישה את הנסיכות. למרות שהשמירה במצבי מלחמה על איסור שריפת עצים לפני השמירה על חיי אדם, אנו מזמינים את המסגדים לקרוא את 'האזון' כשמחה על הניצחן המוחץ!!

# לעג ולא ברצינות

#טיפשות הערבים

# עשן מעוור את הראייה ואת החוכמה".


פורסם לראשונה 27/11/2016 14:35

 

אילנה קוריאל וחסן שעלאן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מכבים שריפה ליד חדרה
צילום: AFP
מומלצים