שתף קטע נבחר

צה"ל מתחקר עדויות שחיילים נכנסו לבתי פלסטינים: "ישנו במיטה של הבת שלי"

לדברי תושבים, חיילים הגיעו עם צו לתפיסת הגג אך השתמשו בשירותים, באמבטיה ובמטבח. "הם ישנו בחדר של הילדה שלי בת ה-17", העיד אחד מהם. צה"ל: "הטענות יתוחקרו וייבדקו"

 

 

 

תושבים פלסטינים בחברון טוענים כי חיילי צה"ל שהגיעו לבתיהם לצורך תפיסת שטח, לא הסתפקו בכך והשתמשו בבית לצורכיהם הפרטיים - בניגוד לנהלים. חלקם העידו שהשתמשו במיטות, במטבח ובאמבטיה. בצה"ל אומרים בתגובה כי יבדקו את הטענות.

 

לפני שבועיים הגיע באישון לילה כוח צה"ל לביתו של אנואר אל-מועטי בשכונת ג'בל א-רחמה בחברון. הם העירו את בני הבית, והקצין שעמד בראש הכוח הודיע לבעל הבית כי יש בידיהם צו צבאי שמאפשר להשתלט על הבית לצורכיהם. אל-מועטי מעיד כי הוא ביקש לראות את הצו. הוא שם לב כי כתוב בו שהכוח צריך לתפוס רק את גג הבית ולא את הבית עצמו. לדבריו, הקצין בדק זאת עם הגורמים שמעליו והבין שהכוח רשאי לתפוס רק את הגג, אך הוא פנה אליו ואמר לו שהחיילים יעלו לגג רק בתנאי שישאיר את דלת ביתו פתוחה למשך הלילה כדי שהחיילים יוכלו להשתמש בשירותים.

 

לדברי אל-מועטי, במשך כל הלילה נכנסו החיילים עשר פעמים לפחות אל ביתו כדי להשתמש בשירותים. הוא סיפר כי אחד החיילים גם השתמש במטבח והכין שם קפה לו ולחבריו. בערב שלמחרת הגיעו שוב אותם חיילים לביתו של אל-מועטי. הם התמקמו על הגג עד לשעת לילה מאוחרת ושוב נכנסו לבית מדי פעם והשתמשו בשירותים הפרטיים.

 

חיילים בתוך אחד הבתים ()
חיילים בתוך אחד הבתים

 

יום למחרת המקרה הגיע בשעות הערב כוח צה"ל שכלל עשרה חיילים לבית אחר בשכונת ג'בל ג'והר בחברון, שנמצא בבניין הגובל בגדר של קריית ארבע. בבית השייך לאדם פלסטיני בשם סמיח דענא מתגוררים גם אשתו וארבעת ילדיו. דענא העיד כי הקצין אמר לו שיש לו צו אשר מאפשר לחייליו לישון בבית במשך כל הלילה. בתחילה סירב דענא ואמר כי הוא לא מוכן שאשתו וילדיו הקטנים ישנו בבית אחד יחד עם אנשי צבא, משום שהם מפחדים וכי אין מקום בבית. בסופו של דבר הכוח נכנס לבית, ולדברי דענא הם בחרו להתמקם בחדר של בתו בת ה-17. הקצין הודיע לדענא כי חייליו ישתמשו במהלך שהותם במטבח הבית ובשירותים.

 

דענא תיעד במצלמתו את כניסתם של החיילים לביתו ואחד מהם שואל אותו איפה השירותים ואז אומר לחיילים שבחדר "בואו תראו את השירותים שנייה, שלא יהיה בלגנים בבטן". דענא סיפר כי החיילים ישנו במיטתה של בתו. "הם נכנסו לחדר שלה וחלקם שכבו על הרצפה. ראיתי שניים ששכבו על המיטה של הבת שלי ואז הם סגרו את הדלת", טען. "הם נעו בבית ונכנסו ויצאו מהבניין. ראיתי אותם אוכלים על הרצפה במטבח והם השתמשו בשירותים".

 

לדברי דענא, אשתו לא יכלה להיכנס למטבח כדי להכין בקבוק חלב לבנו התינוק עד שהחיילים סיימו את הארוחה שלהם. הוא ציין כי החיילים צחצחו שיניים בכיור שבבית, השתמשו במגבות של בני הבית ובסבון. "הם ביקשו ממני גם תנור חימום ונתתי להם. התנור המשיך לעבוד עד הבוקר", אמר. בעל הבית ציין כי החיילים לא הפגינו אגרסיביות ואף ניקו אחריהם את האשפה כאשר עזבו בשעות הבוקר. עם זאת, לדבריו, כל הלילה הם השתמשו

 ברכושם של בני המשפחה, בתנור ובמיטה השייכת לבתו. "הרגשתי שאט נפש מכך שהחיילים ישנים במיטה שלי ובחדר שלי", העידה הנערה. "כשנכנסתי לחדר בבוקר, היה ברור שהחיילים נברו בו וישנו במיטה שלי".

 

מארגון ''בצלם'', שאסף את העדויות, נמסר: "תמוה שבתקציב הביטחון, אשר מצליח לממן את 600 החיילים ששומרים על 800 מתנחלי חברון, לא נמצא כסף לקנות לחיילים סבון. הצבא מתייחס לבתי הפלסטינים בחברון כאל בית מלון שאת שירותיו ניתן לקבל מתי שרוצים ובחינם. זו שגרת הכיבוש המתנהל כמעט חמישים שנה: כניסה של הצבא לבית פרטי היא אקט אלים ומשפיל שמטיל אימה על תושבי הבית, ופוגע בפרטיותם ובאפשרותם לקיים חיים נורמליים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי תפיסת הבתים התבצעה בשל שיקולים מבצעיים כדי לאבטח את מרחב מערת המכפלה במהלך שבת חיי שרה. "יש לציין כי לפני כל פעילות מסוג זה החיילים מתודרכים על ידי המפקדים בדגש על התנהלות ערכית. הטענות בכתבה יתוחקרו וייבדקו", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים