שתף קטע נבחר

משפחות נספי אסון הכרמל נגד מ"מ נציב הכבאות

שמעון בן נר רצה לשבח את מסיימי קורס הכבאות בחיפה על העזרה במאמצי הכיבוי ואמר להם כי האסון ב-2010 הוא "כאין וכאפס" לעומת השריפות האחרונות. ההורים השכולים, שישתתפו היום בטקס לציון שש שנים לאסון, זועמים: "בושה וחרפה". בן נר: "ההשוואה נעשתה על בסיס מקצועי בלבד"

ממלא מקום נציבות הכבאות הכעיס את הורי הנספים באסון הכרמל, כשהמעיט בעוצמת השריפה ב-2010 לעומת השריפות בשבועות האחרונים. המשפחות השכולות דורשות התנצלות ממפקד השירות.

 

ממלא מקום נציב הכבאות הארצי, טפסר בכיר שמעון בן נר, אמר את הדברים למסיימי קורס הכבאות בטקס שהתקיים אתמול (יום ד') בחיפה. הכבאים שסיימו את הקורס השתתפו בפעולות הכיבוי בשריפות בשבועות האחרונים, ובעיקר בחיפה. דבריו של בן נר שודרו במהדורת מבט של הערוץ הראשון.

שמעון בן נר (צילום: אלעד גרשגורן  ) (צילום: אלעד גרשגורן  )
שמעון בן נר(צילום: אלעד גרשגורן )

טקס לציון שנתיים לאסון הכרמל (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
טקס לציון שנתיים לאסון הכרמל(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

אסון הכרמל, 2010 ()
אסון הכרמל, 2010

"האירועים ב-2010 היו אירועים קשים", אמר. "הייתי בהם. אבל הם היו כאין וכאפס לעומת מה שהחבר'ה האלה עברו בשבוע האחרון. בשבועיים האחרונים. הגענו למצב שבכל יום היה לנו פי ארבע שריפות בשטחים פתוחים מאשר ימים רגילים".

 

ההורים התייחסו בזעם במיוחד לביטוי "כאין וכאפס" וגינו את בן נר בקבוצת הווטסאפ של בני המשפחות השכולות. "אני רוצה לרענן את זכרונו של בן נר - להבות האש באסון הכרמל היו להבות ענק ששרפו את גופם ונשמתם של 44 בנינו ובנותינו היקרים", אמרה בת שבע חייט, אמו של הכבאי דני חייט ז"ל שנספה באסון. "הם אינם אפס, ואינם אין, הם עולם ומלואו".

השריפה האחרונה בחיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השריפה האחרונה בחיפה(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"השריפה ב-2010 שרפה 30 אלף דונם של חורש טבעי, בתים ורכוש. אני לא מבינה איך אדם בדרגתו לא בורר מילותיו ערב האזכרה של בנינו היקרים. טעית בלשונך", הוסיפה, "תשבח את לוחמיך אך אל תמעיט באסון הכרמל, אסון משפחותינו לכל שארית ימי חיינו".

 

כרמית מלינה, אלמנתו של סנ"צ איציק מלינה ז"ל, התייחסה לדברים במלים "בושה וחרפה", והוסיפה: "מחר אנו הולכים לטקס ממלכתי לציון שש שנים לאסון הכרמל שבו קיפחו את חייהם 44 ממיטב בנינו ובנותינו. מעניין מה יש לו להגיד על כך. אני מצפה ממנו להתנצל".

 

ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של מישר טופז אבן חן ז"ל שנספתה באסון הכרמל, יישא היום דברים בטקס בשם ההורים השכולים. אמש אמר כי דבריו של בן נר "אומללים וחמורים ביותר". לדבריו, "מילים כאלה לא מתאימות להיאמר בטקס כזה ובכלל. בוודאי שלא יום לפני שמתקיים טקס האזכרה הממלכתי".

 

"אני חושב שהוא צריך להרים מיד טלפון למשפחותיהם של הכבאים חייט וסמנדייב, והנער המתנדב אלעד ריבן, שנספו בשריפה, ולהתנצל על דבריו. מתי היה לו אובדן כזה של חיים? שלושה כבאים וביניהם ילד בן 16, שפעלו בגבורה ונתנו את נפשם? איך אפשר להשתמש בביטוי כאין וכאפס? להשתמש במלה אפס בהתייחס לאירוע כזה?", שאל אבן חן.

 

בן נר הגיב לזעם המשפחות ואמר: "במהלך הטקס אכן השוותי בין השריפה בכרמל בשנת 2010 לשריפה לפני כשבועיים. ההשוואה נעשתה על בסיס מקצועי בלבד. השריפה האחרונה פרצה בצהרי היום במהלך פעילות של יום שיגרתי בתוך שטח אורבני רחב ובהיקפים גדולים. בנוסף לפעולות הכיבוי הנרחבות. נדרשנו להגן על גני ילדים, בתי ספר, בית חולים, מוסדות סיעודיים ועוד. נערך פינוי אוכלוסייה המוני בהיקפים שמדינת ישראל לא ידעה כמותם. בנוסף תנאי מזג האוויר היו יותר קשים מהתנאים בשנת 2010".

 

"יחד עם זאת ציינתי כי באירוע הכרמל בשנת 2010 שילמנו מחיר יקר מאוד. לא פגעתי ולא התכוונתי לפגוע באיש, ודאי לא במשפחות השכולות. כאב ששכל את בתו אני מבין את האובדן והכאב של המשפחות. מי כמוני יודע כי בדמם ניבנה מערך הכבאות הנוכחי, ובזכותם יכולנו להילחם באש בתנאים קשים מבלי שנוספו משפחות נוספות למשפחת השכול".


פורסם לראשונה 07/12/2016 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
שמעון בן נר
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים