שתף קטע נבחר

"שמתי סוף לגופה הנגררת והמדממת"

בשיא הימים הסוערים ביותר בחייו, אמיר כבירי מדבר על הבקשה להקפאת הליכים וטוען שהשאיר את המועדון בחיים: "לא גרמתי שום נזק כלכלי להפועל ת"א". על הסביבה ("ניקיתי מאנשים שעשו נזק"), החיפוש אחר רוכש ("אם היה למי, הייתי מוכר מזמן") וכמה זה עלה לו ("15 חודשים עלו לי 70 מיליון"). ראיון

"בכל עת, ולא משנה מי יעמוד בראש הפועל תל אביב, אהיה החייל של המועדון. אם יזדקקו לעזרה שלי בכל עת אהיה שם, אם זה לאתר רוכש, לתרום, או להביא חסות מהסינים שזו עסקה חיה. קיבלתי החלטה היסטורית עבור המועדון". אמיר כבירי לא עוזב בטריקת דלת את הפועל ת"א אבל מבהיר: "לא אחזור להיות הבעלים של הקבוצה".

 

 

אחרי חשיפת "ידיעות אחרונות" על ההחלטה ללכת להקפאת הליכים, מסביר הבעלים אמיר כבירי את המהלך שלו: "לשים סוף לגופה הנגררת והמדממת שנקראת הפועל ת"א ולהביא לניקיון מוחלט של המועדון". 

 

 

"הגעתי להפועל ת"א כי הציגו לי מצג אמיתי שהמועדון הולך לפירוק. הכניסה שלי הייתה מהירה וחפוזה, נעשו בדיקות לא עמוקות", העיד הבעלים. "גם אם היו עושים בדיקה כזו, אי אפשר היה לצפות את כמות פסקי הדין והתביעות, בטח שלא שומות של מס הכנסה. בדיעבד זה היה צעד שכבר היה צריך להיעשות בעבר, כי אז הייתי מגיע למועדון נקי והכסף שלי היה הולך לכיוונים נכונים ולא רק לכיסוי חובות".

 

אז למה החלטת לעשות את הצעד הזה?

"בחודשים האחרונים קיבלנו עוד תביעות ופסקי דין בלמעלה מארבעים מיליוני שקלים. אין שום היגיון ושום היתכנות כלכלית נורמלית בצורה שבה המועדון התנהל בעשר השנים האחרונות והגרורות שהיו בו. לקחתי החלטה לא פופולרית בעיני הרבה אנשים, אבל הכי נכונה מבחינת הפועל. אמנם זו לא החלטה נכונה מבחינתי, כי זה שורף את כל ההשקעה שלי, אבל לא הייתי עושה את זה, אם זו לא הייתה החלטה נכונה למועדון. ניקיתי את המועדון מתביעות ומאנשים שסבבו אותו וגרמו לו רק נזק". 

 

כמה כסף השקעת?

"למעלה מ-50 מיליון ש"ח. יש כספים שיצאו מהחשבון האישי שלי, כמו רכישת המניות ושיפוץ המתחם, ואני חשוף בכמעט 20 מיליון ש"ח של ערבויות אישיות. סיבוב של 15 חודשים בהפועל ת"א עלה לי 70 מיליון ש"ח".

 

איך התחושה הנפשית?

"מעורבת. מרגיש סוג של אכזבה שלא הצלחנו להוביל את המועדון כמו שרצינו בטווח הזמן אבל לא היה סיכוי מנקודת הפתיחה שלי. מצד שני, הרגשה מאוד חדה ונחושה שזה המהלך הכי חשוב שנעשה במועדון הזה מאז היציאה שלו מההסתדרות".

 

כבירי. "לא היה סיכוי" (צילום: אובן שוורץ) (צילום: אובן שוורץ)
כבירי. "לא היה סיכוי"(צילום: אובן שוורץ)

מלבד האכזבה, אמיר כבירי מספר שהוא גם כועס על עצמו. בגיל 36 ובניגוד להצלחותיו כאיש עסקים ואספן אומנות, הוא מודה שפעל מהרגש ולא מהראש ובכך חשף את המשפחה שלו להוצאות עתק. ומה החלק השלו במצב הקבוצה? לטענתו מדובר בעובדה שלא דרש לקבל את המועדון נקי מחובות.

 

"נכנסתי עיוור להפועל ת"א ויצאתי עם עיניים פקוחות", משיב כבירי על הטענות שהוא תמים וחסר אחריות. "מבחינה כלכלית הכל בסדר גם עכשיו. הבעיה שאני מסיים בלי להטביע חותם, כמו שרציתי. לאף אחד אחר לפניי לא היה אומץ לעשות את זה, לעמוד מול מדינה שלמה ולהגיד שאני מאמין שזה המהלך הכי נכון".

 

כבירי. "יוצא בעיניים פקוחות" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
כבירי. "יוצא בעיניים פקוחות"(צילום: אורן אהרוני)
 

 

אתה מרגיש שעבדו עליך?

"נכנסתי כאוהד והתנהלתי ככה. בחודשים האחרונים אני מתנהג כמו אדם אחראי על גורל מועדון שלם ומאות אלפי אוהדים. ההחלטה באה אחרי חודשים של מחשבות ובירור משמעויות ההליך. היינו מגיעים למקום הזה בכל מקרה. החשש היה שמעוצמות הנושים היה מגיע פירוק וזה כבר חד צדדי, לא היינו יכולים לקום מזה. מעולם לא האשמתי אף אחד, חייבים פעם אחת ולתמיד ניקיון בצרה עסקית".

 

מהם אחוזי האחריות שלך בחובות?

"לא יצרתי חובות של למעלה משניים או שלושה מיליוני שקלים. הכוונה להתחייבויות שאני ערב להם אישית ואחזיר אותם, כך שאני יוצא מהפועל ת"א כשלא גרמתי שום נזק כלכלי, השארתי אותה בחיים".

 

כבירי. "אחראי לגורל מועדון שלם" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
כבירי. "אחראי לגורל מועדון שלם"(צילום: ראובן שוורץ)

יש מצב שמדובר בתרגיל, שמישהו מאנשיך או איש עסקים אחר ממתין עכשיו בצד לסיום ההליך ולקבל קבוצה מבלי חובות?

"אם היה מישהו שירכוש את המועדון הייתי מוכר אותו מזמן. הסיכוי הגדול ביותר שמישהו ירכוש את המועדון זה שהוא מקבל את המועדון נקי מחובות ומהאנשים הסובבים אותו".

 

מה היחסים בינך למני ויצמן? היו דיווחים על מתיחות וכעסים שלך כלפיו.

"ויצמן הוא איש יקר בעבורי ובעבור המועדון. עוד לפני שהגעתי להפועל ת"א, הוא נתן את כל כולו ואני חוזר ואומר 'הלוואי והיו אנשים כמוהו שהיו עוזרים למועדון כי מצבנו היה שונה'".

 

הפועל ת"א תשרוד?

"חד משמעית. נישאר השנה בליגה בגלל העוצמות של המועדון הזה. ראו את זה ביממה האחרונה, בכל מקום אני מקבל מאות הודעות, מחזקים אותי על המהלך ובמשחק נגד סכנין יהיה אצטדיון מלא. האוהדים זה הכוח הכי חשוב של המועדון הזה. בסיכומו של דבר הם מעריכים שאומרים להם את האמת בפרצוף".

 

אוהדי הפועל ת"א (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אוהדי הפועל ת"א(צילום: אבי רוקח)

 

אתה תגיע למשחקים?

"בוודאי, לכל משחקי הקבוצה".

 

אז מה עומד לקרות עכשיו?

"ביום ראשון יתמנה הנאמן מטעם בית המשפט שתפקידו לדאוג שהמועדון יתנהל בצורה נאותה לאורך כל התהליך, בנושאים כמו תשלומי שכר בכל המחלוקות בזמן ובאופן שוטפת. יהיה גם מינוי של רואה חשבון חוקר שיעבור על כל ספרי המועדון בעשור האחרון ויראה לאן הלכו הכספים, באיזו תקופה, מי יצר את החובות וזה מה שהקהל רוצה. נחשוף את כל האמת - איך מועדון שהגיע למפעלים אירופיים ומכר שחקנים במיליוני יורו, הגיע למצב של חובות בסך 100 מיליון ש"ח".

 

תחזור להפועל ת"א?

"זאת האהבה של החיים שלי. אולי הדבר היחיד שגורם לי לחשוב בצורה לא רציונלית תמיד אהיה שם בשביל המועדון. אבל חד משמעית, לא אחזור להיות הבעלים של הפועל ת"א, אין לי שום כוונה".

 


פורסם לראשונה 07/12/2016 18:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
אמיר כבירי
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים