שתף קטע נבחר

נשים נגד עוה"ד שתהה אם "מתלוננת הייתה בתולה"

עו"ד יהודה שושן, פרקליט הרב החשוד באונס תלמידה בת 14, טען כי "דתיות שמתחתנות בגיל צעיר מוצאות דרך לאבד את איבוד בתוליהן". שדולת הנשים הביעה תרעומת: "ההתבטאויות על עברה המיני של הנפגעת הן משפילות"

 

 

 

שדולת הנשים בישראל פנתה אמש (יום ה') ללשכת עורכי הדין בדרישה להעמיד לדין משמעתי את עו"ד יהודה שושן בעקבות שאלותיו הבוטות בדיון שבו ייצג רב שחשוד באונס תלמידתו בעת שהייתה בת 14. בדיון שנערך הבוקר בבית משפט השלום בירושלים בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד, הרב דוד הריסון, שאל עו"ד שושן את נציג המשטרה האם המתלוננת הייתה בתולה והאם "נבעלה" על ידי אחרים באותה תקופה.

 

נציג המשטרה סירב להשיב לשאלות אלה של הפרקליט וציין כי לפי חוק אין להתייחס לנושאים הללו בעבירות אלו. בהמשך הוסיף עו"ד שושן התבטאות מעוררת מחלוקת נוספת: "ידוע לנו שנשים דתיות שמתחתנות בגיל כה צעיר מוצאות דרך לתרץ את איבוד בתוליהן. במגזר החרדי או הדתי הן ייחשבו פסולות".

עו"ד שושן (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
עו"ד שושן(צילום: אלי מנדלבאום)

שדולת הנשים הביעה זעם רב על סגנון שאלותיו של עו"ד שושן. "כידוע, לפי החוק אין לחקור את עברו המיני של נפגע בעבירת מין", כתבה עו"ד מרים זלקינד, מנהלת קידום מדיניות וחקיקה בשדולת הנשים, במכתב שהועבר ללשכת עורכי הדין. "איסור זה נועד לשמור על כבודן של הנפגעות והנפגעים ולא להתיר את הפגיעה החמורה בכבודן בשאלות שאינן רלוונטיות לבירור האשמה".

 

עו"ד זלקינד הוסיפה כי "התבטאותו של עו"ד יהודה שושן מסיגה אותנו כחברה עשרות שנים לאחור במאבק לשוויון מגדרי. ההתבטאויות והשאלות על עברה המיני של הנפגעת הן משפילות, בלתי רלוונטיות ושולחות מסר מזיק ומרתיע לכל אישה המבקשת להתלונן על פגיעה מינית, כי אם תעשה זאת דמה יהפוך להפקר והיא תזכה להשפלות והכפשות פומביות, ערעור על אמינותה ו'אונס שני' על ידי פרקליטי הנאשמים בבית המשפט".

החשוד באונס הרב דוד הריסון (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
החשוד באונס הרב דוד הריסון(צילום: אלי מנדלבאום)

גם פורום נשות הבית היהודי הגיב לדבריו של שושן. בהודעה מטעם הפורום נאמר כי "במציאות שבה נשים חוששות ונמנעות מלהגיש תלונה במשטרה על תקיפות מיניות, האמירה של עורך הדין היא שערורייתית ומכפישה את כל נפגעות האונס והתקיפה המינית באשר הן. אנו מוחות על האכזריות וחוסר ההגינות המקצועית, כמו גם גסות הרוח שעולה מדבריו של שושן וקוראות לו לחזור בו מדבריו לאלתר. כמו כן, אנו מחזקות את ידי כל נפגעות התקיפה המינית באשר הן וקוראות להן להתלונן ללא חשש".

 

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה כי "בלשכה קיימת ועדת אתיקה שמתפקידה לבחון ולבדוק תלונות כאלה ואחרות הנוגעות לעורכי דין, והיה ובמקרה הנ"ל תוגש תלונה לוועדת האתיקה – העניין יידון כמקובל ויתקבלו החלטות".

 

הרב הריסון הכחיש את החשדות שמיוחסים לו, אולם בית המשפט האריך את מעצרו בשבעה ימים. השופט דוד שאול גבאי ריכטר ציין כי מחומר החקירה עולה שאמירות משפחתה לגבי התנהגות המתלוננת באותה תקופה, לפני שש שנים, מחזקות אף הן את גרסתה. השופט אף הוסיף כי קיבל הסברים מספקים מדוע הגישה הצעירה את התלונה כיום.


פורסם לראשונה 08/12/2016 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
עו"ד שושן
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים