שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הכוויות ביריד המדע: בכירים באורט לדין

  שלושה ילדים נכוו במהלך ניסוי שנערך במסגרת יום המדע. בכתב האישום נגד האחראים נטען: "המעורבים לא נתנו דעתם לסיכונים האפשריים ולא נקטו פיקוח נדרש"

  כשנתיים וחצי אחרי הניסוי שגרם לכוויות ביום המדע בתל אביב הוגשו בימים האחרונים כתבי אישום נגד כמה בכירים ברשת אורט בגין רשלנות וחבלה ברשלנות.

   

  האירוע התקיים ב-2014 בכיכר רבין בתל אביב במסגרת יום המדע הישראלי. הוא נערך ביוזמת משרד המדע, אשר סיכם עם רשת אורט כי תהיה אחראית על הפקתו.

  שלושה ילדים נכוו בניסוי (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
  שלושה ילדים נכוו בניסוי(צילום: יוגב אטיאס)

  האירוע התרחש בעת ניסוי "הסירה" שבמהלכו מרכיבים דגם סירה ומנסים להניע אותה באמצעות קיטור. נוהלי משרד החינוך קובעים כי בעת הניסוי יש להרכיב משקפי מגן ולשמור על מרחק בטיחות ממקום הניסוי לקהל שצופה בו.

   

  מכתב האישום עולה כי התלמידים שביצעו את הניסוי קיבלו הכשרה של כשעה בלבד. במהלכה נמסר להם הסבר על אופן עריכת הניסוי אך הוא לא כלל הצגת הוראות בטיחות מפורטות בכתב.

   

  בניסוי הקיטור צפו בין היתר אימהות וילדים. במהלך הניסוי הבחין אחד התלמידים כי הסירה לא זזה. כדי להגביר את הקיטור הוא לקח פיסת צמר גפן נוספת וטבל אותה בכמות גדולה של אלכוהול. בעקבות כך פרצה אש ואחזה בשלושה ילדים כבני 8 שצפו בניסוי. הם נפגעו בפניהם מכוויות בדרגה 2 ואושפזו.

  עורכי הדין קינן וסבוראי (צילום: טל שחר, עמית מגל) (צילום: טל שחר, עמית מגל)
  עורכי הדין קינן וסבוראי(צילום: טל שחר, עמית מגל)

  בין הנאשמים מרשת אורט: ראש תחום פרויקטים מיוחדים, ראש היחידה לחונכות לימודית, מנהלת המרכז למדעים וטכנולוגיה, ראש המכון להשבחת ההוראה והלמידה וראש חטיבת גיוס משאבים. כתבי האישום הוגשו על ידי עו"ד לילך כץ מפרקליטות מחוז תל אביב.

   

  בין היתר נכתב בהם: "הנאשמים לא נתנו דעתם לסיכונים הנשקפים מהניסויים... הנאשמים פעלו להפקת היריד ולעריכת ניסוי סירת הקיטור תוך הפרת סטנדרט ההתנהגות המצופה מהם על פי דין... חרף המצופה מהם לדאוג לנוכחות קבועה ורציפה של מורה במשך עריכת הניסויים, לא דאגו הנאשמים לנוכחות האמורה ואף לא נקטו אמצעי פיקוח או בקרה אחרים". הנאשמים, המיוצגים על ידי עורכי הדין עודד סבוראי, אודי דגן ואורי קינן, כופרים באישומים נגדם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים