שתף קטע נבחר

ריבלין לאחר הביקורת: "אסור לנו לפגוע בסטטוס קוו"

הנשיא אמר אתמול בכנס כי הוא תומך בהעברת החלטות, גם בנושאי דת, מהרמה הארצית לרמה המקומית, וקרא לתת לרשויות המקומיות להחליט על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. הבוקר, לאחר ביקורת שנשמעה נגד הדברים, ביקש ריבלין להבהיר את דבריו

נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם הבוקר (יום ה') הודעה מיוחדת, שבה ביקש להבהיר את קריאתו אתמול לתת לרשויות מקומיות להחליט על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בשטחן. לאחר תגובות נזעמות שספג מצד התקשורת החרדית, שפישרה את דבריו כהתנגדות לסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, מבהיר ריבלין: "אמרתי בעבר ואומר שוב, יותר מששמרו ישראל על הסטטוס קוו, שמר הסטטוס קוו עליהם, עלינו. אני מאמין שאסור לנו לפגוע בסטטוס קוו, שהוא יסוד מרכזי בעיצוב התפיסה הלאומית שלנו, בוודאי בנושא כמו חשיבותה של השבת בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית".

 

 

דבריו של ריבלין בכנס הפורום הבינלאומי שדן ב"גורלו של עידן החילון" של הספרייה הלאומית פורסמו אתמול לראשונה ב-ynet. "בדבריי אמש ביקשתי להביע את דאגתי הכנה בדבר המחלוקות הקשות בנושאי דת ומדינה מתוך כוונה להרבות שלום, אך לצערי הוחרף המתח ועל כך אני מצר ומצטער", הבהיר הבוקר ריבלין. "אני מבקש לתהות שמא ייתכן שבאה העת להעתיק את הוויכוח בנושאי דת ומדינה מהמישור הממלכתי אל המישור האזורי והקהילתי. אולי נצליח לייצר פשרות טובות יותר לכל הצדדים אם ניתן לכמה שיותר מהמגזרים את מבוקשם הכמעט מלא.

 

"הפרהסיה היהודית, ובמרכזה השבת, שמרה ושומרת על צביונה היהודי של מדינת ישראל. בדבריי אתמול אמרתי דברים ברורים בדבר אופייה הדתי של המדינה ועל כך שלא ניתן להפריד בין הדת והאמונה שנשאו אותנו שנות דור לבין חיינו כיום. יש לשקול לעגן הסדרים שיאפשרו ביטוי וכבוד לאורחות החיים. כבר היום מגלה המדינה כבוד ותמיכה משמעותיים בקהילות שונות. כך, אני תומך בסגירת כביש בר אילן בירושלים בשבת ותמכתי באיסור כפיית לימודי ליבה על החברה החרדית בישראל.

 

"מצר על כך שדבריי לא נוסחו ברגישות". ריבלין אתמול בכנס ( צילום: קובי גדעון/לע"מ) ( צילום: קובי גדעון/לע
"מצר על כך שדבריי לא נוסחו ברגישות". ריבלין אתמול בכנס( צילום: קובי גדעון/לע"מ)

"לכן אמרתי גם שמדינה שמכבדת את צורכי כל קהילה וקהילה, צריכה לחתור למציאת הסדרים בהסכמה שיאפשרו לכל ציבור לתת ביטוי לאורחות חייו, חלילה לא במחיר הפרה של הצביון היהודי של מדינת ישראל, אלא מתוך כבוד והבנה. אני חוזר ומצר על כך שדבריי לא נוסחו ברגישות ובבהירות המספיקים ומתפלל שנזכה

להרבות שלום ואהבת חינם בינינו", סיכם ריבלין.

 

כבר אתמול הבהיר הנשיא במהלך דבריו כי אין לוותר על המוסכמות הדתיות הנהוגות בזירה הלאומית, והדגיש כי הפרדת דת ומדינה לא תתרחש במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. בדבריו עודד הנשיא את הנושאים באחריות לשיח בנושאים אלה ברמה האזורית ואמר: "באתי להביע תקווה כי בין הדחיקה המוחלטת של הדת מן הפרהסיה, לבין הכפפתה המלאה של המדינה לסמכותה של הרשות הדתית, ישנה דרך שלישית".

 

שר הפנים אריה דרעי ממפלגת ש"ס הגיב לדבריו של הנשיא ריבלין: "מוסד הנשיאות הוא סמל של קונצנזוס ישראלי, ואמור להרבות אחדות והסכמה בין כלל הציבורים במדינה. דבריו של הנשיא ריבלין אתמול, בדבר פריצת הסטטוס קוו הדתי המחבר את כולנו כאן כמדינה יהודית, הם חמורים ולא תורמים לשיח המאחד. הדברים על אודות מכירת חמץ בפסח וחילולי שבת בפרהסיה גורמים לפגיעה קשה בקרב ציבור ענק שומר מסורת במדינה. אני מצר על דבריו של הנשיא ריבלין ומצפה שיחזור בו מהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: קובי גדעון/לע"מ
ריבלין בכנס אתמול
צילום: קובי גדעון/לע"מ
מומלצים