שתף קטע נבחר

איבד את בתו באסון הכרמל: "אסור להשוות בין שריפות"

זאב אבן חן שכל את בתו טופז והעביר ביקורת על קידומו של מפקד תחנת הכיבוי בחיפה באירוע, ועל ההשוואה שעשה ראש הממשלה בין האסון בכרמל לבין השריפה האחרונה: "לאבד רכוש זו טרגדיה, לאבד 44 בני אדם זה בלתי נתפש"

 

 

 

כ-1,000 איש משתתפים היום (ה') בצהריים בטקס האזכרה השישי ל-44 הנספים באסון הכרמל. נציג המשפחות השכולות ניצב (בדימוס) זאב אבן חן, שאיבד את בתו טופז, תקף בטקס את ההשוואות שנעשו בין האסון לבין השריפה האחרונה בצפון. "למה בכלל להשוות בין השריפות? לאבד בית ורכוש זו טרגדיה. לאבד 44 בני אדם זה אסון בלתי נתפש. אנחנו מקווים שלא מדובר פה על ניסיון להכניס פוליטיקה לשכול", אמר.

 

אבן חן לא חסך מילים בטקס. "הזמן לא עושה את שלו. אנחנו, משפחות אסון הכרמל, למדנו בשש השנים שהזמן לא מרפא את הכאב, אלא מעצים את הכאב והגעגועים", אמר. "עצוב לנו לומר זאת אבל אילו לא היו נהרגים 44 איש, השריפה הייתה נחשבת לעוד שריפה רגילה בכרמל. ובא ראש הממשלה ואומר בפומבי, 'אירועי השריפה האחרונים חמורים יותר מאירועי השריפה בכרמל'. 'אירוע השריפה בכרמל' ולא אסון הכרמל. שום מילה על החללים".

 

הוא תקף גם את קידומו של טפסר אריה רגב, שפיקד על תחנת הכיבוי בחיפה באסון הכרמל וספג ביקורת על תפקודו ממבקר המדינה. "העיתוי להעלאת טפסר אריה רגב לדרגת טפסר בכיר - אומלל", הוסיף. "מדובר באדם שזכה לביקורת מבקר המדינה ושמפקדיו כמעט הדיחו אותו. נפגשנו, נציגי המשפחות, עם השר ואנחנו מצפים שתימצא דרך לתקן את העוול הזה".

האנדרטה לזכר הרוגי אסון הכרמל (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
האנדרטה לזכר הרוגי אסון הכרמל(צילום: עידו ארז)
 

בהמשך ציין אבן חן כי התפקוד של הכוחות בשריפה בחיפה הוא פרי התחקירים והמסקנות מאסון השריפה בכרמל. "ראינו פיקוד וניהול מסודרים מצד כל הגורמים. נעשה כאן תהליך של הפקת לקחים מאסון הכרמל והדרך עוד ארוכה. 44 יקירינו הם מגש הכסף שעליו קיבלה מדינת ישראל את מערך הכיבוי האווירי", סיכם.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס להשוואה שעשה ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא וציין כי לא הייתה לו כוונה להמעיט בחשיבות ההרוגים באסון הכרמל. לדברי ארדן, "האבל שלכם עצום ונמשך, ולעולם-לעולם לא יסתיים. משפחותיכם וחבריכם ימשיכו לשאת אותו לעולם. אך עם האבל ויחד עם הכאב הנורא פעלתם כדי להציל חיים רבים בעתיד על ידי מאבקכם הנחוש. אני אומר כאן בכאב, בזכות המאבק הזה ולצערי הרב כן - כנראה בזכות הלקחים מהאסון - חוזקו מערכי הכיבוי וההצלה של מדינתנו וחיים רבים של מאות ואלפים יינצלו בעתיד.

 

"נוכח האתגר המורכב שאיתו נאלצנו להתמודד, שריפות גדולות פתאומיות בתוך מקומות מיושבים בצפיפות נישאות הלאה במהירות ברוח החזקה ובאוויר היבש וחלקן אף מוצתות בכוונה להגביר את ההרס וליטול כמה שיותר חיי אדם, ובכל זאת הרבה מאוד בזכותכם ובזכות קורבנם של יקיריכם עמדנו הפעם באתגר, ללא כל נפגעים בנפש".

 

ארדן אמר עוד כי "אין ולא יכול להיות דמיון בין אסון כבד בלתי נתפש כפי שחווינו לפני שש שנים שבו איבדנו את מיטב בנינו ובנותינו - לבין אירועי השריפות שהתרחשו בשבועות האחרונים. אני בטוח שגם לא לכך התכוון ראש הממשלה ואין לי ספק שהוא גם יבהיר את דבריו. זה היה רק בהקשר של הנסיבות של הרוח ושל היובש ששררו במדינה בשבועות האחרונים. אם יש בכלל דמיון - הדמיון הוא כאז כן עתה בגבורתם העילאית של לוחמי האש, של השוטרים, ושל יתר הכוחות שעשו לילות כימים במסירות וביעילות בכיבוי האש. רוחם העזה נותרה כשהייתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים