שתף קטע נבחר

הספרית היחידה שרצה 200 ק"מ ביממה וחצי

קרול חן (47), אם לשלושה, רצתה רק לרוץ בלי הפסקה כשראתה את השכנה שלה עושה את זה. באוקטובר היא עברה 200 ק"מ ב-34:10 שעות והקדימה 15 גברים. אולטרה מרתוניסטית מצטיינת נולדה, והיא כבר לא ילדה

"קשה להאמין שזה קרה רק לפני פחות מעשור. באותם ימים התחלתי בפעילות ריצה. התכוונתי לנסות ולשמור על כושר. הייתי רצה 5 דקות ואחר כך עוברת להליכה, וחוזרת שוב לריצה. יום אחד ראיתי שגם השכנה שלי רצה. חשבתי לעצמי איך לא לבייש את עצמי בעצירות האלה לעיניה והחלטתי לרוץ ברצף. בריצה הזו מול השכנה, שכנראה אפילו לא תיארה את המחשבה שלי, התחיל למעשה כל מה שקרה אחר-כך". כך מספרת קרול חן (47) אם לשלושה.

 

חן לא הייתה יכולה אפילו לחלום על מה שיקרה לה בעתיד בתחום הריצה. לא נלאה וניקח אתכם היישר לסוף (בינתיים) העלילה שהתרקמה לה במפתיע, ונספר שבחודש אוקטובר האחרון היא עברה 200 ק"מ, מרחק של כמעט חמישה מרתונים. 200 ק"מ, ועוד ברצף שלא כמו בעת ההיא כאשר עברה להליכה בריצה למרחק של שני קילומטרים בלבד. אולטרה מרתוניסטית מצטיינת נולדה, והיא כבר לא ילדה.

 

מ-2 ק"מ בלבד עברה ל-200 ק"מ. קרול חן (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
מ-2 ק"מ בלבד עברה ל-200 ק"מ. קרול חן(צילום: עוז מועלם)

בונה תסרוקות וקורעת את המסלול. קרול חן (צילום: פרטי)
בונה תסרוקות וקורעת את המסלול. קרול חן(צילום: פרטי)

 

מעטות עושות את זה, אבל יש עוד משהו מיוחד בסיפור האישי של קרול: היא ספרית במקצועה. תעצמו את העייינים, דמיינו מספרה, אישה הבונה את תסרוקות לקוחותיה, גברים ונשים. קחו קצת אויר ותפליגו לכיוון השדה הפתוח כדי לדמיין את זו שאוחזת במספריים בידיה האמונות, קורעת מסלול ביממה וחצי ללא שינה. וכן, שוב ברצף.

 

היום קרול חן בת 47. לפני 18 שנה היא נחתה כאן מפאריז עם תכניות אחרות לחלוטין. "הגעתי לישראל כבחורה צרפתייה, בלי כוונות לעליה כי לא הייתי יהודייה. רשת המספרות הצרפתית הבינלאומית 'ז'ק דוסאנז' פתחה פה סניף משלה ונשלחתי להיות נציגת הרשת. הגעתי לארץ אחרי שנה של אותה עבודה ברשת, בביירות, לבנון. למרות שנהניתי, החלום שלי היה להמשיך הלאה להרפתקה הבאה בתחום הספרות ומאוד רציתי שזה יהיה בניו-יורק. אלא שהכרתי בחור ישראלי, גדי חן (מנהל מכבי נתניה בתקופת דניאל יאמר) שהוא בעל חברה לאחזקת וניהול מבנים, הייתה אהבה חזקה והתחתנו. תוך פחות מ-5 שנים נולדו לנו שלושה בנים: איתמר בן 14 וחצי, ליעם בן ה-13 ואריאל בן 10.5".

  

 

"לא הייתי מוכנה להזדקן בגיל 40". קרול חן (צילום: פרטי)
"לא הייתי מוכנה להזדקן בגיל 40". קרול חן(צילום: פרטי)

 

קרול ויתרה על החלום האמריקני ובינתיים עשתה ספורט בחדרי כושר וספינינג. "כמה שנים לפני גיל 40,אמרתי לעצמי שאני לא מוכנה להזדקן בגיל הזה וצריך לעבוד על הגוף בשביל זה. החלטתי לעשות מעשה. לרוץ, ואם אין כוח - לעצור להליכה ואחר-כך לחזור לרוץ. אחרי הריצה עם השכנה כבר ידעתי שאני מסוגלת לרוץ 2 ק"מ, ומשם זה התפתח. ב-2009 השתתפתי בפעם הראשונה בריצה ל-10 ק"מ. זה היה מרוץ "נייק" בתל אביב. מאחר ואני מאוד סקרנית בכל תחום, התעניינתי לדעת מה תחום היכולות האמיתי שלי. זמן לא רב אחר כך השתתפתי במרתון הכנרת".

 

מכאן התיאבון לאתגרים חדשים הלך והתגבר. חן עברה לרוץ 60 ק"מ, עיגלה ל-100 ק"מ והמשיכה ל-166. הכל ב"סובב עמק" הנחשב לאליפות הבלתי רשמית של מרוצי האולטרה בארץ. הריצה הפכה לחלק משמעותי בחייה והיא שילבה אותה עם המשך פעילותה כספרית בתל אביב. היה ברור לה כי לא תעצור על 166.

 

התיאבון לאתגרים חדשים הלך והתגבר. קרול חן (צילום: פרטי)
התיאבון לאתגרים חדשים הלך והתגבר. קרול חן(צילום: פרטי)

 

בשנים האחרונות קיים בישראל טרנד של נשות קריירה מצליחות, אימהות לילדים מתבגרים בסביבות גיל 40 שרצות למרחקים ארוכים מאוד. גלית בירנבוים-נבון (43), סמנכ"לית ב"אל-על", עברה באחרונה בשווייץ מרחק של 180 ק"מ ועדיין לא אמרה את המילה האחרונה. ילנה דולינין המדהימה, מנהלת בחברת הייטק, עשתה כותרות כאשר שנה בלבד שהחלה לרוץ בגיל 37 שברה את השיא הלאומי בריצת המרתון של נילי אברמסקי ותשתתף באליפות העולם באתלטיקה בלונדון-2017. לו הקדימה במספר חודשים את תחילת הקריירה המאוחרת, סביר שהייתה מייצגת את ישראל באולימפיאדת ריו. וישנה גם אשמורת משעל, רצת אולטרה ידועה המתקרבת למרחקים של קרול וגלית אבל היא, בהשוואה אליהן, ילדה בת 25.

 

השיא, נכון לעכשיו, של קרול הושג באוקטובר האחרון ב"סובב עמק". 200 ק"מ שאותם עברה ב-34:10 שעות. וכן, ברצף. בריצה זו, בה הייתה האישה היחידה מבין 17 המשתתפים, התגלה משהו נוסף: היא לא רק בעלת יכולות כושר מדהימות, אלא גם מהירה יחסית. עובדה שהיא סיימה במקום השני הכללי והקדימה 15 גברים.

 

קבעה תוצאות מרשימות, אבל ממשיכה לכוון גבוה. קרול חן (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
קבעה תוצאות מרשימות, אבל ממשיכה לכוון גבוה. קרול חן(צילום: עוז מועלם)

 

בטח היו לך משברים בריצה הארוכה כל כך ובתנאים של אור יום וחושך. מה היה המשבר הכי קשה?

"תתפלא, לא היה לי משבר. כן היה קשה בחלקים מסוימים, אבל התכוננתי להם וידעתי להגיב. סיימתי את המסלול עם חיוך ומאושרת. זו המטרה העיקרית של הרצים למרחקים כאלה".

 

צברת בוודאי הרבה חוויות. אשמח אם תספרי לפחות על אחת.

"כן, יש. למשל, מרוץ המדבר באזור סדום. פתאום התחיל גשם חזק והמארגנים נאלצו להחזיר את המשתתפים הביתה. החברים שלי אמרו שאת קרול רק המשטרה יכולה לעצור, אז התברר שגם תנאי מזג האוויר יכולים".

 

מתאמנת לבד. קרול חן (צילום: פרטי)
מתאמנת לבד. קרול חן(צילום: פרטי)

 

יש לך מאמן וקבוצה שאת רצה איתה?

"לא. אני מתאמנת לבד ובונה

בעצמי את התכניות. למשל, לפני הריצה ל-200 ק"מ הורדתי מהאינטרנט תכנית לריצה ל-100 מייל והתאמנתי לפיה והכנתי את עצמי. רק בשבתות אני רצה עם חברים".

 

בעלה של גלית בירנבוים-נבון התאהב בקריירת הריצה שלה והפך למרתוניסט בעצמו. בעלה של ילנה דולינין עוסק בספורט. גם גדי הפך לפריק של ריצה?

 

"לא. גדי תומך מאוד אבל לא אוהב לרוץ".

 

את מסתפקת ב-200 ק"מ?

"הייתי רוצה לרוץ למרחק יותר גדול. הבעיה היא שבמשפחה דואגים לבריאות שלי ומסרבים לאשר לי לרוץ יותר מ-200 ק"מ. בגלל זה המטרה הקרובה היא להישאר על ריצה ל-200 ק"מ, ורק לשנות ולרוץ אותה בחו"ל, בהרים בצרפת".

 

יש לקוחות במספרה שמתעניינים בריצה. קרול חן (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
יש לקוחות במספרה שמתעניינים בריצה. קרול חן(צילום: עוז מועלם)

 

הלקוחות במספרה מדברים איתך גם על ריצה?

"מדברים ויש שמתעניינים. בשני המקרים מדובר באומנות. לבנות תסרוקות זו אמנות, ותיכנון ריצה ארוכה זו אומנות".

 

לא הצלחנו לבדוק בספרי השיאים, אבל סביר להניח שקרול חן היא הספרית הכי מהירה בעולם וכנראה הספרית היחידה שרצה ל-200 ק"מ. 


פורסם לראשונה 09/12/2016 11:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים