שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקרב על האנדרטה לזכר סא"ל מורנו
  משפחתו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל מבקשת לדחות את פינוי האנדרטה לזכרו, שנמצאת במאחז שהוקם על קרקע של פלסטיני. אלמנתו: "אבסורד להיאבק על זיכרון של לוחם שנתן את חייו למדינה". בעל הקרקע דורש פינוי מיידי

   

  האנדרטה לזכר סא"ל מורנו ז"ל. המאחז יפונה רק ב-2018 (צילום: מועצת גוש עציון) (צילום: מועצת גוש עציון)
  האנדרטה לזכר סא"ל מורנו ז"ל. המאחז יפונה רק ב-2018(צילום: מועצת גוש עציון)

  בני משפחתו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, לוחם סיירת מטכ"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מנהלים בימים אלה מאבק עם בעל הקרקע שעליו הוקמה האנדרטה לזכרו של מורנו במאחז נתיב האבות בגוש עציון. המשפחה רוצה לדחות את פינוי השטח שעליו נמצאת האנדרטה עד לפינוי המאחז, ומי שמסרב לבקשה הם אנשי שלום עכשיו, המייצגים את בעל הקרקע ודורשים לפנות את האנדרטה עד סוף השנה.

   

  עמנואל מורנו ז"ל נהרג בפעולה באזור בעלבק, שבה הוא הוביל כמאה לוחמים. לאחר שיעדי המשימה הושגו והכוח עשה את דרכו בחזרה, נתקלו מורנו וחייליו במארב של חיזבאללה, ומורנו נפגע ומת. על פעילותו הביטחונית, כולל הפעולה שבה נהרג, הוטל איפול כבד, והוא חייל צה"ל היחיד שתמונתו נאסרה לפרסום גם אחרי מותו.

   

  "זה פשוט משחק של להכעיס, אין פה שום דבר מהותי", אומרת מאיה מורנו, אלמנתו של עמנואל ז"ל. "זה אבסורד שקשה לתאר, על מה אנחנו רבים כאן? על אתר הנצחה קטן עבור לוחם שמסר את נפשו למען המדינה. אני בת של חקלאי ויודעת שבשטח של האנדרטה אי-אפשר לעשות כלום, כי הוא קטן. מה הבעיה להמתין כדי שנוכל להקים אתר חדש? אני מצפה מבג"ץ שיקבל את ההחלטה הנכונה".

   

  עלי מוסא הוא אחד מבעלי הקרקע והוא מסרב לדחיית הפינוי. "כל אדם שנהרג, ערבי או יהודי, משני הצדדים, זה מאוד כואב לנו. כואב לנו לראות את האנשים והמשפחות סובלים אבל אנחנו לא יכולים להסכים

  לדבר כזה, בגלל שאנחנו מבינים טוב מאוד את התרגילים שלהם, של אנשי הימין, ואיך הם מרוויחים זמן. אנחנו מבינים את כאב המשפחה אבל לא נוכל להסכים לבקשה כזאת. יש לנו עוד 20 יום עד לסוף השנה, הסככה הזו נבנתה בשעה ואפשר להעביר אותה למקום אחר".

   

  אתמול העבירה המדינה את תגובתה לבקשת הדחייה וטענה כי היא מסכימה לדחיית פינוי האנדרטה עד לפינוי המאחז, המתוכנן למרס 2018. בג"ץ אמור להכריע בסוגיה בזמן הקרוב.

   

  מתנועת שלום עכשיו נמסר בתגובה: "האנדרטה הוצבה על קרקע פרטית ולכן דינה להתפנות. עם זאת, תנועת שלום עכשיו נאותה לקבל את בקשת המשפחה מתוך כבוד והערכה למשפחה ולסא"ל מורנו ז"ל, ואף פעלה להגיע להסכמה ברוח זו גם מצד בעלי הקרקע. לאור האווירה בימים האחרונים ובעיקר סביב חוק ההסדרה, החליטו בעלי הקרקע שלא לקבל את בקשת בני המשפחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מועצת גוש עציון
  האנדרטה לזכר מורנו
  צילום: מועצת גוש עציון
  מומלצים