שתף קטע נבחר

ש"ס יוזמת: חוק עוקף מתווה הכותל

המתווה שיאפשר "הכשרת רחבה" לתפילה שוויוניות עם יהודים מהזרם הרפורמי והקונסרבטיבי מקבל מענה מש"ס, שחברי הכנסת שלה יוזמים הצעת חוק, שלפיה רחבת הכותל תוכרז כשטח קדוש הנתון לשיפוט הרבנות הראשית. המשמעות: הממסד האורתודוכסי יקבע את סדרי התפילה. העונש לאישה שתניח תפילין: מאסר של שישה חודשים

המענה של ש"ס למתווה הכותל : חברי הכנסת של המפלגה החרדית יוזמים הצעת חוק כדי לטרפד את המתווה שאושר בממשלה בחודש ינואר ולפיו תוכשר רחבה תפילה שוויונית בכותל המערבי עבור יהודים מהזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי.

 

על פי היוזמה, שבמפלגה מכנים "חוק ההסדרה", יוכרז האתר כשטח קדוש הנתון לשיפוט בתי הדין הרבניים והרבנות הראשית לישראל, וכך יובטח כי הממסד האורתודוכסי השמרני הוא שיקבע את סדרי התפילה בו.

רפורמים בכותל המערבי (צילום: AP) (צילום: AP)
רפורמים בכותל המערבי(צילום: AP)

 

החוק המוצע אוסר "עריכת טקס, לרבות טקס דתי, שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום", קיום תפילה מעורבת של גברים ונשים, וכן קריאה בתורה, התעטפות בטלית או הנחת תפילין על ידי אישה, וקובע עונש מאסר של שישה חודשים או קנס בסך 10,000 שקלים לעבריינים.

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, תקף את הצעת החוק: "מדובר במעשה טירוף, לא פחות מכך. לא שיערנו בנפשנו שדווקא הממשלה הזו, הממשלה הלאומית ביותר, תיתן יד למעשה כה פוסט-ציוני. זה חוק שאומר לרוב המוחלט של היהודים בארץ ובעולם שהם אינם יהודים. לא נעבור על כך בשתיקה. אני קורא לראש הממשלה לעצור את הטירוף הזה לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הוסיף: הצעת החוק היא המשך מסע ההסתה והשיסוי של פוליטיקאים חרדים נגד היהדות הרפורמית. מחריד לראות כי במקום לגנות את האיומים ברצח שקיבלו ראשי התנועה הרפורמית אך לפני כמה ימים, ראשי ש"ס ממשיכים לחרחר ריב ושנאה. אנו מצפים מראש הממשלה לעמוד בהתחייבות שלו ליהדות העולם ולפעול ליישום החלטת הממשלה בנושא הכותל".

 

ארגון נשות הכותל מסר בתגובה: "מגילת העצמאות מבטיחה חופש פולחן ודת ושוויון מגדרי. דין תורה אותו מנסות המפלגות החרדיות להעביר בכנסת ב'חוק הכותל' הוא הצעד הראשון בדרך למדינת הלכה".

 

"מי שחושב שדין התורה יתחיל ויסתיים בכותל המערבי טועה טעות מרה, ומי שחושב שמדובר בעוד ניסיון לפגוע בנשות הכותל יגלה מהר מאוד שהיעד הוא ניהול המדינה לפי תפיסות עולם מיושנות תוך מחיקת הזכויות הדמוקרטיות הבסיסיות ביותר".

 

במרס מינה נתניהו את ראש לשכתו דאז דוד שרן לבחון מחדש את המתווה. עם זאת, שרן פרש מלשכת רה"מ ונכון לעתה המתווה לא מיושם למרות אישורו בממשלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רפורמים ברחבת הכותל
צילום: AP
מומלצים