שתף קטע נבחר

מירושלים לקרבת גדר ההפרדה: מסלול הנעדר

מאות השתתפו במשך שעות בחיפושים אחרי הילד בן ה-6, שנמצא ליד חיזמא. אנשי יחידת הכלבנים האזרחית: "זרקו אותנו מהזירה בגלל מלחמות אגו". מג"ב: הם פעלו ללא תיאום

מאות מתנדבים, שוטרים ואנשי יחידות חילוץ כבאות והצלה חיפשו במשך כ-15 שעות את הילד בן ה-6, שנעדר מאתמול (א') בשעות אחר הצהריים. סמוך לשעה עשר בבוקר הוא אותר על ידי לוחמי מג"ב בריא ושלם בשטח שבין שכונת נווה יעקב שבירושלים ובין הכפר הפלסטיני חיזמא, סמוך לגדר ההפרדה.

הילד הנעדר ()
הילד הנעדר
 

כחצי שעה לאחר שנמצא הוא נפגש עם אביו לראשונה מאז ברח ממנו כשירדו בתחנת האוטובוס בשכונה. האב הודה לכל המשתתפים במאמץ: "תודה למשטרה, למשמר הגבול, להצלה, ולכל האחרים שעזרו למצוא את בני". הוא סיפר כי על בני המשפחה עבר לילה מאוד קשה. גם מפקד תחנת שפט, סנ"צ נתי גור, הודה לכל המתנדבים הרבים שסייעו בחיפושים.

 

 

בין המשתתפים בחיפושים הליליים מתנדבי יחידת החילוץ מגילות של משטרת מחוז ש"י. אחד מהם, נתאי רייש, הדגיש כי "צוותים שלנו סרקו החל מעשר בלילה עד היום בבוקר, עד שהילד נמצא בריא ושלם". הסריקה התבצעה לאחר שחולקו תאי שטח לצוותים שונים ואלו הלכו עם פנסים בשטחים הפתוחים. רבים מהמתנדבים, כך מספר רייש, הגיעו במקום עבודתם בבוקר לאחר לילה של חיפושים.

החיפושים הבוקר בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
החיפושים הבוקר בירושלים(צילום: אלי מנדלבאום)
 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)
 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

למרות הסוף הטוב, חלק מהמשתתפים בחיפושים נשארו עם טעם רע. בעיקר מתנדבי יחידת הכלבנים האזרחית, שלטענתם הופסקה עבודתם במהלך שעות הבוקר, בשל "משחקי אגו". מייק בן יעקב, מפקד היחידה, סיפר ל-ynet: "הגענו למקום 12 מתנדבים ושבעה כלבים, תיאמנו עם כל הגורמים הרלוונטיים וביצענו סריקות אל תוך הלילה. נכנסנו לעומק השטח בלילה עם כלבי הגישוש שהובילו אותנו אל תוך היער, למקומות שאליהם לא הגיעו מי שהשתתפו בחיפושים.

 

"בבוקר רצינו להיכנס יותר לעומק לכיוון חיזמא, וקיבלתי טלפון ממפקד יחידת הכלבנים של מג"ב שבו נאמר לי - 'צאו מהשטח, לא תיאמתם עם יחידת הכלבנים'. במקום לתת למקצוענים להמשיך את העבודה העיפו אותנו בגלל מלחמות אגו", בן יעקב הוסיף. "מה היה קורה אם הילד היה שוכב פצוע בשטח שבו היינו? מה היה קורה אם הוא היה מדמם?"

יחידת הכלבנים האזרחית בפעולה (צילום: יחידת כלבנים אזרחית) (צילום: יחידת כלבנים אזרחית)
יחידת הכלבנים האזרחית בפעולה(צילום: יחידת כלבנים אזרחית)

 (צילום: יחידת כלבנים אזרחית) (צילום: יחידת כלבנים אזרחית)
(צילום: יחידת כלבנים אזרחית)

לטענת בן יעקב, זו לא הפעם הראשונה שאנשי היחידה האזרחית נזרקים בגלל "משחקי אגו". הוא סיפר כי אנשי היחידה עוסקים באימון כלבי שמירה ביישובים ובקיבוצים ברחבי הארץ וכן מתמחים באיתור נעדרים ומקיימים חיפושים גם במקומות שהמשטרה לא מחפשת בהם.

 

במג"ב דחו בתוקף את הטענות של בן יעקב והדגישו שאנשי היחידה האזרחית פעלו ללא כל תיאום, מה שיכול לגרום לשגיאות מקצועיות. במג"ב ציינו שפעילות ללא תיאום יכולה לשבש את עבודת הכלבים, שאינם יכולים לעבוד במקביל עם כלבים אחרים שסורקים את השטח.

 

לפי משמר הגבול, יחידת הכלבנים לא גורשה מהגזרה, אלא ניתן לה תא שטח אחר לסריקה ובסופו של דבר הם הופעלו והכוח נעזר בשירותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים