שתף קטע נבחר

העיר השלישית בגודלה בנורבגיה מחרימה מוצרים מההתנחלויות

"ישראל מקדמת באגרסיביות מדיניות של כיבוש שלא נוכל לתמוך בה", נכתב בהחלטת עיריית טרונדהיים. השגריר הישראלי ביקש מהקהילה היהודית לגנות - וזו סירבה, בנימוק שמדובר בפוליטיקה. גורמים במשרד החוץ: "היהודים נוהגים כבת יענה"

 

טרונדהיים. "העירייה תימנע מלרכוש מוצרים ושירותים מהשטחים הכבושים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
טרונדהיים. "העירייה תימנע מלרכוש מוצרים ושירותים מהשטחים הכבושים"(צילום: shutterstock)
טרונדהיים, העיר השלישית בגודלה בנורבגיה, החליטה באחרונה להחרים רכישת מוצרים ושירותים מההתנחלויות בגדה המערבית. ההחלטה התקבלה ברוב קולות בישיבת מועצה בעירייה.

 

בהחלטה נכתב: "ישראל ממשיכה לקדם באגרסיביות מדיניות של כיבוש - ההתנחלויות הבלתי חוקיות מתרחבות, בניית החומה נמשכת, הפלסטינים נתונים להטרדות יום-יומיות וסובלים ממכשולים גדולים בחייהם. זו מדיניות שעיריית טרונדהיים לא יכולה לתמוך בה. לכן העירייה תימנע מרכישת מוצרים ושירותים מהשטחים הכבושים". בנוסף, העירייה יצאה בקריאה לתושביה להחרים באופן אישי מוצרים ושירותים מההתנחלויות. בהחלטה נקרא להחרים גם מוצרים מסהרה המערבית ומאזורי כיבוש נוספים.

 

שגריר ישראל בנורבגיה, רפי שוץ, פנה לקהילה היהודית בנורבגיה וביקש ממנה לגנות את החלטת עיריית טרונדהיים. הקהילה התכנסה וקיבלה החלטה שלפיה היא לא תגנה את ההחלטה להחרים את ישראל, בנימוק שמדובר בנושא פוליטי, ולקהילה יש מדיניות שלפיה היא תגיב רק בנושאים שקשורים לאנטישמיות - ולא פוליטיקה. ראש הקהילה היהודית הודיע שהוא יוכל להתייחס לנושא בכובעו כנשיא האגודה הנורבגית נגד גזענות, ולא כנשיא הקהילה היהודית.

הפגנה באוסלו נגד התנחלויות ()
הפגנה באוסלו נגד התנחלויות

 

אין זו הפעם הראשונה שקהילות יהודיות בחו"ל מסרבות לבקשות של שגרירויות ישראליות לגנות קריאות לחרם על ישראל. גורמים מדיניים אומרים כי מדובר בתופעה שקהילות יהודיות לא רוצות להזדהות עם מדינת ישראל. גורמים במשרד החוץ מסרו בתגובה: "הקהילה היהודית בחרה לנהוג כבת יענה. מדינת ישראל תמיד תתייצב לימין כל יהודי העולם, גם כאשר יהודים מסוימים מסרבים, משיקולי נוחות ופחדנות, להתייצב לימינה של מדינת ישראל".

 

בשנת 2014 העלתה מפלגת הלייבור בנורבגיה הצעה בפרלמנט הקוראת לחרם כלל-לאומי נגד מוצרים מההתנחלויות. ההצעה נתמכה על ידי מפלגות השמאל, אך מפלגות השלטון התנגדו להצעה והפילו אותה. לאחר הפלת הצעת החוק, שר החוץ הנורבגי, בורגה ברנדה, אמר כי לא ימליץ לאזרחים להחרים מוצרים מההתנחלויות, למרות שהדגיש שההתנחלויות הן בלתי חוקיות, כפי שקובעת מועצת הביטחון של האו"ם ובית הדין הבינלאומי לצדק בהאג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד התנחלויות בנורבגיה
מומלצים