שתף קטע נבחר

חבר הכנסת שנטען כי הטריד מינית מגיב: "אין כלום"

מטעמו של חבר הכנסת מהבית היהודי נמסר: "אנחנו רגילים כבר כי מדי כמה שנים יש המפיצים סיפורים עליו. אין לנו עניין לסייע בניפוח הדברים". בנט: "קורא לכל מי שחשה פגיעה להתלונן". חברות כנסת ממרצ: "נקה את הבית". רבנים בציונות הדתית הקימו צוות לבדיקת הנושא

משכן הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משכן הכנסת(צילום: גיל יוחנן)

מטעמו של חבר הכנסת מהבית היהודי שנטען כי הטריד מינית נשים התייחסו בצהריים (יום ה') לפרסומים השונים, ואמרו: "אנחנו רגילים כבר כי מדי כמה שנים יש המפיצים סיפורים על חבר הכנסת, ובסופו של דבר מתברר שאין כלום. אין לנו עניין לתת פרס למלעיזים על ידי סיוע בניפוח הדברים, ולכן נסתפק בתגובה זו".

 

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט פרסם הבוקר הודעה לאור פניות הכתבים בנושא, ובה כתב: "עם הגעת הנושא לפתחו, יו"ר התנועה השר בנט שוחח עם הח"כ הנדון והוא הכחיש את הדברים באופן מוחלט". עוד נמסר מבנט כי "השר בנט קורא לכל מי שחשה פגיעה, תמיד, ומכל אדם בכל תפקיד לגשת ולהתלונן לרשויות החוק".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט(צילום: גיל יוחנן)
 

חברות הכנסת מיכל רוזין, זהבה גלאון ותמר זנדברג ממרצ פרסמו הודעה משלהן, וכתבו: "נפתלי בנט, נקה את הבית שלך. הפעם לא תוכל לחכות שאחרים יעשו עבורך את העבודה. לאף אדם באשר הוא, בייחוד נבחר ציבור, אין חסינות בפני פגיעה בנשים. כל דקה של שתיקה מעמידה את חברי סיעתך בחזקת חשודים ומשדרת מסר חמור לנפגעות לכאורה מבית המחוקקים ומשר האמון על חינוך ילדינו.

 

"עליך לערוך בירור מעמיק במפלגתך ולהבטיח לנפגעות את תמיכתך והגנתך. פנה אתה לגורמי האכיפה לפתוח בחקירה. כל דרך אחרת עומדת בחזקת שיתוף פעולה עם הח"כ החשוד".

 

כמו כן, חברות כנסת שנכחו בדיונים שניהל חבר הכנסת סיפרו כי נקט לא פעם סגנון "פלרטטני" מולן. חברות כנסת אחרות אמרו כי השמועות תמיד ריחפו באוויר בנוגע לח"כ ומידע מגורם שלישי ורביעי כבר הגיע אליהן בעבר. "לא הגיעו נשים ולא שמעתי ממקור ראשון", אמרה חברת כנסת שדיברה בעילום שם, "כך שלא ניתן היה לטפל או לעשות משהו בנדון, אבל כן היו שמועות ולא מעט ח"כים הכירו אותן".

 

רבנים בציונות הדתית הקימו צוות לבדיקת הנושא, זאת לאחר שלפני כמה שבועות הגיעו אליהם תלונות של נשים נגד חבר הכנסת. רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, עומד בראש הצוות והוא גם זה שגיבש אותו.

הרב שמואל אליהו (צילום: עמנואל מימון) (צילום: עמנואל מימון)
הרב שמואל אליהו(צילום: עמנואל מימון)
 

בחוגים הפוליטיים והציבוריים שמהם מגיע חבר הכנסת ואיתם הוא מזוהה לא הופתעו מהתפוצצות הפרשה. כמה פעמים בשנים האחרונות נחשפו בפורומים פנימיים עדויות על הטרדות ותקיפות מיניות מצדו, בתוך הכנסת ומחוץ למשכן. בסביבתו טענו תמיד כי העיתוי אינו מקרי ומדובר בניסיונות חיסול על רקע פוליטי. חבר הכנסת נחשב לאהוד בשטח, ובמשך שנים היה מעורב בהעברת תקציבים ממשרדי הממשלה למוסדות הציונות הדתית.

 

הרשת סוערת בימים האחרונים סביב ניסיון לאסוף עדויות על הטרדה מינית מצד חבר הכנסת, זאת לאחר שחגית מוריה גיבור, מקורבת למתלוננות, פרסמה פוסט הקורא לנשים נוספות שהוטרדו על ידו לפנות אליה.

 

"הסיפורים נערמים והשתיקה רועמת לי מאוד", נכתב בפוסט. "יש איש ציבור בכיר שתקף ותוקף נשים. כבר שנים. אני יודעת על מקרה ישן ולאחרונה הגיעו אליי סיפורים נוספים. מזעזעים. אנחנו מנסים לגבש קבוצה של עדויות, אפילו בעילום שם, על מנת לחשוף את האדם. אני מבקשת ומתחננת. מי שקרה לה, מכירה מישהי אחרת או יודעת משהו מכלי ראשון - פנו אליי. סודיות גמורה מובטחת".

 

הבוקר אמרה מוריה גיבור בראיון לעמית סגל בגל"צ כי מדובר באיש הבית היהודי וכי עד כה ידוע על שלוש נשים שטוענת כי הטריד אותן, אך הן מסרבות להתלונן במשטרה. "חשוב לי שזה לא יהפוך לנושא פוליטי", אמרה. גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי ראשי מפלגת הבית היהודי ידעו על הטענות להטרדות אך לא עשו דבר.

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני אמרה כי "התקיפות המיניות במקומות מסוימים הפכו את המציאות לשדה קרב עבור נשים ומאות מהן, בעבר גם אני, נפגעות מהן. כמו במערכה, גם באלימות המינית צריך לטפל ביד קשה, כדי להרתיע את המטרידים הבאים. עונשים סלחניים כמו במקרה המסתמן של אופק בוכריס, פוגעים בקורבנות ונותנים לגיטימציה למטריד והתוקף הבא. הגיע הזמן להיות פחות סלחנים וסלחניות ולדרוש ענישה מתאימה לכל תוקף ומטריד, ללא קשר לדרגתו או לתפקידו".


פורסם לראשונה 01/12/2016 11:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מליאת הכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים