שתף קטע נבחר

בני בגין מגיב להשעיה: "חוק ההסדרה רע מאוד לישראל"

הח"כ הוותיק התייחס להחלטת יו"ר הקואליציה דוד ביטן להשעותו מוועדת חוקה בשל הצבעתו נגד חוק ההסדרה: "מקבל בהבנה, אבל בחסות המשמעת הקואליציונית התגלגלנו לפינה מאוד לא סימפטית"

"זה חוק רע מאוד לישראל". כך אמר ח"כ בני בגין על חוק ההסדרה שאושר אמש בקריאה טרומית, בראיון בגלי צה"ל הערב אמר בגין: "לפנינו הצעת חוק רעה מאוד למדינת ישראל. בפעם הראשונה ב-50 שנה מציעים לכנסת לחוקק חוק מקרקעין שמשפיע ישירות על זכויות הקניין של תושבים ערבים ביהודה ושומרון שאנחנו שולטים בהם שלא מרצונם - בצדק גמור מבחינת זכותנו הטבעית וההיסטורית - אבל בכל זאת הם אינם בוחרים לכנסת, וצריך להיות מאוד מאוד זהירים ומאופקים בהפעלת כוח שלטוני כלפיהם".

בגין עם ביטן: "הוא ממלא את חובתו על פי הבנתו" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בגין עם ביטן: "הוא ממלא את חובתו על פי הבנתו"(צילום: אלכס קולומויסקי)

בעקבות הצבעתו נגד החוק הושעה בגין לשלושה שבועות מוועדת חוקה, חוק ומשפט על ידי יו"ר הקואליציה דוד ביטן. על כך אמר בגין: "חברי דוד ביטן ממלא תפקיד קשה, ובעניין זה ממלא את חובתו על פי הבנתו. אני מקבל בהבנה את הצעד המשמעתי שהשית עליי. אני מבקש להדגיש שהוא לא קל לי, כי אני אוהב את העבודה בכנסת ואת העבודה בוועדות

 

"המנגנון של משמעת קואליציונית הוא כמובן כלי חשוב מאוד בניהול ענייני הממשלה ובכנסת. קשה מאוד להתנהל בלעדיו", הוסיף בגין, שעם זאת תקף את חוק ההסדרה: "אנחנו נמצאים באיזה מצב מאוד מוזר - היועמ"ש לממשלה קבע שהחוק בלתי חוקתי, הוא לא יגן עליו בבג"ץ, היועמ"ש לכנסת אומר דברים דומים וראש הממשלה אומר פעמים אחדות שקבלת החוק הזאת מסכנת את ישראל בזירה הבינלאומית ולכן השאלה היא 'מה גובר' - המסגרת, שהיא לא בלתי חשובה, המשמעת, או המהות".

 

 

"אני בחרתי על פי הבנתי למלא את חובתי כחבר הכנסת, כנציג ציבור, בניסיון למנוע את חקיקת החוק הזה בכנסת כפי שאפשר. לצערי בחסות המנגנון הזה של משמעת קואליציונית התגלגלנו לפינה מאוד לא סימפטית", סיכם.

 

מוקדם יותר הסביר ח"כ ביטן את הסיבה להשעייתו של בני בגין. "מדובר בסמל אמיתי מבחינת הליכוד, אבל גם סמל צריך לעמוד ולהתייצב בשורה. הוא לא יכול להיות מורם מעם. הוא לא יכול לעשות מה שהוא רוצה", אמר בראיון לאתר הכנסת.

 

המכתב ששלח ביטן לבגין ()
המכתב ששלח ביטן לבגין

ביטן כתב במכתב ההשעיה: "נוכח העובדה שהצבעת פעמיים במליאה בעניין הצעת חוק ההסדרה בניגוד לעמדת הקואליציה, הריני לעדכנך כי החלטתי להשעותך מוועדת חוקה, חוק ומשפט למשך שלושה שבועות. בזמן השעייתך, ימלא את תפקידך חבר כנסת אחר מטעם סיעת הליכוד".

 

"צריך להבין שהנושא מביא לבעיות בקואליציה", אמר ביטן היום. "הייתה לי בעיה עם סמוטריץ' בהצעה מסוימת, אמרתי לו, 'אתה רוצה השעיה?', והוא אמר לי, 'למה בני בגין לא?'. אני לא יכול לעמוד במצבים האלה".

 

יו"ר הקואליציה הוסיף בראיון לערוץ הכנסת: "אני חושב שגם בגין הבין, והיו לי שיחות איתו, שהוא יכול לקבל עונש על העניין הזה, אין לו גם שום בעיה עם זה. אף אחד לא מקבל עונש בשמחה, אבל הוא מבין שבמצב שנוצר, כדי לא ייווצר מצב שכל אחד עושה מה שהוא רוצה, נאלצתי להשעות. אף שיש לו זכויות רבות בליכוד ובמחנה הלאומי, לא הייתה לי ברירה. אני מאוד מכבד אותו. הוא מקבל כרגע עונש שהוא סמלי".

 

חוק ההסדרה החדש אושר אמש בקריאה טרומית ברוב של 60 תומכים מול 49 מתנגדים, שבהם היה כאמור חבר הקואליציה בגין. החוק עבר עוד קודם לכן גם בוועדת השרים לענייני חקיקה חרף ההתנגדות שהביע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שאמר כי גם הנוסח החדש אינו חוקתי. החוק צפוי לעלות להצבעה לקריאה ראשונה בכנסת עוד השבוע.

 

באיגרת מיוחדת שפרסמו תושבי עמונה הם טענו שהם דוחים את מתווה "נכסי הנפקדים" שהוצע במסגרת חוק ההסדרה החדש. הם האשימו את השר נפתלי בנט ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו בכניעה ליו"ר כולנו משה כחלון. "היום אנחנו כבר יודעים לומר שלו היו בנט ונתניהו מתעקשים ודורשים ממפלגת כולנו כחברת קואליציה לכבד את הדרישה הבסיסית ולשמור על המשמעת הקואליציונית, אזי עמונה הייתה נשארת על המפה ו-200 ילדים והוריהם לא היו נעקרים מבתיהם", נכתב במכתב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ בני בגין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים